Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Veolia modernizuje teplárny

Celý MS kraj |

Veolia pokračuje v masivních investicích do nových technologií, které umožní vyrábět teplo ekologicky a bezpečně. Jedním z největších projektů je transformace Teplárny Karviná, která zásobuje teplem města Karvinou a Havířov.

 Jak bude vypadat výsledek, se mohli podívat zastupitelé Havířova v Přerově, kde Veolia podobný multipalivový projekt právě dokončuje.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Tento projekt de facto znamená ukončení spalování uhlí v Přerovské teplárně, to skončilo v únoru tohoto roku a od té doby už je teplárna provozovaná na jiná paliva.“

Hlavním zdrojem bude v Přerově multipalivový kotel, který se dokončuje a začne sloužit během příští zimy. Přednost budou mít lokálně dostupná paliva.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Jak plyne z názvu, kotel bude umět spalovat více paliv, především TAP, biomasu a sušené čistírenské kaly. Pro konečné zákazníky výhoda spočívá především v jistotě dodávek tepla, bude schopný spalovat více paliv, což je vždycky dobré.“

Dramatické dění kolem energií a surovin v Evropě potvrzuje, že snižování závislosti na jednom palivu je nejlepší cestou k zabezpečení stabilních dodávek energií. Ukazuje se také, že efektivnější je nevozit paliva z velké dálky, ale využívat místní možnosti.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V dnešní době opravdu není ideální používat pouze jeden typ paliv, plyn, uhlí nebo něco jiného. Je vždy dobré využívat lokální paliva, což je naším hlavním cílem, chceme využívat hlavně paliva v MS kraji a zároveň mít co nejširší skladbu paliv, tak abychom mohli v případě problémů s cenou nebo dostupností mohli jedno palivo nahradit druhým.“

Pro města by mohlo být velkým přínosem těchto projektů také moderní energetické využití komunálního odpadu, který už nebude smět končit na skládkách. Veolia tím významně pomůže městům a obcím řešit odpadovou problematiku a odpady smysluplně využít na principu cirkulární ekonomiky. Kdo bude mít poblíž možnost energetického využití odpadů, má o starost méně.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Z osobního i profesního hlediska to určitě považuji za budoucnost v energetice, je rozumné komunální odpad energeticky využít a nezakopávat do země.“

Projekt transformace karvinské teplárny skupiny Veolia staví na stejném principu. Na rozdíl od Přerova teplárna v Karviné může ještě pár let využívat i uhlí díky investicím do ekologizace v minulých letech. Teplárna má efektivní odprášení, odsíření i denitrifikaci.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V Karviné a Havířově připravujeme v rámci rekonstrukce Teplárny Karviná obdobný projekt jako v Přerově, tzn. výstavbu multipalivového kotle s doplněním o plynové kotle, které budou sloužit pro špičku v zimě.“
Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Modernizace Teplárny KA pokračuje podle plánu, jsme v prostředku první fáze, zhotovujeme sérii 3 kotlů na plyn 3x 36 MW a zároveň stavíme malé satelitní horkovodní kotelny jednu pro KA a jednu pro HAV. 38 Tato výstavba všech 5 kotlů by měla být dokončena na podzim a uvedena do provozu na topnou sezónu.“

Hlavním zdrojem tepla pro Karvinou a Havířov ale bude stejně jako v Přerově multipalivový kotel - svým způsobem unikátní řešení, které v České republice zatím nemá obdoby.

Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Multipalivový kotel je v legislativním procesu, běží EIA, vyjasňují se podmínky a limity, zároveň připravujeme tendr. Náš plán je v roce 2023 realizovat tender, v letech 2024-2025 výstavbu, tak aby mohl být kotel v roce 2026 v ostrém provozu.“

Veolia má výhodu, že tento vícepalivový směr prosazuje už několik posledních let a její běžící i připravované investice tak posilují bezpečnost a soběstačnost.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V rámci dalších našich lokalit plánujeme opět využívat co nejvíc lokálních zdrojů a diverzifikovat palivovou základnu. V FM a Krnově budeme využívat biomasu doplněnou o zemní plyn, v Kolíně také stavíme kombinaci biomasy a zemního plynu.“

Žhavým tématem v poslední době jsou však také ceny energií. Prudký nárůst cen plynu, elektřiny, uhlí a emisních povolenek zdražuje i teplo, bez kterého se neobejdeme velkou část roku. Obvykle se topí v centrálních systémech 8 měsíců v roce. Velké investice v případě velkých dodavatelů by ale neměly ceny tepla dále výrazně zvyšovat.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „Tyto investice nemůžeme plně promítnout do ceny tepla a ani to není naším cílem, tyto investice přinesou větší efektivitu výroby, využíváním lokálních surovin omezíme dopady tržních cen, zemního plynu a uhlí na burze. Když budeme využívat lokální paliva, jsme schopni cenu kontrolovat a s tou efektivitou jsme schopni cenu tepla udržet v rozumných mezích.“
Nahlásit chybu


Nejtěžší Královská etapa Závodu míru odstartovala z Bruntálu na vodní nádrž Dlouhé Stráně v Jeseníkách

