Česká pozice.cz

Popis:

Informace pro svobodné lidi, koncentruje se na rozhodující témata české politiky, byznysu a společnosti.

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Katalog:

Z domova

Publikuje:

11,9 položek/týden

DEBATA Jana Macháčka: I dobře míněná dotace končí pokřivením trhu

13:09
Česko vyváží do zahraničí více surového dřeva než Finsko a Švédsko dohromady. Cena surového dřeva je přitom podstatně nižší než cena výrobků. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Má stát pobídkami podporovat vznik pil a výroben nábytku, nebo je to nepřijatelné zasahování do trhu?

Časté novelizace zákoníku práce nepřispívají právní jistotě

11:24
Takřka půl století strávili v české justici manželé Danuše a Zdeněk Novotní. Bok po boku prošli z Ostravy až na Nejvyšší soud. „Trestní soudci mohou líčit své kauzy jako detektivku, zatímco pracovní věci jsou zajímavé spíše po právní stránce a skutkový stav bývá zcela banální,“ říká v rozhovoru bývalý soudce Nejvyššího soudu Novotný.

Lékaři stárnou. Už příští rok jich začne ubývat

14:51
Zájem o studium medicíny je velký, fakulty však až devět z deseti uchazečů kvůli nedostatku financí nepřijmou. Odmítají jich tolik, že obor za šest let dostuduje méně mladých lékařů, než kolik jich ten rok půjde do důchodu. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) má plán, jak tento negativní trend obrátit.

Má-li být potravina zdravá a kvalitní, musí mít nějakou cenu

18.dubna
Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) uvažuje o tom, že by řetězce povinně prodávaly české potraviny, zároveň by chtěl ochránit dodavatele, aby se zboží nenabízelo za nižší ceny, než jsou náklady na jeho výrobu. „Do ceny pro spotřebitele by se to fatálně promítat nemělo. Neodnesl by to jenom zákazník,“ říká v rozhovoru.

Evropská komise zastavila 114 miliard korun dotací pro Česko

17.dubna
Brusel kvůli nadměrnému počtu odhalených chyb pozastavil celý operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pod ministerstvem průmyslu a obchodu. Problém odhalil auditní oddíl ministerstva financí na konci loňského roku. Evropská komise se rozhodla, že do Česka žádné peníze nepošle, dokud a pokud se chyby nenapraví.

Odboráři chtějí prosadit 37,5hodinový pracovní týden

16.dubna
V České republice se bez práce nachází nejméně lidí v celé Evropské unii, firmy trpí personálním nedostatkem a odbory drží v rukou většinu trumfů. I proto je třeba brát velmi vážně jejich aktuální požadavek, aby v nejbližších letech obyvatelé Česka mohli chodit z práce o půlhodinu dřív, aniž by jim o jedinou korunu klesla výplata.

Pražský čas šedé eminence čínského byznysu v Česku se nachýlil

16.dubna
Peking neprodloužil mandát velvyslankyni Ma Kche-čching, jež otvírala dveře investicím CEFC a „rovnala“ české politiky. Prahu by měla opustit do léta. Osud vlivné Číňanky, která měla dveře na Pražský hrad vždy otevřené, poté, co se vyměnilo výkonné vedení parlamentu, jež velvyslance dozoruje, jako by kopíroval klesající vliv CEFC.

Elitní pilot: Létání hrozně bolí, ale člověka naučí pokoře

15.dubna
Čím jsou pro svět motorismu závody formule 1, tím jsou pro svět letectví závody Red Bull Air Race. Čtrnáct elitních pilotů v nich létá rychlostí čtyř set kilometrů za hodinu. Proplétají se mezi pylony a i v mírnějších zatáčkách zažívají takové přetížení, že by netrénovaný člověk okamžitě omdlel. Jedním z nich je i Čech Petr Kopfstein.

České vzdělávání čelí trestuhodné ignoranci

14.dubna
Je načase si realisticky říct, že chceme-li kvalitní vysoké školství, musíme ho zaplatit a zbavit se polovičatosti. Pokud budeme vědecko-pedagogické pracovníky platit polovičatě, někteří půjdou pracovat jinam a jiní budou pracovat napůl. Pokud si budou muset přivydělávat v montovnách, čeká montovna i celé Česko. Píše Karel Hlaváček.

V pořadu ČT24 Události, komentáře je málo alternativních názorů

13.dubna
Kritici České televize tvrdí, že často představuje hotové názory bez alternativy, navíc tendenční. Dle ČT je její zpravodajství dostatečně vyvážené. Pro posouzení vyváženosti je podle Vladimíra Meiera lepší vzít v úvahu pouze jeden večerní pořad. Vybral Události, komentáře ČT24 a analyzoval jej od 2. ledna 2017 do 16. března 2018.

DEBATA Jana Macháčka: Recese v Česku není téma

13.dubna
Světová ekonomika má podle analytiků pokračovat v expanzi, na rozdíl od roku 2017, kdy byla expanze mohutná, a slušně rostli všichni velcí hráči, však o něco zpomalí. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Jaký vliv bude mít světová expanze na českou ekonomiku?

Ženy s malými dětmi mají problém vrátit se na své pracovní místo

13.dubna
Každý rok se v Česku narodí okolo sto tisíc dětí. Jejich matky zůstávají na mateřské, poté rodičovské dovolené dva, tři nebo i čtyři roky. A pouze 13 procent se vrací na stejnou pozici k témuž zaměstnavateli, ač to zákoník práce garantuje. Čím delší má žena pracovní pauzu, tím pravděpodobněji po návratu přejde na hůře placené místo.

Důchodová reforma: Téma pro politiky, nebo zloděje?

12.dubna
Politická hantýrka, že se musí uskutečnit důchodová reforma, aby senioři měli důstojný život, je předzvěstí něčeho, čeho je třeba se obávat, aby nešlo o „zlodějnu“ soukromých fondů. Uzákoňte oddělený důchodový účet – mimo státní rozpočet – a vraťte do něj vklad, který byl vykraden, a valorizujte jej, radí politikům Alena Vitásková.

Jak diletantsky shrnout dějiny kartografie v Česku

11.dubna
Některé pasáže knihy Kateřiny Jelínkové Česká kartografie vyznívají humorně, ale je to humor hořký až tragický. Odborná veřejnost by však měla být informována o zvrácených současných jevech, protože doba, kdy kvantový fyzik bude beztrestně psát o sociálně-patologických jevech a sociolog o teorii relativity, se zdá nebezpečně blízko.

Ministr zemědělství zvažuje omezit pohyb lidí v přírodě

11.dubna
Chování zvěře se mění. Druhy žijící v českých lesích začínají být aktivní v noci, ve dne se jim nedostává klidu, a proto mají problémy s přijímáním potravy i trávením. Bylo by tedy pro ně vhodné zavést klidové zóny. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) by potřebu klidu pro zvěř chtěl řešit v novele mysliveckého zákona.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes