Rostou rozsudky za opatření proti covidu i dezinformace

Justice řeší, jestli byli lidé na pracovištích povinní dodržet opatření proti šíření koronaviru. Soudí se řada zaměstnavatelů i zaměstnanců. "Nedávno vyhlášený rozsudek naznačuje, jak mohou soudy věci posuzovat," uvedla Marie Janšová členka řady odborných institucí pracovního práva a předsedkyně CEL Association. Ve zmíněném sporu soud povinnosti zaměstnance nezpochybnil. Navíc uvedl, že neexistuje vyšší právo, než je právo na ochranu života a zdraví.

"Zaměstnavatel může požadovat dodržování pravidel – například opatření k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. To je pak pracující povinen plnit. Základním dokumentem bývá pracovní smlouva," míní Petra Gříbková z Atlas Consulting, která věc hodnotí za analytiky práva.

Řeší se také dezinformace – covid i válečný konflikt na Ukrajině. "Firmy zajímá, zda mohou postihovat šíření nepravd a lží," upozornila další právnička Zuzana Cholastová. Podle právníků oslovených portálem Právní prostor může být trestáno to, co člověk šíří jménem, pod značkou nebo prostřednictvím firemních sítí zaměstnavatele. Rozsudky jsou z tohoto pohledu průlomové.

Kontakt: Eva Kijonková, PR, e-mail: eva.kijonkova@ek-media-com

Klíčová slova ČR-koronavirus-právo-internet-práce-justice-firmy-EK Media

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Obchod, marketing
IT, telekomunikace
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.