23 týmů z 22 zemí celého světa se účastnilo letošního 11. ročníku Závodu míru v novodobé historii. Z Bruntálu startovala nejtěžší, tzv. Královská etapa. Měla sice jen 99 kilometrů, její cíl byl však ve výšce 1354 metrů nad mořem u vodní nádrže Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Krajský sokolský slet v Opavě nabídl ukázku 10 hromadných skladeb. Předvedlo se na něm 1200 cvičenců

V Opavě se uskutečnil krajský sokolský slet. Na Tyršově stadionu se předvedlo okolo 1200 cvičenců z celého Moravskoslezského kraje a divákům nabídli ukázku 10 hromadných skladeb. Regionální slety jsou nedílnou součástí XVII. všesokolského sletu.

Běžci na Skalkách podpořili nemocného Šimonka, rodiče doufají v genovou terapii

Na Skalkách se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporou chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Mega kvíz hrály ve velkém sále dvě stovky soutěživých Novojičíňáků

V sále Střediska volného času Fokus v Novém Jičíně se konala jedna z největších vědomostních soutěží v regionu. Otestovat své znalosti v různých oborech tu dorazilo na Mega kvíz dvě stě lidí.

Požár čapího hnízda v Albrechtičkách nepřežila čtyři mláďata

Včera 19:48 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Čtyři jednotky hasičů se v neděli odpoledne zapojily do likvidace požáru čapího hnízda na sloupu vysokého napětí v Albrechtičkách na Novojičínsku. Požár bohužel nepřežila čtyři mláďata.

50. ročník Rolo ligy v koloběhu otevřel závod mistrovství ČR v Rýmařově

Trhni si nohou! To nebyla nadávka, ale tradiční startovní povel všech závodních koloběžkářů. Na trati u Rýmařova zazněl nejméně desetkrát a odstartoval všechny kategorie letošního prvního mistrovství Rolo ligy. Koloběh v současnosti zažívá velký boom a Česká republika patří do světové špičky.

Z Barcelony šli i pro handicapovanou Natálku pěšky 2 350 kilometrů

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. 2 350 kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Cyklista se těžce zranil po pádu v Bikeparku Kopřivná

Včera 18:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři spolu s horskou službou zasahovali u vážně zraněného cyklisty na Bruntálsku. Po těžkém pádu v Bikeparku Kopřivná byl několik minut v bezvědomí. Do nemocnice ho transportoval vrtulník.

Janovičtí si užili Den obce, hosty byli Kristína a Buty

Ve sportovním areálu v Janovicích se 1. června konal Den obce. Program byl sestaven pro všechny věkové kategorie. Na podiu vystoupili místní školáci, folklorní soubor i pozvaní hosté.

Na Den dětí se v Těrlicku konaly letní sportovní hry

Na hřišti v centru Těrlicka a v jeho okolí se konaly další letní sportovní hry. Spojené byly i se Dnem dětí.

Na florbalový turnaj v Hlučíně přijely týmy z Polska i Slovenska

Odborné učiliště a Praktická škola v Hlučíně pořádala florbalový turnaj. Mezinárodní podnik byl primárně určen pro žáky středních škol zařazených do speciálního vzdělávání.

Krajské střední školy vzdělávají v energetice žáky i dospělé

Česká republika včetně MS kraje intenzivně řeší problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jednou z cest, jak této problematice čelit, je účelná spolupráce firem a středních škol.

O logistické obory je v Opavě velký zájem

Obchodní akademie a SOŠ logistická v Opavě pořádala netradiční soutěž. Závodilo se v řízení ručního paleťáku a soutěž evidentně bavila soutěžící žáky i přihlížející.

Řidička kamionu porušila zákaz předjíždění na dálnici

31. května 2024 17:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jela po dálnici s kamionem a rozhodla se předjíždět. Nízkou rychlostí a navíc v místě, kde je to zakázáno. Policisté jeli zrovna za kamionem, vše natočili, řidičku zastavili a pokutovali. Při dvou speciálních akcích pak dopravní policisté zaznamenali přes padesát překročených rychlostí i nadrozměrné náklady.

Ve Městě Albrechticích vystoupali na Mount Everest v den 71. výročí jeho dobytí

31. května 2024 8:58 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

V těchto dnech před 71 lety dobyl Edmund Hillary s šerpou Tenzingem nejvyšší horu světa. Toto výročí si žáci základní školy ve Městě Albrechticích spolu s veřejností i vedením obce připomněli velkou sportovně zábavní akcí.

Přehrada Hrabina v Českém Těšíně má nové vyhlídkové plovoucí molo

30. května 2024 21:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další vyhlídkové plovoucí molo, které zatraktivní a zpříjemní pobyt turistům na vodních plochách v Moravskoslezském kraji, začalo sloužit návštěvníkům přehrady Hrabina v Českém Těšíně. Doplnilo tak mola na Větřkovické přehradě v Kopřivnici, Karvinském moři a Slezské Hartě, která byla loni instalována s dotací Moravskoslezského kraje ve výši 5,5 milionu korun.

ENERGIE A KRAJ: Veolia modernizuje teplárny
Vydáno 15. května 2022 21:06, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Veolia pokračuje v masivních investicích do nových technologií, které umožní vyrábět teplo ekologicky a bezpečně. Jedním z největších projektů je transformace Teplárny Karviná, která zásobuje teplem města Karvinou a Havířov.

 Jak bude vypadat výsledek, se mohli podívat zastupitelé Havířova v Přerově, kde Veolia podobný multipalivový projekt právě dokončuje.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Tento projekt de facto znamená ukončení spalování uhlí v Přerovské teplárně, to skončilo v únoru tohoto roku a od té doby už je teplárna provozovaná na jiná paliva.“

Hlavním zdrojem bude v Přerově multipalivový kotel, který se dokončuje a začne sloužit během příští zimy. Přednost budou mít lokálně dostupná paliva.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Jak plyne z názvu, kotel bude umět spalovat více paliv, především TAP, biomasu a sušené čistírenské kaly. Pro konečné zákazníky výhoda spočívá především v jistotě dodávek tepla, bude schopný spalovat více paliv, což je vždycky dobré.“

Dramatické dění kolem energií a surovin v Evropě potvrzuje, že snižování závislosti na jednom palivu je nejlepší cestou k zabezpečení stabilních dodávek energií. Ukazuje se také, že efektivnější je nevozit paliva z velké dálky, ale využívat místní možnosti.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V dnešní době opravdu není ideální používat pouze jeden typ paliv, plyn, uhlí nebo něco jiného. Je vždy dobré využívat lokální paliva, což je naším hlavním cílem, chceme využívat hlavně paliva v MS kraji a zároveň mít co nejširší skladbu paliv, tak abychom mohli v případě problémů s cenou nebo dostupností mohli jedno palivo nahradit druhým.“

Pro města by mohlo být velkým přínosem těchto projektů také moderní energetické využití komunálního odpadu, který už nebude smět končit na skládkách. Veolia tím významně pomůže městům a obcím řešit odpadovou problematiku a odpady smysluplně využít na principu cirkulární ekonomiky. Kdo bude mít poblíž možnost energetického využití odpadů, má o starost méně.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Z osobního i profesního hlediska to určitě považuji za budoucnost v energetice, je rozumné komunální odpad energeticky využít a nezakopávat do země.“

Projekt transformace karvinské teplárny skupiny Veolia staví na stejném principu. Na rozdíl od Přerova teplárna v Karviné může ještě pár let využívat i uhlí díky investicím do ekologizace v minulých letech. Teplárna má efektivní odprášení, odsíření i denitrifikaci.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V Karviné a Havířově připravujeme v rámci rekonstrukce Teplárny Karviná obdobný projekt jako v Přerově, tzn. výstavbu multipalivového kotle s doplněním o plynové kotle, které budou sloužit pro špičku v zimě.“
Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Modernizace Teplárny KA pokračuje podle plánu, jsme v prostředku první fáze, zhotovujeme sérii 3 kotlů na plyn 3x 36 MW a zároveň stavíme malé satelitní horkovodní kotelny jednu pro KA a jednu pro HAV. 38 Tato výstavba všech 5 kotlů by měla být dokončena na podzim a uvedena do provozu na topnou sezónu.“

Hlavním zdrojem tepla pro Karvinou a Havířov ale bude stejně jako v Přerově multipalivový kotel - svým způsobem unikátní řešení, které v České republice zatím nemá obdoby.

Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Multipalivový kotel je v legislativním procesu, běží EIA, vyjasňují se podmínky a limity, zároveň připravujeme tendr. Náš plán je v roce 2023 realizovat tender, v letech 2024-2025 výstavbu, tak aby mohl být kotel v roce 2026 v ostrém provozu.“

Veolia má výhodu, že tento vícepalivový směr prosazuje už několik posledních let a její běžící i připravované investice tak posilují bezpečnost a soběstačnost.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V rámci dalších našich lokalit plánujeme opět využívat co nejvíc lokálních zdrojů a diverzifikovat palivovou základnu. V FM a Krnově budeme využívat biomasu doplněnou o zemní plyn, v Kolíně také stavíme kombinaci biomasy a zemního plynu.“

Žhavým tématem v poslední době jsou však také ceny energií. Prudký nárůst cen plynu, elektřiny, uhlí a emisních povolenek zdražuje i teplo, bez kterého se neobejdeme velkou část roku. Obvykle se topí v centrálních systémech 8 měsíců v roce. Velké investice v případě velkých dodavatelů by ale neměly ceny tepla dále výrazně zvyšovat.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „Tyto investice nemůžeme plně promítnout do ceny tepla a ani to není naším cílem, tyto investice přinesou větší efektivitu výroby, využíváním lokálních surovin omezíme dopady tržních cen, zemního plynu a uhlí na burze. Když budeme využívat lokální paliva, jsme schopni cenu kontrolovat a s tou efektivitou jsme schopni cenu tepla udržet v rozumných mezích.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031401/energie-a-kraj-veolia-modernizuje-teplarny