Bývalý německý kancléř Schröder v Moskvě jednal s Putinem o Ukrajině

foto Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder při slavnostním ceremoniálu udílení státních vyznamenání 28. října 2017 ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Berlín/Moskva/Brusel - Bývalý německý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, který je znám blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jednal v Moskvě se šéfem Kremlu o mírovém řešení války na Ukrajině. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval portál Politico s tím, že výsledky rozhovoru známé nejsou. Německá média Schröderovu cestu do Ruska považují za překvapení, protože bývalý kancléř v posledních týdnech čelil tvrdému tlaku, aby se od ruské invaze jasně distancoval a aby se vzdal funkcí v ruských státních energetických společnostech.

Portál Politico uvedl, že návštěva Moskvy navázala na Schröderův rozhovor s ukrajinskou delegací v Istanbulu. S delegací, kterou vedl ukrajinský poslanec Rustem Umerov, se Schröder za přispění tureckého ministerstva zahraničí sešel v pondělí. Umerov iniciativu nekomentoval, ale podle Politico jednal na základě instrukcí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Schröder následně kontaktoval Moskvu a požádal o schůzku s Putinem. Ačkoli si nebyl podle Politico jistý, zda bude mít Putin o setkání zájem, Kreml setkání obratem odsouhlasil. Portál uvedl, že ho Kreml vyzval, aby počkal v Istanbulu do středy na ruské letadlo, které ho společně s jeho jihokorejskou manželkou Kim So-jon dopraví do Moskvy.

V turecké Antalyi se dnes mezitím sešli ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Jednání ale žádný výsledek nepřineslo, a to ani v otázce příměří.

Deník Bild k jednání bývalého kancléře s Putinem napsal, že Schröder odjel do Moskvy bez koordinace s německou vládou a bez toho, aby informoval domovskou sociální demokracii (SPD). Někdejší kancléř, který s ohledem na své současné angažmá v ruských podnicích je v podstatě Putinovým zaměstnancem, není v Rusku jako německý politický vyslanec, dodal list.

Schröder dosud ruskou invazi komentoval prohlášením na sociální síti LinkedIn, ve kterém napsal, že se obě strany, tedy Rusko i Západ, dopustily chyb, což ale Moskvu neopravňuje k tomu, aby na obranu svých bezpečnostních zájmů nasadila vojenské prostředky. O tvrdých sankcích uvedl, že je třeba předejít zpřetrhání zbývajících politických, hospodářských a společenských vazeb mezi Ruskem a Evropou.

Trnem v oku jsou pro mnoho Němců a především pro sociální demokracii funkce, které Schröder zastává v ruských firmách. Působí totiž ve společnostech Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG. Tyto podniky spravují plynovody vedené Baltským mořem, které spojují Rusko a Německo. Zatímco plynovod Nord Stream je v provozu, spuštění produktovodu Nord Stream 2 Německo zablokovalo. Schröder je činný také v ruské státní energetické společnosti Rosněfť, nabídku má i z ruského státního plynárenského podniku Gazprom.

SPD na konci února Schrödera dopisem vyzvala, aby z ruských firem odstoupil. Někdejší kancléř na to dosud nereagoval. Konkrétní lhůtu však nedostal. Manželka bývalého kancléře Kim So-jon na sociálních sítích vyjádřila rozhořčení, jakému tlaku je její muž vystaven. Také uvedla, že se na Schrödera mnozí obracejí, zda by mohl pomoci s vyjednáváními. Dnes pak na instagramu zveřejnila fotku, jak se u okna s výhledem na moskevské Rudé náměstí a chrám Vasila Blaženého modlí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 5.06.2024 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 5. června 2024

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď