Česká pozice.cz

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz/

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

4,2 položek/týden

Čínská CEFC rozprodává reality po celém světě. V Česku však ne

16:21
Až 650 milionů eur utratili Číňané od roku 2015 za české reality. Drtivá většina proinvestovaných peněz přitom připadá na skupinu CEFC, která v současnosti rozprodává nemovitosti po celém světě. Těch českých, které patří ve své třídě k těm nejatraktivnějším v Praze, se to však údajně netýká.

Obchodní válka USA a Číny nebude mít vítěze

17.dubna
Napětí mezi dvěma největšími ekonomikami na světě eskaluje. Americký prezident Donald Trump podráždil Čínu dalšími cly na dovoz čínského zboží v hodnotě jednoho sta miliard dolarů. Peking kontroval prohlášením, že se bude bránit bez ohledu na náklady. Podle odborníků je naivní si myslet, že ostatní země na sporu USA a Číny vydělají.

Češi platí bezkontaktně. Čím dál populárnější je platba mobilem

17.dubna
Češi si už zvykli drtivou většinu plateb uskutečňovat přiložením platební karty k terminálu. Zcela bezkontaktní by při platbách mohli být do dvou let, odhadují kartové společnosti. Výběru z bankomatů se ale nevzdávají, počet výběrů z těchto zařízení totiž zůstává již několikátým rokem stabilní.

Raději kvalitu. Čechům začíná záležet na tom, co pijí

16.dubna
Poprvé v historii v České republice převládl prodej jedenáctek a dvanáctek nad výčepními pivy. Dražší ležáky si lidé mohou dovolit díky lepší ekonomické situaci. ale i proto, že konzumenti stále víc preferují kvalitu, což souvisí i se změnou životního stylu. Lidé chodí do hospod méně než před lety, ale jsou stále vybíravější.

Dva miliony Čechů si kvůli robotům budou muset hledat novou práci

14.dubna
Věštby, kolik lidí přijde kvůli umělé inteligenci, robotizaci a automatizaci o práci, nás bombardují několik let. Ekonom David Marek vzal se svými kolegy ekonomický model z roku 2013, jímž to vše začalo, a přepočítal jej pro dnešní českou ekonomiku. A vyšlo jim, že během pár let jsou u nás ohroženy skoro dva miliony pracovních míst.

Hrozba obchodní války USA a Číny: Výprodej amerických akcií

10.dubna
Americký prezident Donald Trump rozhodl o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do USA, což bylo primárně zaměřeno proti Číně. Ta provedla odvetné opatření a zavedla cla ve výši až 25 procent na více než sto amerických výrobků. Obavy z obchodních válek připravily trhům nejhorší vstup do druhého čtvrtletí od velké hospodářské krize.

Čínské investice v Česku: Nesplněné sliby

10.dubna
Z celkem 17 ekonomických dohod, jež o Velikonocích 2016 v Praze uzavřeli prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, se aktuálně podařilo zcela naplnit pouze dva kontrakty, jeden pak zčásti. Přitom měly z Číny plynout do Česka stamiliardové investice, čímž se mělo stát vstupní branou čínských firem do Evropské unie.

Čeští muži nevyhledávají nejnovější módní trendy

8.dubna
Značka konfekční módy Pietro Filipi změnila svého většinového majitele. Osmdesátiprocentní podíl nedávno koupil za desítky milionů korun Michal Mička. „Chceme se teď víc zaměřit na dobře padnoucí střihy,“ nastiňuje strategii. Při pohledu na jeho sako s pestrým kapesníčkem tomu lze bez problémů věřit.

Čínské investice do Česka zaostávají za příslibem

3.dubna
Jen 17 miliard korun investovala Čína v Česku v roce 2016. Téměř o 80 miliard méně, než deklaroval prezident Miloš Zeman. Loni se investice ještě zpomalily, neboť komunistické ústředí zakázalo investice do nemovitostí či sportovních klubů. Ve shodě s tím hlavní aktér tuzemských čínských investic CEFC rozprodá své realitní portfolio.

Spolupráce českých loutek s Číňany: Nic dobrého pro naše občany

29.března
Miloš Zeman a jeho hradní parta, Jaroslav Tvrdík, předseda ČSSD Jan Hamáček, různí lobbisté, vyběhavači a zástupci českých podniků, do nichž čínská CEFC investovala, si nyní nervózně kousají nehty a čekají, kdy přijede do České republiky nový pan Chairman. Zatím netuší, kdo bude jejich nové Slunce. Švejkové čekají, co s nimi bude.

Ušetří stát tři čtvrtě miliardy na provozu mýta? Asi planá naděje

26.března
Podle českého šéfa firmy Karla Feixe kdyby se použila v nynějším mýtném systému úsporná opatření ze zadávací dokumentace aktuálně probíhající soutěže, roční náklady státu by klesly ze současných 15 na 8,6 procenta. Proto ministr dopravy Dan Ťok vyzval vedení firmy, aby byla kvůli prospěchu občanů zahájena jednání o snížení nákladů.

Byznys s naším soukromým životem prosperuje. A nadále bude

24.března
Svlékají nás do naha, vědí o nás všechno a vydělávají na tom miliardy. Hodnota jednoho člověka je pro ně nicotná, cena nás všech dohromady však nevyčíslitelná. Internetoví giganti, jako je Facebook nebo například Google, se živí našimi daty a potřebují jich stále víc a víc. Dokážeme si ubránit zbytky soukromí, anebo i je nakonec pohltí globální byznys?

O úspěchu nebudou rozhodovat technologické dovednosti

22.března
Exponenciální tempo technologických inovací odlišuje 21. století od předchozích. Nejsou to však technologické dovednosti, které odlišují průměrnost od excelence, nýbrž sociální, například vztah s klientem či obchodní praktiky. To platilo i v minulosti, ale digitální epocha toto pravidlo naplňuje novým obsahem. Píše Pavel Kysilka.

Boj o životní pojistky odstartoval. Možná až milionu pojištěnců

20.března
Úřad finančního arbitra, který rozhoduje spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi, označil za neplatné dvě smlouvy investičního životního pojištění. Experti nyní očekávají, že o neplatnost pojistných smluv se strhne letitá bitva právníků. Pro pojišťovny by totiž zneplatnění smluv znamenalo vážnou ránu do jejich hospodaření.

Stačí tři slova a auto vás doveze, kam potřebujete

18.března
Řeknete jen čirá – časté – laskavá a vaše auto ví, kam vás odveze. Do kanceláře prezidenta republiky na Pražském hradě. Pouhá tři slova stačí jako adresa jakéhokoliv místa na světě. Systém jménem what3words už používají pošty v devíti zemích světa a Mongolsko jím úplně nahradilo názvy ulic. A teď mluví i česky.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes