Blogy aktuálně.cz

URL:

http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/

Katalog:

Ostatní → Blogy

Publikuje:

6,8 položek/den

Jiří Chýla: Šance pro Hamáčka

1:01
Petr Fiala svou příležitost ukázat, že by mohl kráčet ve stopách Hanse-Dietricha Genschera nebo Joschky Fischera promarnil a teď má stejnou příležitost svou šanci promarnit Jan Hamáček. Přál bych si, aby tak neučinil.

Mirek Vodrážka: Ženská otázka v Americe a v Čechách – včera a dnes

22:24
Transkulturní česká zaostalost V roce 1894 přinesl časopis Naše doba s podtitulem Revue pro vědu, umění a život sociální, jehož redaktory byli v té době filosofové T. G. Masaryk a František Drtina, článek s názvem „Ženská otázka v Americe a v Čechách“. Text upozorňoval na skutečnost, že v Americe se žena vyznačuje jiným druhem existence a společenským postavením než u nás. Například má zájem ne...

Pohled zblízka: Kuřácké retro

13:27
Výjimky umožňující kouření ve vnitřních veřejně přístupných místech slibuje skupina poslanců v čele s Markem Bendou. Svůj návrh eufemisticky označují jako „zmírnění protikuřáckého zákona“. Fakticky se ale jedná o cestu zpět do minulosti.

David Klimeš: ČSSD našla předsedu. Teď ještě najít sociální demokracii

12:39
O ČSSD se často nehezky v české politice říká, že má fázové zpoždění jedněch voleb proti ODS. Trochu to tak vypadalo i na hradeckém sjezdu. ČSSD je po volbách podobně otřesená stejně jako ODS po hlasování v roce 2013. Petr Fiala byl při své první volbě předsedou vnímán jako uměřený, slabý a dočasný předseda bez vlastností, bez politické historie a tahu na branku. Tento dojem v ČSSD nyní zosobňo...

Alexander Tomský: Umlčte arcibiskupa!

11:43
Co svět světem stojí, každá církev trpí sektářstvím, protože je založená na víře a ta někdy propadá posedlosti jediné pravdy, dogmatu, principu (interpretace) a útočí na svou vlastní instituci, aby ji reformovala nebo zničila. V poslední době se ale objevují i sekty, které jsou posedlé nikoli věroukou, nýbrž ideologií ryze světskou.

Tomáš Prouza: Fiskální pakt: vstupenka mezi dospělé

11:43
Fiskální pakt – tedy dohoda evropských zemí, že nebudou zbytečně utrácet a budou snižovat své deficity – se stal démonem české politické scény. Místo zodpovědného přístupu k veřejným financím válčíme o něco, co by měly chtít všechny rozumné politické strany.

Petr Havel: Naše lesy mají mnohem větší problém než přemnožené divočáky

10:57
I když se v poslední době objevují informace o riziku ohrožení lesních porostů v naší zemi kůrovcem, řeší se ve společnosti spíše téma ohrožení zemědělské půdy (a půdy obecně) vodní erozí a z toho vyplývající rizika sucha či povodní. To je jistě žádoucí, přesto je ale třeba konstatovat - lesní porosty jsou na tom v současné době mnohem hůř než zemědělská půda, a je pouze a jen otázkou času, kdy...

Zbyněk Linhart: Samé volby a bude hůř

10:01
Před pár měsíci proběhlé volby do Poslanecké sněmovny ještě nepřinesly výsledek v podobě plnohodnotné vlády s důvěrou a už máme za sebou další volby – prezidentské, kde jsme ve dvou kolech hlasovali opět ve velmi zjitřené atmosféře. A již pomalu začíná příprava voleb dalších a hned dvojích.

Pavel Svoboda: Odmítnout vše kolem czexitu

10:01
Teď, když víme, že propagátoři referenda o czexitu nemají ani ty nejzákladnější znalosti o EU ( zde ), je třeba odmítnout nejen czexit, nejen referendum o něm, ale i ukončit debatu o samotném referendu. Pokud jde o czexit, byly předloženy jasné argumenty o tom, že výstup ČR z EU by citelně postihl každého jednotlivého občana ekonomicky ( zde ) a jen hlupáci tvrdí opak.

Petr Fiala: Proč (takřka) nelze zachránit ČR od koalice ANO s SPD a KSČM

19.února
Otázku „proč nezachránit Českou republiku od koalice ANO s SPD a KSČM“ dostávám v poslední době docela často. Skoro bych řekl, že přichází do módy. Odpověď není příjemná, ale k politice patří realismus. Odpověď zní: protože se to bohužel nedá. Kdyby se to dalo, tak to uděláme. Jenže toto rozhodnutí dnes nemá v rukou nikdo jiný než hnutí ANO. Přesněji, samozřejmě, jeho předseda.

Radkin Honzák: Všemír, libosvor – pramyslu zámysl

18.února
Toto prastaré Purkyňovo heslo se dnes po dvou staletích naplňuje (až k prasknutí) na místech nejvyšších. Jan Evangelista by jásal! Možná by napsal i báseň stejně líbeznou, jako tu, která začíná veršem: Karlík dostal škatuličku / v níž ze rtuti měl kuličku... Všemír a libosvor vládne nad Prahou, stát si padá do náruče s církví, což by mělo být završeno halasným společně prožitým orgasmem a polib...

Stanislav Křeček: Převrat, nebo nová smlouva ?

18.února
zdá se, že nastává spíše čas na nové uspořádání věcí, čas pro nějakou novou „společenskou smlouvu“ mezi vládnoucími a ovládanými než o nějaký „převrat“ .

Ondřej Šteffl: Politika vycucaná z prstu

18.února
Rozhodnutí, které ve školství děláme, se zakládají na pocitech, dojmech ba i iluzích. O tom, že by někdo hledal nejefektivnější řešení či řešil rizika, si můžeme nechat jen zdát. Uzákonění povinnosti mateřských škol přijímat dvouleté je dokonalou ilustrací.

Daniel Münich: Lajdácká příprava zákonů přispívá k naštvanosti

17.února
Příprava zákonů v Česku je dlouhodobě velmi, ale opravdu velmi lajdácká. Právní systém je stále nepřehlednější. Nedomyšlené nežádoucí dopady nových zákonů se zjišťují často až v praxi. Zavedení povinného roku školky před nástupem do školy je exemplárním příkladem toho, jak by se zákony připravovat neměly.

Zdeněk Koudelka: Členem vlády může být obviněný

17.února
Rozhořela se debata, zda může být obviněný ve vládě. Odpověď je ano. Právní řád nestanoví, že by obviněný člověk nemohl vykonávat ústavní funkci.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes