Tensor Ventures investuje do start-upu Bioo získávajícího elektřinu z půdy

DomůByznys

Tensor Ventures investuje do start-upu Bioo získávajícího elektřinu z půdy

Bude nám elektřinu dodávat půda? Miliony korun z Čech podpoří unikátní start-up mladého Španěla.

Avast nesouhlasí s pokutou 351 milionů Kč od ÚOOÚ, zvažuje správní žalobu
Nokia urovnala patentové spory smírem se společností Lenovo
Dell uvedl nové servery Dell PowerEdge s procesory AMD EPYC 4. generace
Digitalizace a kryptoměny budou určovat směr pojišťovnictví v roce 2021

Český uzavřený investiční fond Tensor Ventures Romana Smoly a Martina Drdúla, který se specializuje na investice do tzv. „deep tech“ start-upů (start-up, postavený na posledních vědeckých poznatcích) a do kterého investují i čeští miliardáři, oznámil, že investuje půl milionů Euro do unikátního start-upu Bioo se sídlem v Barceloně.

Firma Bioo, založená v roce 2015 mladým Španělem Pablo Vidartem, přišla na způsob, jak získat elektrickou energii ze zeminy.

Princip získávání elektřiny z půdy přibližuje Pablo Vidarte následovně: “V půdě, hluboko pod zemí, procházejí přírodní látky svým přirozeným životním cyklem. Během tohoto cyklu se rozkládají molekuly, kterými se živí aktivní bakterie v půdě. A díky tomuto procesu se uvolňují elektrony. Naše firma vytvořila mikrobiální palivový článek, který využívá tuto uvolněnou energii a mění ji na elektrický proud. Díky této technologii bude možné zásadně snížit uhlíkovou stopu. Zároveň je to také cesta k tomu, aby budoucí chytrá města mohla využívat čistou přírodní energii například k osvětlení domácností, ulic či parků.”

Peníze z Česka

„Naší vizí je podpořit ty nejnadějnější deep tech start-upy současnosti v celé Evropě i Americe. Takže jsme nadšení z toho, co Bioo dělá a že takovou skvělou myšlenku můžeme podpořit penězi nejbohatších Čechů, ale i dalších top podnikatelů z celé Evropy. Pablo má úžasný příběh, který ukazuje, že vědecké nadšení a poznatky velmi mladého člověka lze odpovídající péčí transformovat v reálně využitelnou technologii, která může naplnit slova o trvalé udržitelnosti reálnými činy. Moc mu fandíme,“ říká za Tensor Ventures Martin Drdúl.

Český fond patří v případě start-upu Bioo mezi tři největší investory. Tensor Ventures je vedle investice do Bioo například také největším investorem do „blockchainové“ firmy Tatum, která má „našlápnuto“ stát se jednorožcem, což je označení firmy, jejíž hodnota je vyšší než jedna miliarda dolarů. Vedle toho v minulosti fond Tensor Ventures investoval také do firem Veracity Protocol, Superface či nedávno do Ultimate Suite matematika a statistika Roberta Šamánka.

Senzor pro zemědělce po celém světě, co se napájí sám

Ale zpět k nejčerstvější investici Tensor Ventures, k firmě Bioo. Tato nadějná firma se nyní zaměřuje především na vývoj unikátního produktu pro zemědělský průmysl. A právě s tímto produktem by firmě měla pomoci investice od fondu Tensor Ventures. Jde o Senzor Bioo, který bude prvním 100 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} udržitelným senzorem pro zemědělce poháněným samotnou půdou. Je navržen tak, aby nahradil ekologicky nebezpečné a drahé chemické baterie používané v zemědělství a vyráběl elektřinu z půdy, a to navíc s nižšími náklady než současné agrosenzory. O senzor se již nyní zajímají velcí výrobci v tomto odvětví, přičemž celosvětový trh je vyčíslen na 7,9 miliard eur.

„Ověřili jsme si, že půda nám může dodávat čistou elektřinu a nyní jsme připraveni nabídnout naše řešení v konkrétní situaci, která znepříjemňuje život zemědělcům na celém světě. Abychom to ale byli schopni prosadit po celém světě, potřebujeme na to silnou obchodní a marketingovou podporu. Jednali jsme s mnoha investory z celé Evropy a české Tensor Ventures jsme si zvolili proto, protože mají cit pro rovnováhu mezi byznysovou stránkou věci a zdravým tempem, kterou deep tech start-upy, jako jsme my, vyžadují,“ vysvětluje Pablo Vidarte z Bioo.

V budoucnu i osvětlení ulic či zahrad

Agrosenzor je přitom jen jeden z mnoha způsobů využití této technologie. Výzkumný a vývojový tým společnosti Bioo už vytvořil mnoho různých produktů s různými vlastnostmi a technologickým zaměřením. V současné době navrhuje firma systémy o velikosti dlaně, které jsou schopny napájet zmiňované senzory v zemědělství, jež mohou odesílat data na kilometry daleko a zároveň samovolně zavlažovat plodiny. Další misí firmy je například napájení světel v parcích a zahradách pomocí několika metrů čtverečních technologie Bioo.

Rostliny jako spínače 

Vedle získávání využití elektřiny z půdy ale firma Bioo pracuje i na dalších unikátních technologiích. Pablo Vidarte se svým týmem stojí například i za technologií, která umožňuje, aby rostliny fungovaly jako spínač, který může v bytech a kancelářích aktivovat hudbu, světla a dokonce i obrazovky.

Pablo Vidarte popisuje, jak taková technologie funguje: „Rostliny mají schopnost vnímat změny frekvencí. Pomocí našeho systému Bioo může dotek lidské ruky na rostlině být přeměněn v napětí, protože rostliny reagují na změnu frekvence. Navíc jsou rostliny vodivá tělesa, takže můžeme toto napětí zachytit a použít k aktivaci elektronických systémů, jako je zapnutí světel, zvuků nebo dokonce obrazovek,“ vysvětluje Pablo svoji myšlenku a dodává: „Tento proces generovaný dotykem člověka funguje bez ohledu na povětrnostní prostředí, ani déšť nebo vítr tento systém neovlivní.“

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0