Aktuality
pondělí 14. února 2022
Přinášíme tradiční výsledkový servis toho nejzajímavějšího, co se ve světě halové atletiky o uplynulém víkendu událo.

Lodž

Už v pátek se představil na mítinku v polské Lodži Jan Veleba. V rozběhu šedesátky dokázal letos již počtvrté stlačit svůj čas pod 6.7, když zaznamenal 6.69, což pro něj znamenalo postup do finálové osmičky, kde byl jen nepatrně pomalejší a v čase 6.70 obsadil konečnou šestou příčku. Jasným vítězem byl olympijský šampion Marcell Lamont Jacobs z Itálie za 6.49.

Na stejné distanci žen zazářila domácí hvězda Ewa Swobodová, která zaběhla letošní nejlepší světový výkon 7.00, čímž se dostala do TOP ten historie ve světě a na třetí příčku v evropských historických tabulkách. Dařilo se také koulaři Konradu Bukowieckému, jenž zahájil letošní halovou sezónu vrhem na 21.39.

Dortmund

Svou první halovou čtvrtku běžel v německém Dortmundu Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky vyhrál svůj běh za 47.33. Stejného výkonu dosáhl také vítěz druhého běhu Rumun Dringo Mihal Sorin.

Druhý český zástupce Damián Vích závodil na nepříliš vypisovaném závodě na 2 míle, kde doběhl pátý v čase 8:40.68 a historické národní maximum Stanislava Petra z New Yorku 1969 vylepšil o 1.92 vteřiny. Trojkou Vích probíhal v mezičase 8:05.92. Zvítězil Sime Abrham za 8:25.41.

O vůbec nejkvalitnější výkon mítinku se postaral americký tyčkař KC Lightfoot, jenž stanovil hodnotu nového rekordu tohoto podniku na 595 centimetrů.

Mety

Ve Francii zahájil letošní halovou sezónu Nizozemka Femke Bolová a hned se na čtvrtce vyhoupla do čela průběžných světových tabulek díky času 50.72. K tomu ještě přidala osobák na dvoustovce 23.37. V této disciplíně byla rychlejší její krajanka Lieke Klaverová za 23.27. V závodě na 400 metrů dosáhla kvalitního času 51.58 také Polka Natalia Kaczmareková. Mezi muži byl nejrychlejší olympijský finalista Liemarvin Bonevacia (46.41).

Letošní nejlepší evropský výkon na šedesátce překážek zaznamenal časem 7.51 Francouz Pascal Martinot-Lagarde. Jeho reprezentační kolega Wilhem Belocian byl jen o setinu pomalejší. Na hladké šedesátce triumfoval díky vyrovnanému národnímu rekordu 6.53 Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny.

Keňský půlkař Noah Kibet se stal díky času 1:46.06 šestým nejrychlejším juniorem historie v hale. Řecký dálkařský olympijský šampion Miltiadis Tentoglou si posunul svůj sezónní výkon na 822 centimetrů. Dobrou formu z posledních dní potvrdil také americký tyčkař Chris Nilsen, který úspěšně zdolal 591 centimetrů.

Louisville

V Louisville padly hned tři nejlepší světové výkony této sezóny. Obstarali je koulař Josh Awotunde (21.53), výškařka Vashti Cunninghamová (198) a Shane Streich v běhu na 1000 metrů (2:16.16). Cunninghamové ve výškařském sektoru zdatně sekundovala další Američanka Jelena Roweová (195). Vítěz šedesátky Emmanuel Matadi zaběhl nový liberijský národní rekord 6.52. Nad překážkami pak byli nejrychlejší Devon Allen (7.50) a Jamajčanka Britany Andersonová (7.82). Další překážkářská hvězda a olympijská vítězka Jasmine Camacho-Quinnová se v hale zaměřuje na hladké sprinty a na dvoustovce opět posunula portorický národní rekord, tentokrát už na 22.54.

Clemson

Také v Clemsonu se přepisovalo jména světového leadera ve třech případech. Čtvrtkař Randolph Ross prolétl dva okruhy v čase 44.83 a posunul se na sedmé místo historie této disciplíny v hale. Někdejší jamajská mistryně světa Danielle Williamsová zaběhla letos zatím nejrychlejší ženskou šedesátku překážek za 7.75. Domácí Abby Steinerová se zase stala dosud nejrychlejší dvoustovkařkou díky výkonu 22.37. Leonard Mustari se zařadil po bok Číňana Liu Xianga jako nejrychlejší junior historie na mužských překážkách, když si s tratí poradil v čase 7.55.

Boston

Na mítinku v Bostonu proběhl jeden z historicky nejrychlejších závodů na halové pětce mužů. Vítězný Američan Grant Fisher se s novým kontinentálním rekordem 12:53.73 posunul na pátou příčku historických světových tabulek a připsal si cenný skalp stříbrného olympijského medailisty z této disciplíny Mohammeda Ahmeda, jenž je ve stejné statistice sedmý za 12:56.97. Třetí Brit Marc Scott se stal prvním Evropanem, který v hale pokořil hranici 14 minut. Hodnota jeho nového evropského rekordu je 12:57.08. Ještě čtvrtý Američan Emmanuel Bor se vešel s časem 13:00.48 do TOP 10 historie.

Stejnou trať žen opanovala též v kontinentálním rekordu 14:31.38 Kanaďanka Gabriela Debues-Staffordová a je pátou nejrychlejší ženou historie v hale. Hned za ní figuruje druhá z tohoto závodu Elise Crannyová za 14:33.17.

Vítězka půlky Roisin Willisová je díky času 2:00.06 historicky třetí nejrychlejší juniorkou. Jako čtvrtá finišovala v tomto závodě Sophia Gorriaranová, která zaběhla časem 2:00.58 dorostenecké historické světové maximum. Brit Neil Gourley se dostal časem 3:35.32 do čela letošních statistik na patnáctistovce.

Chicago

V Chicagu se běžela velmi rychlá míle. Její vítěz Cooper Teare zaznamenal nejlepší světový výkon 3:50.17, který ho řadí na sedmou příčku historických světových tabulek. Jen těsně za ním doběhl Cole Hocket za 3:50.35 a je osmý.

Fayetteville

Americký překážkář Trey Cunningham zaostal časem 7.42 jen pět setin za letošním leaderem světových tabulek Grantem Hollowayem. Na druhé příčky průběžných tabulek se dostali také dálkařka Tara Davisová (684), překážkářka Alia Armstrongová (7.81) a Marybeth Sant-Priceová na hladké šedesátce (7.04).

Mnichov

Početná skupina českých atletů se vydala do Mnichova. Své disciplíny vyhráli výškaři Josef Adámek (205) a Denisa Pešová (178) i dálkaři Tomáš Kratochvíl (740) a Michaela Kučerová (608).