Celý život hledal způsob, jak unést vzpomínky. Nad esejistickým dílem W. G. Sebalda

K debatě nad esejistickým dílem německého autora W. G. Sebalda, u příležitosti českého vydání jeho knihy Domov plný úzkosti, pozval Petr Šmíd překladatele Radovana Charváta a komparatistku Blanku Činátlovou.

Jak autor nahlíží tematický komplex exilu a domova, který je pro rakouskou literaturu tak charakteristický? Jak s ním souvisí jeho texty, v nichž se vrací ke svým věčným tématům neodčinitelné zkázy a pustošení, jež u něho vzbuzují pocity zármutku a lítosti nad historií?

„Je to poutavé čtení,“ říká Sebaldův překladatel do češtiny Radovan Charvát, „on doložitelná fakta spojoval umně a opravdu hezky, že z toho vznikají velmi čtivé texty, přestože jsou to velmi dlouhé věty.“ Že promyšlenost autorových textů a jejich jazyková virtuozita skutečně na čtenáře působí, ba je okouzlují, to ostatně dokládá fakt, že tituly Sebaldových knih přeložené do angličtiny patří v této jazykové oblasti nejen k nejprodávanějším, ale také (z němčiny) k nejčastěji překládaným literárním počinům.

U příležitosti vydání knihy Winfrieda Georga Sebalda nazvané Domov plný úzkosti, debatuje Petr Šmíd nejen o těchto otázkách s překladatelem Radovanem Charvátem a literární komparatistkou Blankou Činátlovou.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio