Chrápání ohrožuje srdce a cévy. Pomoct může speciální maska, vysvětlil neurolog Martin Pretl

4. březen 2022

Chrápe devět z deseti lidí. Muži až třikrát častěji. Chrápání, hlavně spánková apnoe ohrožuje srdce a cévy, připomněl neurolog Martin Pretl. V pořadu Dva na Dvojce také prozradí, jestli se může po zhubnutí chrápání upravit.

„Při spánkové apnoe dochází k zástavám dechu. Spánek se nemůže prohloubit. Přitom hluboký spánek potřebujeme k tomu, abychom byli ráno odpočatí.“ A proč chrápeme? „Zbytní nám měkké tkáně, které máme v oblasti kořene jazyka a nosohltanu.“

Pomůže na chrápajícího zamlaskat nebo do něj strčit? „Pomůže, ale jen chvilku. Během ní musíme rychle usnout.“

Prvním doporučením je redukovat váhu

Řešením je laserová úprava patra nebo speciální maska, vysvěttlil Martin Pretl. "V tkáních se začíná usazovat tuk a jak proudí zvuk, tak tkáně rozvibruje a začíná chrápání. Pokud je tam zbytnělých tkání víc, může dojít i na uzávěru dýchacích cest, to už dochází ke spánkové apnoi.“

„Řešením je přístroj, který pomocí hadice a masky vytváří trvalý přetlak v dýchacích cestách. Laicky řečeno, je profoukne. Prvním doporučením je redukovat hmotnost, ale pacientům se to moc nedaří. Mnozí musí tento přístroj používat trvale.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.