Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé z Havířova se jeli podívat do Prostějova, jak fungují kogenerační jednotky

Havířov |

Vedení radnice v Havířově pozvalo zastupitele do Prostějova, kde mají zkušenosti s kogeneračními jednotkami. Všichni zúčastnění se tak mohli podívat, jak systém v praxi funguje. Součástí prohlídky byla i návštěva sportovní haly, která bere energii ze střešních solárních panelů.

Vedení havířovské radnice čelí na každém zastupitelstvu kritice, že byl založen společný podnik se společností ČEZ ESCO ENVEZ, který má najít alternativy vytápění po odklonu od uhlí. I proto primátor pozval zastupitele do Prostějova, kde přešli ze spalování v klasických kotelnách na kogenerační jednotky. Výhody tamní Domovní správa vidí v mnoha aspektech.

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nastal problém v tom, že se nám začali odpojovat někteří zákazníci s tím, že naše cena je vyšší, než když si postaví vlastní kotelnu. To byl pro nás impuls, abychom se zamysleli, jakým způsobem jsme schopni ušetřit náklady. Nechali jsme zpracovat studii, která zvažovala všechny možnosti od vytápění štěpkou, přes tepelná čerpadla, solární panely. Jako vítěz vyšla kogenerační jednotka. Udělali jsme soutěž, tu soutěž vyhrál ČEZ a ČEZ se stal od té doby dodavatelem kogeneračních jednotek do našich kotelen.

V čem jsou pro vás ty kogenerační jednotky výhodou?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě tím, že plyn se nespaluje jen pro výrobu tepla, ale vyrábí i elektřinu. Tím pádem je ta účinnost vyšší a ČEZ je schopen nám prodávat teplo z těchto kogeneračních jednotek levněji, než bychom ho my dokázali vyrobit z našich klasických spalovacích kotlů.”

Uvažujete do budoucna o dalších kogeneračních jednotkách, nebo to na ten Prostějov už bude stačit?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “V tuto chvíli neuvažujeme, protože ty ostatní kotelny už jsou tak malé, že nasazení kogenerační jednotky už by se tam nevyplatilo.”

Lidé v Havířově se bojí, že vyrostou kotelny ve městě, které budou znečišťovat životní prostředí. Jak byste to vyvrátil?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě, tak jako dneska spalovací kotle, tak kogenerační jednotky, které spalují plyn, tak jsou tak dokonalé, že žádné nečistoty do ovzduší nejdou. To, co vidíte z komínů, je kondenzovaná pára, takže v tomto mohou být naprosto v klidu a je to čistější než spalování pouze v plynových kotletch.”

Jak je to s hlučností kotelen?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nasazení kogenerační jednotky znamená, že se zvýší hluk v dané kotelně. My jsme to řešili jednak odhlučněním prostor, komínů a spadá to do schvalovacího řízení, kde musíme prokázat, že nejsou překročeny limity, které jsou povolené.”

I v Prostějově si uvědomují, co se děje na trhu cenami plynu.

