Sprintové štafety: Luhačovice, Pardubice, Žabovřesky

15.5.2022 Petr Klimpl

Šampionát sprintových štafet proběhl v Praze. Po velkém boji získala titul štafeta Slovanu Luhačovice před OK Lokomotiva Pardubice a SK Brno Žabovřesky.

Mistrovstvé velmi dobře připravili pořadatelé z Oddílu OB Kotlářka a z KOB Tretra Praha v pražské lokalitě Stodůlky, Luka, Lužiny, Hůrka, Nové Butovice. Tratě vedly v sídlištní a vilové zástavbě a v městských parcích, kde byl běžecký podklad asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba a trávník. Centrum bylo ve Fakultní ZŠ profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK (metro Nové Butovice) ve Stodůlkách.

Čtyřčlenné smíšené štafety (běželo se v pořadí D - H - H - D) běžely na mapě O Chlup (1:4000, ISSprOM 2019-2), autorem byl opět Radim Ondráček. Štafety čekaly tratě, které postavil Radim Hošek. A byly pěkné. Rychlé přeběhy s volbou postupů střídaly technické kontroly, kde se daly dělat chyby. A že jich nebylo málo, o tom svědčí řada diskvalifikací, v dospělých nedokončily z favoritů PHK, KAM a SSU, v dorostu bylo těch disků velmi hodně. Opět se běželo za krásného slunečného počasí.

Jako první proběhl závod dospělých, závod přenášela v přímém přenosu Česká televize (a podle ohlasů se vysílání hodně líbilo). Závod měl zajímavý průběh. Na prvním úseku se pořadí v čele stále přelévalo, nakonec jako první doběhla štafeta SSU (Štičková), ale za ní do bylo velmi vyrovnané (TUR A, TBM, LPU A, LCE, LPU B), v 15 sekundách předávalo osm štafet. Na druhém úseku se do vedení dostala štafeta LPU (Kubelka), který si vytvořil náskok 15 sekund na Sýkoru (LCE), štafeta ZBM B (Hirš) měla ztrátu 49 sekund, následkovaly týmy ZBM A, TBM a CHC. Na třetím úseku se seběhly štafety LCE (Hubáček) a LPU (Roudný), na předávku doběhly společně, třetí předával stahující Nykodým (ZBM A) se ztrátou 36 sekund, následovaly štafety TBM, ZBM B a ZTC. Na posledním úseku měla smůlu finišmenka štafety LPU Stehlíková, která si při odběru roztrhla mapu na dvě části, což ji ztěžovalo mapování především při dlouhých přebězích, toho využila finišmenka štafety LCE Horčičková k vytvoření malého náskoku, který udržela až do cíle, a štafeta LCE tak zopakovala svůj triumf z roku 2020. Se ztrátou 23 sekund doběhli na druhém místě obhájci titulu z LPU, třetí skončil tým ZBM, který měl v cíli ztrátu 55 sekund, na čtvrtém místě byla štafeta TBM, páté a šesté obsadily štafety TUR. Vítězná štafeta Slovanu Luhačovice běžela v sestavě Michaela Dittrichová, Vojtěch Sýkora, Jonáš Hubáček a Vendula Horčičková, stříbro patří čtveřici OK Lokomotiva Pardubice Jana Peterová, Tomáš Kubelka, Martin Roudný a Jana Stehlíková, na třetím místě skončil tým SK Žabovřesky Brno (Gabriela Hiršová, Pavel Brlica, Miloš Nykodým a Adéla Finstrlová).

20 OOB TJ Slovan Luhačovice        71:27 +08:53

Druhým závodem byla kategorie dorostu. Opět to byl velmi zajímavý závod s řadou zvratů. Z prvního úseku doběhly na čele štafety PGP, TAP A, LPU A, TZL a TAP B, ve 20 sekunách bylo na předávce 10 týmů. Na druhém úseku se do vedení dostaly dvě štafety LPU, vedlo áčko o 23 sekund před béčkem, třetí byla štafeta PGP (+ 31 sekund), následovaly TAP B, ZBM a ZTC, štafeta TUR na 8. místě ztrácela skoro minutu a půl. Na třetím úseku se v čele udržela štafeta LPU A, její náskok před triem PGP, ZBM a TAP B byl něco nad půl minuty, ztráta TUR (páté místo) se snížila na 47 sekund, šesté předávalo béčko LPU. Na posledním úseku finišmenka štafety LPU nezvolila optimálně první delší volbu a její soupeřky se na dotáhly, skvěle běžela především finišmenka TUR, která se postupně dostala do čela a svůj náskok stále zvyšovala, štafeta TUR v sestavě Lea Martanová, Hugo Hoetzel, Jakub Peterka a Michaela Novotná získala mistrovský titul. Se ztrátou 20 sekun se finišovalo o stříbro, které stejně jako loni vybojovala štafeta LPU (Kateřina Hanušová, Vladimír Srb, Filip Haas a Michaela Srbová), bronz velmi překvapivě získalo béčko TAP (Tereza Měšťanová, Matěj Kuchař, Antonín Černý a Linda Tomášková), na dalších místech skončily štafety TBM, ZBM a PGP.

1 OOB TJ Turnov                   55:45 +00:00
 2 OK Lokomotiva Pardubice         56:05 +00:20
 3 KOB Tretra Praha                56:10 +00:25
 4 KOS TJ Tesla Brno               56:27 +00:42
 5 SK Brno Žabovřesky              56:42 +00:57
 6 SK Praga                        57:10 +01:25
 7 Západočeské sportovní centrum   57:50 +02:05
 8 Team Jizerky                    57:52 +02:07