Měla jsem problém cokoli sníst. Lékaři mi zjistili Crohnovu chorobu

Mnoho lidí má za to, že chronická onemocnění jsou překážkou mateřství. Třiatřicetiletá Petra Novotná tomu nepodlehla. I s Crohnovou chorobou, kterou lékaři odhalili před deseti lety, si pořídila dvě děti. Její příběh je dalším dílem našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Petra si užívá života i přes vážnou chorobu. | foto: Archiv Petry Novotné

Před deseti lety musela Petra Novotná vyhledat lékaře. Průjmy, nevolnosti a někdy i zvracení byly už tak intenzivní, že bylo jasné, že o nějakou „dietní chybu“ nejde. Dostala léky na zklidnění žaludku, ale ty jí nepomohly. Lékaři začali uvažovat o zánětu slinivky břišní, ale tato diagnóza se nepotvrdila.

Naštěstí Petru jedna známá přiměla, aby se vypravila do fakultní nemocnice v Plzni. A tam se jí ujala lékařka Jana Koželuhová. „Nebyla jsem na tom zdravotně vůbec dobře,“ vzpomíná Petra. 

„Měla jsem problém cokoli sníst, aby mi po tom nebylo špatně, a vážila jsem asi osmačtyřicet kilo. Lékaři ale provedli pár testů a víceméně za dva dny jsem věděla, že mám Crohnovu nemoc. Což mi samozřejmě radost neudělalo, ale alespoň jsem věděla, co mi je.“

Pomohla mi biologická léčba

Crohnovu chorobu nelze vyléčit, ale je možné zklidnit její projevy. O to plzeňským lékařům také šlo. „V nemocnici si mě nechali a dostala jsem kortikoidy,“ vypráví Petra. „Už při hospitalizaci mi však lékaři nabídli biologickou léčbu biosimiláry, a to bylo něco úplně jiného. Zánět se zklidnil, nemoc je od té doby víceméně pod kontrolou a tolik mě neomezuje,“ vypráví.

„Každý stres mi bohužel nemoc zhoršuje, takže po skončení rodičovské budu muset volit nějakou poklidnou práci. Dříve jsem pracovala třeba v lese, to je pro mě ideální. Sázet stromky a ničím se nenervovat,“ říká. 

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Neznamená to ale, že Petra může třeba cokoliv jíst. Drží speciální dietu, při níž se mimo jiné vyhýbá mastným či kořeněným jídlům nebo alkoholu. Nemoc ji omezuje i ohledně zaměstnání. Před odchodem na mateřskou pracovala jako prodavačka v obchodě se sportovním vybavením, ale tamní shon a tlak jí neprospíval.

Petra je nyní na rodičovské dovolené, ale otěhotnět nebylo tak samozřejmé, jako kdyby byla zdravá. „Věděla jsem, že u některých případů Crohnovy nemoci se těhotenství nedoporučuje,“ vysvětluje. „Paní doktorka mi naštěstí řekla, že mě se to netýká a že biologická léčba je k tomu vhodná,“ vysvětluje.

„Při prvním těhotenství jsem léky dostávala jen do čtyřiadvacátého týdne, tehdy ještě nebyly jasné důkazy o vlivu na pozdější fázi těhotenství a kojení. Ale zánět se mi naštěstí po jejich vysazení hned nevrátil, takže jsem bez problémů porodila a začala kojit. Pak už se to začalo zhoršovat a po půlroce jsem musela s kojením přestat, abych mohla znova začít léčbu.“

Petra si užívá života i s Crohnovou nemocí.

Snažím se žít normální život

S manželem si ale troufli i na druhé těhotenství. A to proběhlo téměř bez potíží. „Mezitím se totiž prokázalo, že léčba nemá žádné vedlejší účinky ani v pozdější fázi těhotenství a je bezpečná při kojení, a proto nebylo třeba ji vysazovat. Zánět tak zůstal v klidu po celou dobu,“ vypráví Petra.

Unikátní léčba kmenovými buňkami pomohla pacientovi s Crohnovou nemocí

Petra žije jako kdokoli jiný, má rodinu, koníčky, psy, zkrátka normální život. Také proto, že dodržuje vše, co je pro udržení Crohnovy nemoci v klidu zapotřebí, dietou počínaje a poctivým braním léků konče. Obavy, zda děti nemohou Crohnovu nemoc podědit, nemá.

„Zatím není jasné, jestli se nemoc přenáší z rodičů na děti. Ani já nevím, po kom bych ji mohla podědit, v rodině ji nikdo neměl. Takže to nemá smysl řešit,“ konstatuje mladá žena, které ani chronická nemoc nezabránila stát se matkou.

Mateřství s Crohnovou chorobou

Stovky žen se střevními záněty neznámého původu, tzv. idiopatickými (IBD, ISZ), se rozhodnou raději úplně oželet mateřství. Obávají se zhoršení zdravotního stavu nebo komplikací v těhotenství. Přitom podle odborníků pouze nemají dost informací. Onemocnění jako Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida nejsou překážkou početí ani úspěšného donošení zdravého miminka. Podle lékařů je klíčové hlavně to, aby nemoc byla pod kontrolou.

„Idiopatické střevní záněty se v největší míře projevují mezi šestnácti a pětadvaceti lety života, tedy v ideálním věku pro reprodukci ženy,“ říká gastroenteroložka Jana Koželuhová z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. „Ovšem pouze pětadvacet procent žen po diagnóze otěhotní. Řada pacientek se dobrovolně rozhodne těhotenství vyhnout. A zbytečně, protože při správné léčbě jim v tom jejich stav nijak nebrání.“ Podle ní je jedním z důvodů pro odkládání nebo odmítnutí těhotenství obava ze zhoršení průběhu nemoci. 

„To by však připadalo v úvahu pouze v okamžiku, kdy by pacientka při početí zánět neléčila nebo léčbu vysadila. Doporučujeme tedy ženám plánovat těhotenství ve chvíli, kdy je zánět neaktivní a mají nasazenu dlouhodobou léčbu. V takovém stavu mají stejnou šanci otěhotnět jako ženy zdravé. Většina způsobů léčby je v tomto ohledu zcela bezpečná a bez nežádoucích účinků. Důležité je, aby se pacientky s lékaři o možnostech těhotenství bavily a aby společně zvolili tu správnou cestu.“

Odborníci se shodují, že zásadní roli ve zlepšení vyhlídek na otěhotnění hraje také moderní biologická léčba. Jednou z jejích forem jsou tzv. biosimiliáry, verze originálních biologických léků. „Léky jsou zcela bezpečné jak v období gravidity, tak při kojení, a platí u nich jistota dlouhodobé remise, tedy klidového stavu nemoci,“ říká lékařka Koželuhová.

Idiopatické střevní záněty jsou autoimunitní onemocnění, která napadají střevní sliznici a poškozují ji. Vedle bolestí břicha, nechutenství nebo krvácení mohou postihnout například i klouby.

Autor:
  • Nejčtenější

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příběh Karla: Odešel jsem od ženy kvůli mladší, teď toho lituji

20. května 2024

Loni jsem oslavil padesátku, a když tak bilancuji, jak se mi vede v životě, musím říct, že to jde...

Žena nechce stárnout, za omlazovací procedury utrácí měsíčně desetitisíce

21. května 2024  8:20

Třiadvacetiletá modelka Anna Grace Scottová utrácí v přepočtu šestadvacet tisíc korun měsíčně za...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Uklízí, vaří, o malého se stará. Jako by byla cikánka, chválil ve Výměně manžel

22. května 2024  21:45

Nejnovější Výměna manželek byla překvapivě klidná, přestože každá rodina vyznává úplně jiný životní...

Tetování pořídil ženě bývalý partner bez souhlasu, nyní se ho zbavuje

23. května 2024  8:18

Taylor White bylo pouhých jednadvacet let, když jí partner bez dovolení potetoval obličej...

Lži, žárlivost, slídění v mobilu. Vztah nefunguje, když v něm chybí důvěra

23. května 2024

Vzájemná důvěra je základním pilířem úspěšného a kvalitního partnerství. Jakmile ve vztahu chybí....

Trpěla jsem zácpou a pocitem plnosti. Lékaři mi našli nádor na vaječníku

23. května 2024

Bylo léto 2023, kdy jsem začala mít dojem, že mi roste břicho. Vnímala jsem nepříjemný pocit...

Uklízí, vaří, o malého se stará. Jako by byla cikánka, chválil ve Výměně manžel

22. května 2024  21:45

Nejnovější Výměna manželek byla překvapivě klidná, přestože každá rodina vyznává úplně jiný životní...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...