Fortuna liga - souhrn 20. kola: Dun. Streda veze z Trnavy bod

11.02.2022, 18:55, aktualizováno 14.02.2022, 16:50
Komentáře a souhrny
V souboji dvou aspirantů na evropské poháry si Dunajská Streda přivezla z Trnavy bod. Slovan zakončil podzim dvěma remízami, na úvod jara už je naladěn lépe a dokázal do pětibrankovou výhrou proti Senici. Velké problémy neměl ani Trenčín, Ružomberok rozdrtil Žilinu...

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 5:1

14.02.2022 15:00

Góly: 31. Tomáš Bobček, 56. Tomáš Bobček, 62. Filip Lichý, 70. Martin Bóďa, 86. Martin Rymarenko - 24. Adam Kopas (pen.)

V pondelkovej dohrávke úvodného jarného kola Fortunaligy vybuchla Žilina na Liptove, kde domácemu Ružomberku podľahla vysoko 1:5 (1:1).

Už na začiatku súperovi dvakrát pohrozili Žilinčania. V tretej minúte sa v nádejnej pozícii v ružomberskej šestnástke ocitol Sauer. Avšak gólman MFK Krajčírik jeho strelu nohou vyrazil na roh. O dve minúty nato išiel na Krajčírika Paur, no namieril vedľa. Vzápätí na opačnej strane ihriska Belko vyrazil hlavičku Bobčeka. V 24. minúte po centri Paura rukou v páde zahral Luka a Kopas z nariadenej penalty s prehľadom otvoril skóre - 0:1. V 31. minúte vyrovnal Bobček, keď sa po Domonkosovom centri uvoľnil na malom priestore. O tri minúty mohol hostí zase dostať do vedenia Sauer, ale z prvej prestrelil.

Na začiatku druhej polovice Krajčírik včasným vybehnutím eliminoval Sauera, ktorý sa dostával k ohrozeniu ružomberskej brány. V 57. minúte Regáli vnikol do žilinskej päťky. Lopta sa párkrát poodrážala a na konci bol Bobček, ktorý hlavou strhol vedenie na stranu domácich - 2:1. O päť minút neskôr Fabiš potiahol akciu po pravej strane a Lichý zvýšil na 3:1. V 70. minúte pridal štvrtý gól Liptákov Boďa, ktorý bol na ihrisku ešte iba tri minúty. V 86. minúte sa o pekný futbalový moment postaral Rymarenko gólom na 5:1. Druhý polčas bol tak jednoznačnou záležitosťou zverencov trénera Petra Struhára. Ružomberok rozdrvil Žilinu 5:1 a udržal si tretiu priečku, keď má pred štvrtou Dunajskou Stredou aktuálne päťbodový náskok. Žilina je piata, iba bod pred šiestou Sereďou.

Více informací k zápasu

Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 1:1

13.02.2022 17:00

Góly: 55. Kyriakos Savvidis - 22. Dominik Kružliak (pen.)

V nedeľňajšom zápase úvodného jarného kola remizoval domáci trnavský Spartak s hosťami z Dunajskej Stredy 1:1 (0:1).

Na Štadión Antona Malatinského v Trnave prišli diváci po takmer štyroch mesiacoch. Do hľadiska zasadli necelé tri tisícky fanúšikov. Prvú vážnejšiu šancu si vypracoval Bamidele. Pri šestnástke volil prihrávku na stred nabiehajúcemu Gričovi, ktorý placírkou netrafil bránku. Vzápätí sa po individuálnom prieniku Ivána ozvalo brvno. Prvú štvrťhodinu uzavrel Savvidis, ktorý z priameho kopu tesne prestrelil. Andeli neuspeli ani po rane Mikoviča spoza pokutového územia. V čase silnejúceho trnavského náporu vstúpil do zápasu videorozhodca. Kontakt Mikoviča s Pintom v šestnástke posúdil hlavný arbiter po zhliadnutí záznamu ako faul trnavského obrancu a nariadil penaltu, z ktorej sa Kružliak v 23. minúte nemýlil - 0:1.

Vyrovnať mohol Bukata. Na trnavskej strane sa potom neujali strely Griča a Mikoviča, na opačnom konci ihriska mierili nad Andzouana, Krstovič a Nebyla. Tutovku mal domáci Kozak, zo siedmich metrov však prestrelil. V nadstavenom čase prvého polčasu zasiahol do duelu opäť VAR. Po zhliadnutí videozáznamu nebol uznaný gól pre ofsajd Hahna. Úvodné dejstvo trvalo pre vstupy videorozhodcu 54 minút. Trnavské tribúny mohli potešiť ešte Kozak a Koštrna. Prvý menovaný hlavou netrafil, druhému zblokovala zakončenie obrany žlto-modrých.

Po zmene strán chcel rozvlniť sieť Bukata, z voleja ale mieril nad. V 55. minúte potiahol útok po pravej strane Iván. Prihrával Gričovi, ktorý ešte posunul loptu za seba, kde nabehol Savvidis a umiestnenou strelou k žrdi rozjasal trnavské publikum - 1:1. Strhnúť víťazstvo na stranu Spartaka mohol po Mikovičovom centri Grič; zo šestnástky namieril tesne vedľa. Trnava si vypracovala tlak, vo finálnej fáze útokov jej však chýbala presnosť. Spartak doma remizoval s Dunajskou Stredou 1:1.

Tatran Liptovský Mikuláš - FC Zlaté Moravce 0:0

12.02.2022 15:00

Góly: -

V úvodnom jarnom kole Fortunaligy remizovali Liptovský Mikuláš a ViOn Zlaté Moravce bez gólov 0:0.

Pred zápasom tímy z dolnej časti tabuľky delil jediný bod. Takzvaný šesťbodový zápas odštartovali lepšie domáci. Ale až po 20-tich minútach po štandardke pálil Laura; jeho strela bola zblokovaná. Z následného centra hlavičkoval Šindelář, no minul. Následne opraty prevzali hostia. V 43. minúte si po centrovanej lopte Mondeka skoro strelil vlastný gól Šindelář. Mondekovej hlavičke potom chýbala razancia.

V 53. minúte pred bránkou Zlatých Moraviec horelo. Gerát vysunul Pavúka, ktorého v čistej šanci vychytal Kira. Vzápätí z ďalšej akcie hlavičkoval kapitán Bartoš - Kira spod brvna vyboxoval. V 63. minúte nebezpečne zakončoval Gerát a opäť vynikol gólman. V 68. minúte skončil predčasne Neofytidis po druhej žltej karte. Kyziridis po rýchlom sóle trafil konštrukciu Sváčekovej bránky. V 76. minúte lopta z kopačky Flaka zamierila po Bartošovom teči tesne vedľa bránky. Mondekove zakončenie zblokoval domáci Nagy a neskôr šancu nepremenil Kyziridis. V nadstavenom čase strieľal Švec. Domáci nevyužili vyše 20 minút trvajúcu početnú výhodu a so svojim tabuľkovým susedom remizovali 0:0.

"Zápasy budú o boji a snahe, aby sme získali čo najviac bodov. Pre ďalší vývoj je dôležitý každý bod. Súper mal šance, my sme mali šance. Nakoniec sa to skončilo 0:0. Červená karta zamiešala kartami. My sme s remízou a získaným bodom spokojní," povedal po zápase tréner hostí Ľuboš Benkovský. "Myslím si, že tréner súpera to pekne zhodnotil. Zrodila sa zaslúžená remíza, bol to bojovný zápas. Žiaľ, niektorí naši hráči nezvládli, že sa hrá pod psychickým tlakom. Súper hral dobre, spoliehal sa na protiútoky a sme radi, že ich nevyužil. V druhom polčase nám chýbal pokoj aj lepšia hracia plocha. Na konci zápasu už hráči mali s terénom veľké problémy. Nie sme zvyknutí, aby sme trénovali na prírodnej hracej ploche," pridal svoje postrehy tréner domácich Marek Petruš.

Slovan Bratislava - FK Senica 5:0

Góly: 14. Alen Mustafić, 36. Vasil Božikov, 55. Jaba Kankava, 76. Ivan Šaponjić, 90. Ibrahim Rabiu

ŠK Slovan Bratislava nemal v 20. a zároveň prvom jarnom kole aktuálneho ročníka Fortunaligy vôbec žiadne problémy a s hráčmi FK Senica si poradil vysoko 5:0 (2:0).

Favorizovaný domáci celok, obhajca titulu a zároveň so štvorbodovým náskokom pred trnavským Spartakom líder tabuľky slovenskej najvyššej súťaže začal náporom. Presadiť sa mohol už Mráz. Prvý gól na Tehelnom poli padol v 14. minúte. Strela Weissa sa od tyčky odrazila k Mustafičovi, ktorý ju poslal do prázdnej brány - 1:0.

Vzápätí brankár Ravas vyrazil strelu Hrnčára. V 36. minúte išiel sám na brankára Zmrhal, no nedal. Už o pár okamihov po šanci českého legionára kapitán Božikov po rohu na bližšej žrdi zvýšil na 2:0. Na 3:0 mohol o ďalšie dve minúty upraviť Mráz, ale tesne minul. V druhom polčase pokračovala herná dominancia belasých. Hneď v úvode De Marco zahodil nemožné. Nápor Slovan zúročil v 55. minúte, keď veľmi peknou strelou z hranice šestnástky trafil do horného rohu bránky Kankava - 3:0.

Bratislavčania pokračovali v nastúpenom trende. Gólom i asistenciou sa prezentoval debutujúci Šaponjič, aby skóre spečatil Rabiu. Slovan Bratislava prevalcoval hostí zo Záhoria vysoko 5:0.

AS Trenčín - FK Pohronie 3:0

Góly: 36. Jakub Kadák (pen.), 70. Eduvie Ikoba, 84. Eduvie Ikoba

AS Trenčín stále bojuje o účasť v prvej šestke. V prvom jarnom kole si poradil s posledným Pohroním 3:0 (1:0).

Trenčín v prvom polčase proti poslednému mužstvu Fortunaligy dominoval. Brankár hostí Slančík spoluhráčov viackrát podržal dobrými zákrokmi, keď jeho čisté konto ohrozoval najmä Jendrišek. V 35. minúte však inkasoval z penalty od Kadáka, čomu predchádza diskutabilný zákrok Sanneha na Azanga - 1:0.

V závere polčasu mali domáci viacero dobrých príležitostí. V nich sa nepresadili Kadák, Ikoba ani Pires. A v úplnom závere úvodného dejstva ani Zubairu a Azango. Ani v druhom dejstve sa obraz hry veľmi nezmenil. Domáci nepremieňali šance. V 70. minúte napokon zvýšili na 2:0. Po rohovom kope Ikoba, ktorý v 33. minúte vystriedal Jendrišeka, preskočil Kapora a Slančík nemal šancu reagovať - 2:0.

V 84. minúte po krídelnej akcii odcentroval Zubairu a voľný Ikoba hlavou vsietil svoj druhý gól v stretnutí. AS Trenčín zdolal FK Pohronie presvedčivo 3:0 a stále živí nádej na účasť v nadstavbovej šestke o titul.

Zemplín Michalovce - ŠKF Sereď 0:1

11.02.2022 17:00

Góly: 32. Roko Jureškin

V prvom zápase jarnej časti Fortunaligy prehrali Michalovce na svojej tráve so Sereďou 0:1 (0:1).

V úvodnej časti duelu opakovane zakončovala zimná posila Zemplína Yilmaz, ale jeho pokus ani hlavička sieť nerozvlnili. V 17. minúte mohol otvoriť skóre domáci Popovits, avšak jeho sľubnú šancu zmaril brankár Chudý. Skóre otvorili hostia zo svojej prvej vážnejšej šance. Po polhodine hry Fábry vysunul Jureškina, ktorý zabehol za obranu Michalovčanov a z ľavej strany prestrelil brankára Kožuchara - 0:1.

V 51. minúte sa iskrilo pri zákroku Popovitsa na Fábryho, no rozhodca neudelil žiadne kartové tresty. O osem minút nato mohol vyrovnať Marcin, keď trafil len žŕdku. Brankár Chudý podržal Sereď aj v 72. minúte - vtedy dokázal zareagovať na Marcinov teč Rankovej strely. V 81. minúte mal ďalší gól hostí na kopačke Yao, ktorému nahrával Radič, ale v nádejnej pozícii Kožuchara neprekonal. Gól nepadol ani na opačnej strane po tom, čo Ranko po rohovom kope mieril k pravej žrdi, no zakročil Chudý. Michalovce podľahli Seredi o gól 0:1.