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Zaplatíme všichni. Na to nemá vliv ani kogenerace, ani nic jiného. Jestliže se cena dostane na desetinásobek dnešní ceny, tak je třeba počítat s tím, že to zaplatíme všichni. Ale v každém případě to bude vždy levnější varianta, než spalovat pouze plyn. Já v tuto chvíli nevidím jiné médium, které by bylo v těchto menších kotelnách, blokových kotelnách ve městech, kterými by bylo možné nahradit plyn.”
Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Ten plyn je jediné médium, které se jeví na tu přechodnou dobu jako dostupné a má dostatečnou kapacitu, aby bylo schopno vytápět. To přechodné období by mělo být na patnáct let a na tu dobu jsou projektována i tato zařízení a jiný způsob není. A jestli budeme vytápět my plynem, budou vytápět plynem všichni ostatní kolem nás. Takže já bych chtěl jasně říct, že město nebude mít nějaký horší plyn, než bude mít někdo jiný. To město našlo strategického partnera, který je lídrem v těchto technologiích na našem trhu a ne jen u nás, tak našlo partnera, který je schopen garantovat ty ceny a nakupovat a pomoci s tím městu tak, aby ty naše ceny byly konkurenceschopné. A teď to řeknu úplně jednoduše. Jestli my přejdeme na plyn a Veolie deklarovala, že přejde na plyn, tak ten vstup bude stejný a není to v tom, je to v tom, jak jsme schopni to vyrábět efektivně. Pokud my vyrobíme to teplo v místě, kde se spotřebovává, tady je to krásně vidět. Je tady 70kubíková vyrovnávací nádrž, která na toto sídliště stačí. Je to rozdíl, když vyrobíte to teplo tady, dodáte ho do domu, a nebo ho vyrobíte x desítek kilometrů mimo město a potom ho musíte energovody převádět a tam dochází k dalším ztrátám a ty ztráty musí někdo zaplatit a to jsou koneční spotřebitelé, naši občané našeho města. Já jsem přesvědčen o tom, že jdeme správnou cestou. A my jsme se i dnes ptali zástupců prostějovské společnosti, zda udělali dobře a oni jsou o tom přesvědčeni i dnes, když jdou ceny nahoru.”

Havířov se liší. Ve městě nejsou kotelny, do kterých by se daly umístit kogenerační jednotky. Jsou ale jiné možnosti.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Havířov má to specifikum, že vlastní sofistikované sekundární rozvody, kterými je přiváděno teplo do jednotlivých domů. Ty jsou v majetku města. A ty sekundární rozvody navazují na takzvané předávací stanice, což v konečném důsledku jsou stanice, kde se předává teplo z primárního na sekundární rozvod. A v těchto stanicích mohou vznikat i tato zařízení. Naše město je na toto v podstatě připraveno. My jsme schopni díky tomu zachovat ten systém, pokud by se nám projekt podařilo realizovat a ten systém doplnit o efektivní zařízení, která mohou v konečném důsledku stabilizovat cenu na území našeho města.”

Projekt, který nyní město s ČEZ bude zpracovávat, vyhodnotí i možnosti kombinace s tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely. Právě na tomto principu funguje v Prostějově i velká sportovní hala, kam se mohli zastupitelé podívat.

Opoziční zastupitelé ocenili návštěvu Prostějova. Někteří mají stále ale obavy ze znečištění.

Martin Rédr (Piráti), zastupitel: “Určitě to mělo smysl, bylo zajímavé vidět, jak to funguje v praxi. Měli jsme možnost pokládat dotazy. Největší úskalí je, když je nám to prezentované, že to je ekologický proces. Nyní teplárna zásobuje město s tím, že komín je mimo město. Nově ten projekt počítá s tím, že se budou nějaké kogenerační jednotky budovat přímo na sídlišti. To je asi zásadní problém a potom je také dost nejasností, co provází celý ten vznik projektu, že to vysvětlování, odpovědi na otázky získáváme teď dodatečně, nebylo to řečeno dopředu, což je škoda.”
Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já jsem velmi ráda, že jsme se mohli této exkurze zúčastnit, protože nám byly zodpovězeny ještě nějaké dotazy, na které nám do této doby nebyl nikdo schopen odpovědět. Ale tato exkurze měla přijít mnohem dříve. Havířov a Prostějov mají nastaveny trochu jinak způsob vytápění. Nemyslím si, že to jsou dva totožné projekty. Navíc víme, že společnost ČEZ ESCO investovala v Prostějově na výstavbu investice ze svých zdrojů, zatímco v Havířově se na tom bude podílet město 49 procent.”

Město ale také říká, že pokud bude zisk, město na tom bude profitovat…

Daria Škutová (SPD), zastupitelka: ”Pokud vznikne zisk, tak město sice může profitovat, ale také může vzniknout ztráta a tu potom bude město následně hradit.”

Měly by se ty studie vypracovat, aby se ukázalo, jaké jsou alternativy, co bude pro město výhodné?

Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já si myslím, že když už se do těch studií investuje, tak je základ vycházet z těch studií, které vyjdou. Nicméně i dnes jsem pokládala otázku, jestli vědí, jaká bude návratnost a stále jsem na ni nedostala odpověď. Dnes nevíme, zda návratnost bude 15 nebo 100 let.”

Projekt, který by měl navrhnout nejlepší řešení pro Havířov, by mohl být zpracován do roku a půl. Pak bude na rozhodnutí nového zastupitelstva, kterou cestou se město vydá.

Nahlásit chybu


K tématu

Letní koupaliště Jindřich v Havířově se otevře nejpozději 10. června

23. května 2023 12:40 | Havířov | Bára Kelnerová

V červnu začne sezona na letním koupališti. Jaké novinky čekají na návštěvníky, řekl ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Jiří Matěj. Organizace také pořádá pro veřejnost Den otevřených dveří na sportovištích.

Středisko volného času Asterix uspořádalo veletrh kroužků, zájem byl obrovský

23. května 2023 12:47 | Havířov | Bára Kelnerová

Středisko volného času uspořádalo veletrh kroužků. Zájem ze strany rodičů i dětí byl obrovský. Asterix nabízí aktivity pro děti i dospělé. Od září středisko otevře i další nové kroužky.

Střední škola v Havířově-Prostřední Suché připravila pro veřejnost Eco Happening

23. května 2023 9:25 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak neplýtvat s jídlem, využívat dopravu, chránit vodu, či nakládat s odpady. Nejen na to se zaměřili studenti na Střední škole v Havířově-Prostřední Suché, kteří pro veřejnost připravili ekologický projektový den.


Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

Včera 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

Včera 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

Včera 13:38, vydáno včera 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

Včera 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

Včera 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

Den Technických služeb v Havířově si užily celé rodiny, děti byly opět nadšené z popelářského vozu

Jen jeden den v roce si může veřejnost prohlédnout veškerou techniku havířovských Technických služeb. A nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Akci navštívily stovky lidí.

Úspěšné představení tanečního souboru Ritmo z Rychvaldu

Celé dvě hodiny trvala show, kterou předvedli tanečníci rychvaldského souboru Ritmo.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Kovonský most v Karviné je stržen, nový se bude stavět do konce listopadu

18. května 2024 16:51 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kovonský most je stržen. Demoliční práce budou probíhat přibližně do 20. května, hned na to začnou práce na novém mostě, který bude z technického hlediska stejný, jako ten původní.

Aktuálně z Karviné: Hromadné očkování psů se koná 21. května

18. května 2024 16:45 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V úterý 21. května se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině.

Zastupitelé z Havířova se jeli podívat do Prostějova, jak fungují kogenerační jednotky
Vydáno 8. března 2022 17:30, Havířov, Bára Kelnerová
Vedení radnice v Havířově pozvalo zastupitele do Prostějova, kde mají zkušenosti s kogeneračními jednotkami. Všichni zúčastnění se tak mohli podívat, jak systém v praxi funguje. Součástí prohlídky byla i návštěva sportovní haly, která bere energii ze střešních solárních panelů.

Vedení havířovské radnice čelí na každém zastupitelstvu kritice, že byl založen společný podnik se společností ČEZ ESCO ENVEZ, který má najít alternativy vytápění po odklonu od uhlí. I proto primátor pozval zastupitele do Prostějova, kde přešli ze spalování v klasických kotelnách na kogenerační jednotky. Výhody tamní Domovní správa vidí v mnoha aspektech.

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nastal problém v tom, že se nám začali odpojovat někteří zákazníci s tím, že naše cena je vyšší, než když si postaví vlastní kotelnu. To byl pro nás impuls, abychom se zamysleli, jakým způsobem jsme schopni ušetřit náklady. Nechali jsme zpracovat studii, která zvažovala všechny možnosti od vytápění štěpkou, přes tepelná čerpadla, solární panely. Jako vítěz vyšla kogenerační jednotka. Udělali jsme soutěž, tu soutěž vyhrál ČEZ a ČEZ se stal od té doby dodavatelem kogeneračních jednotek do našich kotelen.

V čem jsou pro vás ty kogenerační jednotky výhodou?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě tím, že plyn se nespaluje jen pro výrobu tepla, ale vyrábí i elektřinu. Tím pádem je ta účinnost vyšší a ČEZ je schopen nám prodávat teplo z těchto kogeneračních jednotek levněji, než bychom ho my dokázali vyrobit z našich klasických spalovacích kotlů.”

Uvažujete do budoucna o dalších kogeneračních jednotkách, nebo to na ten Prostějov už bude stačit?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “V tuto chvíli neuvažujeme, protože ty ostatní kotelny už jsou tak malé, že nasazení kogenerační jednotky už by se tam nevyplatilo.”

Lidé v Havířově se bojí, že vyrostou kotelny ve městě, které budou znečišťovat životní prostředí. Jak byste to vyvrátil?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Samozřejmě, tak jako dneska spalovací kotle, tak kogenerační jednotky, které spalují plyn, tak jsou tak dokonalé, že žádné nečistoty do ovzduší nejdou. To, co vidíte z komínů, je kondenzovaná pára, takže v tomto mohou být naprosto v klidu a je to čistější než spalování pouze v plynových kotletch.”

Jak je to s hlučností kotelen?

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Nasazení kogenerační jednotky znamená, že se zvýší hluk v dané kotelně. My jsme to řešili jednak odhlučněním prostor, komínů a spadá to do schvalovacího řízení, kde musíme prokázat, že nejsou překročeny limity, které jsou povolené.”

I v Prostějově si uvědomují, co se děje na trhu cenami plynu.

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: “Zaplatíme všichni. Na to nemá vliv ani kogenerace, ani nic jiného. Jestliže se cena dostane na desetinásobek dnešní ceny, tak je třeba počítat s tím, že to zaplatíme všichni. Ale v každém případě to bude vždy levnější varianta, než spalovat pouze plyn. Já v tuto chvíli nevidím jiné médium, které by bylo v těchto menších kotelnách, blokových kotelnách ve městech, kterými by bylo možné nahradit plyn.”
Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Ten plyn je jediné médium, které se jeví na tu přechodnou dobu jako dostupné a má dostatečnou kapacitu, aby bylo schopno vytápět. To přechodné období by mělo být na patnáct let a na tu dobu jsou projektována i tato zařízení a jiný způsob není. A jestli budeme vytápět my plynem, budou vytápět plynem všichni ostatní kolem nás. Takže já bych chtěl jasně říct, že město nebude mít nějaký horší plyn, než bude mít někdo jiný. To město našlo strategického partnera, který je lídrem v těchto technologiích na našem trhu a ne jen u nás, tak našlo partnera, který je schopen garantovat ty ceny a nakupovat a pomoci s tím městu tak, aby ty naše ceny byly konkurenceschopné. A teď to řeknu úplně jednoduše. Jestli my přejdeme na plyn a Veolie deklarovala, že přejde na plyn, tak ten vstup bude stejný a není to v tom, je to v tom, jak jsme schopni to vyrábět efektivně. Pokud my vyrobíme to teplo v místě, kde se spotřebovává, tady je to krásně vidět. Je tady 70kubíková vyrovnávací nádrž, která na toto sídliště stačí. Je to rozdíl, když vyrobíte to teplo tady, dodáte ho do domu, a nebo ho vyrobíte x desítek kilometrů mimo město a potom ho musíte energovody převádět a tam dochází k dalším ztrátám a ty ztráty musí někdo zaplatit a to jsou koneční spotřebitelé, naši občané našeho města. Já jsem přesvědčen o tom, že jdeme správnou cestou. A my jsme se i dnes ptali zástupců prostějovské společnosti, zda udělali dobře a oni jsou o tom přesvědčeni i dnes, když jdou ceny nahoru.”

Havířov se liší. Ve městě nejsou kotelny, do kterých by se daly umístit kogenerační jednotky. Jsou ale jiné možnosti.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Havířov má to specifikum, že vlastní sofistikované sekundární rozvody, kterými je přiváděno teplo do jednotlivých domů. Ty jsou v majetku města. A ty sekundární rozvody navazují na takzvané předávací stanice, což v konečném důsledku jsou stanice, kde se předává teplo z primárního na sekundární rozvod. A v těchto stanicích mohou vznikat i tato zařízení. Naše město je na toto v podstatě připraveno. My jsme schopni díky tomu zachovat ten systém, pokud by se nám projekt podařilo realizovat a ten systém doplnit o efektivní zařízení, která mohou v konečném důsledku stabilizovat cenu na území našeho města.”

Projekt, který nyní město s ČEZ bude zpracovávat, vyhodnotí i možnosti kombinace s tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely. Právě na tomto principu funguje v Prostějově i velká sportovní hala, kam se mohli zastupitelé podívat.

Opoziční zastupitelé ocenili návštěvu Prostějova. Někteří mají stále ale obavy ze znečištění.

Martin Rédr (Piráti), zastupitel: “Určitě to mělo smysl, bylo zajímavé vidět, jak to funguje v praxi. Měli jsme možnost pokládat dotazy. Největší úskalí je, když je nám to prezentované, že to je ekologický proces. Nyní teplárna zásobuje město s tím, že komín je mimo město. Nově ten projekt počítá s tím, že se budou nějaké kogenerační jednotky budovat přímo na sídlišti. To je asi zásadní problém a potom je také dost nejasností, co provází celý ten vznik projektu, že to vysvětlování, odpovědi na otázky získáváme teď dodatečně, nebylo to řečeno dopředu, což je škoda.”
Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já jsem velmi ráda, že jsme se mohli této exkurze zúčastnit, protože nám byly zodpovězeny ještě nějaké dotazy, na které nám do této doby nebyl nikdo schopen odpovědět. Ale tato exkurze měla přijít mnohem dříve. Havířov a Prostějov mají nastaveny trochu jinak způsob vytápění. Nemyslím si, že to jsou dva totožné projekty. Navíc víme, že společnost ČEZ ESCO investovala v Prostějově na výstavbu investice ze svých zdrojů, zatímco v Havířově se na tom bude podílet město 49 procent.”

Město ale také říká, že pokud bude zisk, město na tom bude profitovat…

Daria Škutová (SPD), zastupitelka: ”Pokud vznikne zisk, tak město sice může profitovat, ale také může vzniknout ztráta a tu potom bude město následně hradit.”

Měly by se ty studie vypracovat, aby se ukázalo, jaké jsou alternativy, co bude pro město výhodné?

Daria Škutová (SPD), zastupitelka: “Já si myslím, že když už se do těch studií investuje, tak je základ vycházet z těch studií, které vyjdou. Nicméně i dnes jsem pokládala otázku, jestli vědí, jaká bude návratnost a stále jsem na ni nedostala odpověď. Dnes nevíme, zda návratnost bude 15 nebo 100 let.”

Projekt, který by měl navrhnout nejlepší řešení pro Havířov, by mohl být zpracován do roku a půl. Pak bude na rozhodnutí nového zastupitelstva, kterou cestou se město vydá.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000030249/zastupitele-z-havirova-se-jeli-podivat-do-prostejova-jak-funguji-kogeneracni-jednotky