Asociace soukromého zemědělství ČR

Popis:

Zemědělské zpravodajství a informace pro farmáře a spotřebitele. Vychází z tradic a přesvědčení o perspektivnosti rodinných farem jako základu moderního zemědělství a živého venkova.

URL:

http://www.asz.cz

Katalog:

Ekonomika → Specializované

Publikuje:

4,9 položek/den

Ekologové: Lesy bez razantní změny hospodaření nepřežijí

19.dubna
V šesti krajích Česka panuje nepříznivý stav v lesích. Nejviditelnější je to v předhůří a nízkých polohách Jeseníků, kde jsou ve smrkových porostech rozsáhlé holiny, uvedli zástupci hnutí Duha. Ukazují to podle nich záběry z dronu z posledních několika měsíců. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se dá do tří let očekávat úplný rozpad smrkových porostů starších 50 let na mnoha místech Bruntálska.

Jarní výstavu Flora Olomouc ozdobí nové záhony s tisíci květinami

19.dubna
Nové expoziční záhony s 24.000 tulipánů, narcisů, krokusů a hyacintů ozdobí jarní etapu mezinárodní květinové výstavy Flora, kterou bude olomoucké Výstaviště Flora hostit od čtvrtka 26. dubna do neděle 29. dubna. Letošní jarní Flora bude ve znamení oslav 60 let od první velké přehlídky květin v Olomouci, řekl dnes novinářům ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř.

20 let Asociace je třeba oslavit

19.dubna
V květnu letošního roku tomu bude dvacet let, kdy si, navzdory mnohým, začala dobývat své místo na slunci naše stavovská organizace. Vznikla zezdola, z přirozené potřeby sedláků mít možnost uplatnit svůj hlas. A v tom byla od počátku její síla. Díky ní se ze sdružení, které začínalo zcela bez prostředků, bez profesionálního aparátu, bez regionální struktury a zejména proti vůli těch, jež tehdy řídili naše zemědělství jak na vládní úrovni, tak v profesních organizacích, stala potřebná a života...

Členové ASZ ČR v pořadu Otisky doby na ČT1

19.dubna
Včera ve večerních hodinách odvysílala ČT1 sedmý díl dokumentárního pořadu Otisky doby pod názvem „Realita českého statkáře“, jehož aktéry bylo pět členů ASZ ČR z různých koutů naší republiky. V následné debatě v televizním studiu, kterou moderovala Jolana Voldánová, vystoupil čestný předseda ASZ ČR Stanislav Němec. Na tento díl pořadu se můžete podívat pomocí odkazu níže v příloze.

Švehlova cesta 2018 a slavnostní pasování Selskou jízdou

18.dubna
V pondělním deštivém odpoledni, dne 16. dubna, uspořádala Společnost Antonína Švehly již 14. ročník vlastivědné pouti po stopách našeho významného rodáka a státníka první republiky Antonína Švehly. Záštitu akci tradičně poskytl starosta MČ Praha 15 Milan Wenzl, který byl mezi zakládajícími členy Společnosti Antonína Švehly.

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

18.dubna
Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní mrazy dostat kompenzaci 208 milionů korun pěstitelé ovoce a lesní školkaři. Zemědělci dostanou peníze na podzim. „Kompenzace je jenom výrazně menší část z celkově způsobených škod, které se odhadují loni na více než 12 miliard korun,“ uvedl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády místopředseda kabinetu Richard Brabec.

Včelaři jsou naštvaní, že o nich ministerstvo zemědělství zveřejnilo příliš podrobné údaje

18.dubna
Ministerstvo zemědělství zveřejnilo na internetu osobní údaje včelařů i místa, kde mají úly. Prý se tak snažilo zjednodušit komunikaci mezi včelaři a zemědělci, jenž je nezbytná kvůli nebezpečným postřikům. Část včelařů ale nyní podepisuje petici, aby resort tyto údaje stáhnul, protože je považuje za pozvánku pro zloděje a vandaly.

Agrofertu hrozí, že přijde o prasečí farmu. Možná patří někomu jinému, zjistil soud po 15 letech

18.dubna
Jedna z dceřiných firem Agrofertu před deseti lety získala výkrmnu prasat na Plzeňsku. Teď o ni musí bojovat s konkurzním správcem vytunelované společnosti. Společnosti Animo Žatec, která spadá do holdingu Agrofert, hrozí, že přijde o velkou výkrmnu prasat v Kokořově na Plzeňsku. Podnik dříve patřil zadlužené společnosti Kokořovská, a. s. Její tehdejší majitelé areál nedlouho před vyhlášením konkurzu nevýhodně prodali. Tím byli podle konkurzního správce společnosti poškozeni věřitelé podniku.

Před 150 lety se narodil uznávaný lesník Josef Sigmond

18.dubna
Profesor pražské lesnické fakulty Josef Sigmond, který se narodil 18. dubna 1868, patřil k největším osobnostem českého lesnictví 20. století. Les chápal jako živoucí společenstvo rostlin a živočichů a neredukoval jej pouze na "továrnu" na stromy. Odborník, jehož práce dosáhla uznání i v Evropě, spojil velkou část svého pracovního života s Plzní a okolím. Zasloužil se o založení mnoha experimentálních lesnických ploch a pomohl tak obnovit tisíce hektarů lesa.

U Litoměřic se asi objevili vlci, svědčí o tom zardoušené ovce

18.dubna
V chráněné krajinné oblasti České středohoří se pravděpodobně objevili vlci. Agentura ochrany přírody tak soudí kvůli usmrcení a napadení většího počtu ovcí na Litoměřicku. Podle ochránců přírody šlo s vysokou pravděpodobností o útok vlka, definitivní výsledky budou ale po provedení genetických analýz.Vyšší počet napadených či mrtvých zvířat zaznamenali chovatelé u obcí Lbín a Babiny jen několik kilometrů od Litoměřic.

Světu kraluje bílý cabernet z Moravy

18.dubna
Sedmadvacet ocenění pro tuzemská vína, mezi nimi i titul světový šampion. Čeští vinaři o víkendu zabodovali na nejstarší světové přehlídce vín Vino Ljubljana. V pondělí výsledky soutěže oficiálně potvrdili pořadatelé.Jubilejní šedesátý ročník přinesl významné ocenění Vinařství Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku. Cabernet blanc, moravské zemské víno ročníku 2017, se stal o víkendu světovým šampionem suchých vín, když ho ve finálovém hodnocení, kde degustátoři vybírali ze čtyř finalistů nejlepš...

Mlékomatů bylo loni 185, dlouhodobě se jejich počet moc nemění

17.dubna
V ČR se po vlně oživení zájmu o mlékomaty na přelomu desetiletí pohybuje dlouhodobě jejich počet mezi 150 a 180, loni jich však bylo na konci roku celkem 185. ČTK to sdělili zástupci Státní veterinární správy (SVS). Před rokem 2010 bylo mlékomatů zhruba 50. Podle veterinářů se jejich počet zvětšuje nebo zmenšuje podle aktuální ceny mléka, tedy zda se vyplácí jejich provoz.

Střet zájmů: Milkův koncern by mohl čerpat výhodné dotace

17.dubna
Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (ANO) se dostává do nového střetu zájmů, a to kvůli odchodu ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Úřad totiž provádí úpravy zemědělských polností, na nichž Milkův koncern Úsovsko hospodaří a pobírá skrze něj dotace. Kromě toho se řeší i takzvané "půdy bez vlastníka", které jsou bohatě dotované z Evropské unie. Informoval o tom server Echo24.cz.

Zjistěte víc o ekologickém zemědělství a biopotravinách v Královéhradeckém kraji - seminář

17.dubna
Veřejnost se stále více zajímá o místní potraviny, o kvalitu jídla a také o způsoby, jakými jsou pěstovány plodiny a chována hospodářská zvířata, jejichž produkty následně konzumujeme. Roste zájem také o možnosti, jak podpořit lokální zemědělskou produkci. Mnohdy však chybí potřebné informace. Právě z tohoto důvodu vznikl projekt BIO v regionu, jehož cílem je zvýšit informovanost spotřebitelů o biopotravinách, jejich zpracování a dostupnosti.

Veterináři zatím kvůli pseudomoru drůbeže nebudou nařizovat plošné očkování ani vybíjení chovů

17.dubna
Pokud nepřibydou další ohniska pseudomoru drůbeže, nebudou veterináři přikazovat plošné očkování ani vybíjet preventivně chovy, řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Kvůli chorobě, která je nebezpečná pro ptáky a u člověka může vyvolat zánět spojivek, zlikvidovali veterináři v pátek v Šanově na Zlínsku jedenasedmdesát slepic a jednu perličku.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes