Česká pozice.cz

Popis:

Světové události

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

5,6 položek/týden

DEBATA Jana Macháčka: Éra uvolňování celních bariér skončila

13:04
Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel na dovoz oceli a hliníku. Řada lidí začíná hovořit o obchodní válce. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Má smysl, aby se dnes USA bránily dovozům z Číny, když robotizace bude postupně vracet některé výroby do vyspělých zemí?

Dokáže francouzský prezident Macron vést bez konfliktu?

21.března
Francouzský prezident Emmanuel Macron je jedním z průkopníků rodícího se nového světa, v němž mladí lidé už nesledují každodenně televizní zprávy a jejich hlavním zdrojem informací se stal smartphone. Macronovo zvolení by proto měli studovat futurologové a ti, kdo se zajímají o nové trendy a osud západní postkřesťanské společnosti.

Sarkozyho zatčení aneb Total War v Libyi

20.března
Zatčení exprezidenta Nicolase Sarkozyho přitáhlo pozornost k francouzskému angažmá v Libyi. Sarkozy čelí podezření, že mu k zisku úřadu před 12 lety pomohl Muammar Kaddáfí, na jehož následném svržení měli Francouzi lví podíl. Břetislav Tureček tyto spojitosti popsal v knize Blízký východ nad propastí (2016), z níž přinášíme upravený výňatek.

Za sesazením Tillersona může být spor o blízkovýchodní politiku

19.března
Když v úterý americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že právě sesadil svého ministra zahraničí Rexe Tillersona, nejčastější spekulace ukazovaly na odlišné postoje k Rusku či k Severní Koreji. Podle řady náznaků však může potupné odstranění Tillersona souviset spíše s děním na Blízkém východě.

Íránský režim není tuhá diktatura

18.března
Tisíce žen v černých čádorech, stovky mužů s turbany na hlavách, to vše na dohled od zlaté kupole jedné z nejdůležitějších mešit šíitského světa. Právě tady je největší koncentrace hlavních ideologů íránské teokracie, ale i jejích odpůrců z řad duchovenstva. Unikátní reportáž Břetislava Turečka z íránského Kommu, šíitského Vatikánu.

Slovenský ministr financí plánuje zdanit internetové obry

17.března
Slovenský ministr financí Peter Kažimír rozhodně nemá respekt z velkých internetových korporací, jako jsou Google či Facebook. A dokonce ani z kryptoměn. „Pokud vím, tyto platformy získávají z reklamních příjmů na Slovensku okolo 80 milionů eur, aniž by tady nechaly jediný eurocent. Jak dlouho se na to máme dívat?“ říká v rozhovoru.

Putinovo odhalení nových typů zbraní Pentagon nepřekvapilo

16.března
Projev ruského prezidenta Vladimira Putina k poslancům 1. března, v němž prezentoval několik zbraňových projektů, například systémy Avangard a Kinžál, ho měl Rusům ukázat jako silného vojenského vůdce. A také vyslat signál do zahraničí, že se Rusko znovu zařadilo mezi velmoci, s nimiž je třeba počítat a jednat. Píše Vladimír Bäumel.

Soros a jeho parta s kleštěmi

16.března
Spolu by rozebrali plot na hranici, píše se na jednom budapešťském billboardu bez označení zadavatele. Uprostřed na plakátu stojí miliardář maďarského původu George Soros a je obklopen lídry čtyř maďarských opozičních stran. Předvolební billboard má naznačit, jaký je podle jeho zadavatele přístup vyobrazených osobností k migraci.

Italský klan ’Ndrangheta je nelítostný

12.března
Italský investigativní novinář Antonio Papaleo má zkušenosti s pátráním po činnosti jihoitalské mafie z Kalábrie zvané ’Ndrangheta. V posledních letech se podílel na odhalování kriminálních skupin v Česku a na Slovensku. V rozhovoru mluví o svědcích vazby mezi slovenským premiérem a lidmi, kteří mají blízko ke kalábrijským klanům.

Izrael je důkazem, že i malý stát může být velmocí

11.března
Izrael již dávno nebojuje jen pomocí střelných zbraní a hrubé síly. Možná vůbec nejdůležitější střety se totiž v současnosti odehrávají na síti. Izrael je stát, který leží v poušti, nemá ropu a je obklopen nepřáteli. To jej nakoplo k tomu, aby se stal jednou z nejvýznamnějších hi-tech ekonomik světa.

Americko-ruský poker o syrský plyn už má stovky mrtvých

6.března
Útok amerického letectva v Sýrii na začátku února na jednotku složenou i z ruských žoldáků nelze oddělit od hry o energetické suroviny. Rusko usiluje aspoň o částečný návrat investic do záchrany Asadova režimu. Proto se Kreml začal zajímat o syrskou ropu a plyn. Americko-ruská bitva o ně v Sýrii odstartovala. Píše Vladimír Bäumel.

Omán vábí turisty. Nechce už spoléhat na ropu

4.března
Podobně jako většina okolních zemí spoléhá v drtivé většině na příjmy z ropného průmyslu. Jenže i Omán teď řeší, jak svou závislost na černém zlatu výrazně snížit. Jednoduchý úkol to nebude, ale krom zavádění daní má Omán i další možnosti. Je to rozlehlá a krásná země. A tak je jedním z možných receptů i podpora turismu.

NATO zrychluje přesuny vojáků po Evropě

2.března
Pro 200 vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala na začátku ledna tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO (NRF). V případě potřeby je Aliance může kdykoliv povolat do akce. Pokud by Česká republika byla napadena, spojenci by na její obranu v první fázi krize či konfliktu vyslali jednotky NRF. Píše Lubomír Světnička.

Čínské lékařství pomůže snížit nemocnost české populace

27.února
O tradiční čínskou medicínu je zájem v Asii i na Západě, přičemž v obou těchto částech světa se propojují a integrují západní a východní lékařské poznání a praxe. A zůstává otázkou, zda neprověřit starověkou prevenci a léčbu chorob, kdy lékaři disponovali pouze pozorovacími schopnostmi, jak tomu bylo v Číně. Píše Ludmila Bendová.

Politická hra o katalánskou nezávislost nekončí

25.února
Katalánský separatismus plní od loňského podzimu média. V katalánském parlamentu mají většinu separatisté. Nejdůležitější otázkou nyní je, zda poroste počet obyvatel pro odtržení Katalánska, nebo už narazil na strop.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes