Zabavte ruským oligarchům majetek, vyzval šéf ukrajinského parlamentu. Poděkoval Česku

Šéf ukrajinského parlamentu Ruslan Štefančuk.

Válka na Ukrajině (4.4.2022 13:00)

Předseda ukrajinské Nejvyšší rady Ruslan Štefančuk poděkoval Česku, Slovensku a Rakousku za pomoc. Následně požádal o přijetí dalších sankcí a o zabavování majetku ruských oligarchů. Ukrajině je podle něj možné pomoci i dodávkou protivzdušné obrany, protiraketové techniky nebo tanků.

O vzkazu Štefančuka informovala na tiskové konferenci po jednání v Praze předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Štefančuk se k lídrům Parlamentů připojil on-line. Informoval je o nejnovějším vývoji na Ukrajině a o tom, jak pokračují boje i snahy o mírová jednání.

Ruská agrese v zemi byla v podstatě jediným tématem pondělního zasedání, kterého se zúčastnili prezident rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka, místopředseda slovenské Národní rady Milan Laurenčík i ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis.

Podle informací šéfa ukrajinského parlamentu Štefančuka bylo identifikováno zhruba 500 zabitých civilistů v Kyjevské oblasti, řekla Pekarová Adamová. „Nicméně dá se předpokládat, že číslo není konečné,“ dodala. Štefančuk to na tiskové konferenci označil za genocidu.

Následně poděkoval Česku, Slovensku a Rakousku za pomoc a za vstřícné přijetí ukrajinských uprchlíků. Požádal o přijetí dalších sankcí vůči Rusku a o zabavování majetku ruských oligarchů. „Právě tento majetek by do budoucna mohl být základem pro výplatu reparací pro Ukrajinu,“ řekl.

Masové vraždy odsoudili

Česko podle Pekarové Adamové prosazuje přitvrzení v sankcích vůči Rusku, například vyřazení dalších významných bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. EU se dosud rozhodla vyloučit sedm ruských bank.

Šéfové Parlamentů také odsoudili masové vraždy v ukrajinských městech, která opustila ruská armáda. Starosta města Buča Anatolij Fedoruk v neděli řekl agentuře Reuters, že v jeho městě přišlo o život přes 300 lidí. Ukrajinské ministerstvo obrany označilo osvobozené město za novou Srebrenicu. V městě, které sousedí s Irpiní a leží 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, podle něj ruští vojáci během měsíční okupace „náhodně vraždili místní civilní obyvatele“.

Podle Pekarové Adamové je nutné vytrvat ve vojenské i humanitární podpoře Ukrajiny. Česko podle ní poskytlo vojenský materiál v hodnotě zhruba 25 milionů eur (600 milionů korun) a humanitární pomoc za asi 12 milionů eur (téměř 300 milionů korun). „Ani jedna z těchto dvou větví pomoci zdaleka nekončí,“ dodala šéfka Sněmovny.

Pekarová Adamová také zmínila návrh Česka, Polska a Slovinska na zavedení společné azylové politiky, která by umožnila přijetí ruských vojáků, kteří „odmítají sloužit zločineckému režimu v Moskvě“. Premiér Petr Fiala (ODS) chce, aby měli perspektivu, kam jít, a nebyli potrestáni putinovským Ruskem.

Ukrajina si podle Laurenčíka zaslouží jasnou perspektivu členství v Evropské unii. „Musíme být připraveni po skončení konfliktu i na rekonstrukci Ukrajiny, najít finanční prostředky, abychom jí poskytli všestrannou pomoc a Ukrajina se dostala do stavu jako před konfliktem,“ řekl také.

Tagy: