Česká pozice.cz

Popis:

Informace pro svobodné lidi, koncentruje se na rozhodující témata české politiky, byznysu a společnosti.

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Katalog:

Z domova

Publikuje:

12,6 položek/týden

Kauza Čapí hnízdo: Zpráva OLAF nic světoborného nepřinesla

19:49
Před zveřejněním zprávy OLAF se žonglovalo zejména se slovy podvod, Babiš a Faltýnek. A pokud něco přinesla, pak ve prospěch poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, jež za podezřelé ze spáchání jakéhokoliv trestného činu nepovažuje. V tom se poslanci, kteří do zprávy mohli nahlédnout dříve, kolosálně sekli. Píše Tomáš Hlaváč.

Státní kasa může přijít kvůli probíhajícím restitucím o miliardy

16:20
Restituční proces trvá od 90. let a stále neskončil. „Bylo s tím spojeno spoustu práce, rozhodovalo se o obrovském majetku,“ vysvětluje v rozhovoru Václav Kohlíček, ředitel Sekce majetku státu na Státním pozemkovém úřadu. Pokud by se dosud nevypořádané nároky přepočetly na aktuální ceny, šlo by podle něj o stamiliardové sumy.

Ekonomizace Prahy nakonec vytlačí lidský prvek

21.ledna
„Donuty jsou koblížky s dírou uprostřed. V Praze je zhruba v hranicích rezervace. V centru ubývá lidí, jsou tam kanceláře a prázdné domy. Historická část Prahy přestává žít,“ tvrdí v rozhovoru, 15. pokračování 20dílného seriálu LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí o budoucnosti Prahy, geolog a popularizátor vědy Václav Cílek.

Jak vyvést společenský dialog ze slepé uličky osočování

20.ledna
To, že někdo věří lživým faktům a ignoruje pravdu, není jedinou a prvotní příčinou polarizace společnosti. Je jí neuvědomění si, že odlišné předsudky způsobují odlišné pojetí reality, s čímž je třeba se smířit. Pak si uvědomíme, že lidé s odlišným názorem mají odlišné předporozumění, a nejsou pomýlení ignoranti. Píše Karel Hlaváček.

Tetování vězňů často odhalí celý jejich život

19.ledna
Etnoložka Alena Lochmannová provedla v letech 2013 až 2017 sondu do tetování v pěti českých věznicích s ostrahou (typ C). Při tomto výzkumu absolvovala 102 rozhovorů s tetovanými vězni a 70 dalších s úředníky, strážníky či kaplany. Je jednou z mála vědkyň, jež takové prostředí zajímá a její kniha Tělo za katrem už je skoro hotová.

SCHNEIDER: Zlepší Metnar reputaci ministerstva vnitra?

19.ledna
Co udělá nový ministr vnitra Lubomír Metnar s Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám? Zruší jej? Rozhodně by jej zrušit měl, protože je zcela zbytečné, navíc by tím i ušetřil, píše v komentáři Jan Schneider, který tento výtvor ministra vnitra Milana Chovance označuje za jeho neblahé dědictví.

Boj o Hrad: Součty favorizují Drahoše, ale realita je složitější

19.ledna
To, co platí v aritmetice, neplatí pro prezidentskou volbu. Prosté sčítání hlasů od čtveřice neúspěšných kandidátů – Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka – totiž nefunguje. Část jejich voličů k druhému kolu prezidentských voleb nepřijde a necelá pětina dá svůj hlas současné hlavě státu – Miloši Zemanovi.

DEBATA Jana Macháčka: Nedopusťme sjednocení sazby daně v EU

18.ledna
V předběžném návrhu koaliční dohody v Německu je návrh, který počítá s harmonizací minimální daně z příjmů firem v EU. Zdá se, že jde o vyhlášení války daňové konkurenci mezi státy. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Co si myslíte o návrhu na harmonizaci minimální daně z příjmů firem v EU?

Řádné placení daní nikomu v podnikání nezabraňuje

18.ledna
„Ukládání a vybírání daní na základě zákona je součástí funkčního právního státu. Jsou zde ale další povinnosti, jež stát svým občanům ukládá, čímž omezuje jejich hospodářská i jiná práva. Systém EET začal shromažďovat mnoho dat, aniž by kdo zvážil alternativu šetrnější k soukromí lidí,“ říká v rozhovoru ústavní soudce David Uhlíř.

Drašar: Glyfosát by se měl ideálně používat v protiatomovém obleku

17.ledna
Glyfosát je i v balené vodě. Zahrádkářům by tato látka neměla přijít do ruky vůbec, říká profesor Pavel Drašar z Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT v Praze. Tento herbicid by se prý měl ideálně používat v protiatomovém obleku. Evropská unie nicméně na konci minulého roku prodloužila licenci na prodej glyfosátu na dalších pět let.

Boj o Hrad: Drahoš útočí na Zemanovy bašty

17.ledna
Televizní duely obou prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše mohou výrazně ovlivnit váhající voliče. Zemanovci si od diskusí slibují úspěch dosavadního prezidenta, protože je vynikající rétor. Někdejší šéf Akademie věd počítá s tím, že hlavními tématy debat budou otázky migrace a bezpečnosti, na což se i připravuje.

Je Jiří Drahoš opravdu tak slušný, jak se snaží předvádět?

16.ledna
Jiří Drahoš nemá smysl pro humor, nepočítáme-li polohumorné bonmoty, kterými se snaží vyrovnat svému prezidentskému rivalovi Miloši Zemanovi. Někteří vědci by rádi lidi představili jako racionální bytosti, které postrádají emoční zápal. Jsou však kotlíky emocí, což pan profesor dokazuje sám na sobě na každém kroku. Píše Libor Šimek.

Česko přemýšlí, co udělat s dalšími miliardami z EU

16.ledna
Dotace z Bruselu potečou ještě deset let. Čistým plátcem by se Česká republika měla stát až v roce 2028. Úřady ale stále nevědí, jak je smysluplně utratit. Ministerstvo pro místní rozvoj si sice v minulém roce nechalo vypracovat dva strategické dokumenty, ale jejich formulace jsou mlhavé a obecné.

Miloš Zeman mění tón

16.ledna
Jindy kousavý prezident zvolil polohu laskavého a mírného státníka. Zatímco jeho vyzyvatel Jiří Drahoš se pokusí zvýšit svou „přijatelnost“, Miloš Zeman zřejmě zkusí snížit svou „nepřijatelnost“. Důležitá v rozhodování voličů budou i témata obou hradních adeptů. Jedním z nich bude hodnotový konflikt mezi příznivci a odpůrci Zemana.

Kauza Čapí hnízdo: Zpráva OLAF trestní odpovědnost nekonstatuje

15.ledna
Ve zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), která analyzuje nesplnění podmínek Farmy Čapí hnízdo pro evropskou dotaci, je premiér a bývalý majitel Agrofert holdingu Andrej Babiš zmíněn více než 20krát. Neplatí tak jeho slova, že by ve zprávě vůbec nebyl. Ale ani, že by byl zmíněn jako vyslýchaná nebo prověřovaná osoba.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes