Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kapek podepsal zvací dopis. Po revoluci spáchal sebevraždu

  0:05
6. června 1922 se narodil Antonín Kapek – prosovětský kolaborant a jeden z hlavních normalizátorů.

Kapkovo jméno zná mladší generace spíše z politických vtipů, než jako konkrétní osobu. Ti starší si ho pak pamatují jako jednu z tváří na stranických sjezdech. A především mu asi nikdy nezapomenou podpis pod takzvaným zvacím dopisem z roku 1968. Právě ten se totiž stal oficiální záminkou a poté omluvou pro vojenský vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Invaze by se ale uskutečnila i bez něj a bylo by proto naivní vinit právě Kapka z okupace.

První dopis napsal Kapek v češtině a odevzdal ho Leonidu Brežněvovi patrně na konci července 1968 na dvoustranném jednání sovětských a československých komunistů v Čierné nad Tisou.

Druhý napsal již na počátku srpna 1968 v ruštině spolu s dalšími komunistickými funkcionáři Aloisem Indrou, Drahomírem Kolderem, Oldřichem Švestkou a Vasilem Biľakem, dopis předali při jednání se SSSR v Bratislavě.

Dopis se dochoval v sovětském archivu zapečetěný v obálce s datem 25. 9. 1968. Tehdejší vedoucí všeobecného oddělení ÚV KSSS a pozdější generální tajemník na obálku napsal: „Uložit v archivu politbyra. Bez souhlasu neotvírat. Konstantin Černěnko.“

Zvací dopisy se dostaly na veřejnost až v roce 1992 na žádost Václava Havla. Sovětský prezident Boris Jelcin tehdy potvrdil, že se dopis v moskevském archivu skutečně nachází. 19. července 1992 přinesl Jelcinův osobní posel Alexander Popov na Pražský hrad zapečetěnou obálku, kterou předal Havlovi. Ještě téhož dne Havel na tiskové konferenci informoval o jejím obsahu. Byly v ní dva dokumenty. Prvním z nich byl zvací dopis, v němž se obrátili na L. I. Brežněva vlastnoručně podepsaní Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biĺak. Druhým byl dopis, kterým se Kapek obracel se žádostí o pomoc sám za sebe.

Havel od Jelcina dostal ještě zápis z moskevské porady pěti nejvyšších komunistických představitelů zemí, které okupovaly Československo, z 18. srpna. Brežněv tehdy navrhl použít dopisy k oficiálnímu zdůvodnění intervence. Signatáři v nich mimo jiné žádali o maximální utajení.

Jeden dopis začíná „Drahý Leonide Iljiči,“ a končí prosbou, aby Brežněv jejich zradu nezveřejňoval. Dopis dostal Brežněv 3. srpna 1968, pouhých osmnáct dní před tím, než do Československa vtrhlo 100 tisíc vojáků Varšavské smlouvy.

V roce 1988 odstoupil Kapek z vedoucích funkcí a po listopadu 1989 odešel úplně z politického života. V únoru 1990 byl vyloučen z KSČ a v květnu spáchal sebevraždu.

Text zvacího dopisu

S vědomím plné odpovědnosti za naše rozhodnutí se na Vás obracíme s následujícím prohlášením. Náš v podstatě zdravý polednový demokratický proces, náprava chyb a nedostatků minulosti i celkové politické řízení společnosti se vymykají postupně ústřednímu výboru strany z rukou. Tisk, rozhlas a televize, které jsou prakticky v rukou pravicových sil, ovlivnily veřejné mínění natolik, že se do politického života naší země začínají nyní bez odporu veřejnosti zapojovat živly nepřátelské straně. Rozněcují vlnu nacionalismu a šovinismu a vyvolávají antikomunistickou a protisovětskou psychózu.

Náš kolektiv - vedení strany - se dopustil řady chyb. Nedokázali jsme správně obhájit a realizovat marxisticko-leninské normy stranického života, především principy demokratického centralismu. Vedení strany už není dále schopno úspěšně se hájit před útoky proti socialismu, není s to organizovat proti pravicovým silám ani ideologický, ani politický odpor. Sama existence socialismu v naší zemi je ohrožena. Politické prostředky a prostředky státní moci v naší zemi jsou nyní už do značné míry ochromeny. Pravicové síly vytvořily příznivé podmínky pro kontrarevoluční převrat.

V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele KSSS a SSSR, s prosbou o poskytnutí účinné podpory a pomoci všemi prostředky, které máte k dispozici. Jedině s vaší pomocí lze dostat ČSSR z hrozícího nebezpečí kontrarevoluce.

Uvědomujeme si, že pro KSSS a SSSR by tento poslední krok k ochraně socialismu v ČSSR nebyl snadný. Proto budeme ze všech sil bojovat vlastními prostředky. V případě, že by však naše síly a prostředky byly vyčerpány nebo nepřinesly pozitivní výsledky, považujte toto naše prohlášení za naléhavou prosbu a žádost o vaši akci a všestrannou pomoc. Vzhledem ke složitosti a nebezpečnosti vývoje situace v naší zemi vás žádáme o maximální utajení tohoto našeho prohlášení. Z tohoto důvodu píšeme osobně přímo Vám v ruštině.

Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek, Vasil Biľak

Autor:
  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 10 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 16 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Baterie Energizer zbarví jazyky domodra, od konzumace odradí i hořká chuť

v diskusi je 10 příspěvků

6. května 2024  12:35

Knoflíkové baterie nalezneme v nepřeberném množství drobné elektroniky a manipulace s nimi tak není...

Apple možná připravuje překvapení. V úterý by mohl ukázat nový čip

v diskusi je 1 příspěvek

6. května 2024

Apple v úterý v 16:00 středoevropského letního času začne představovat řadu novinek v rámci akce...

KOMENTÁŘ: Zbraň na AI? Proti strojům lze postavit kolektivní superinteligenci

v diskusi je 5 příspěvků

5. května 2024

Premium Státy pokulhávají za vědou a technikou ve snaze regulovat umělou inteligenci. Stroje přitom mají...

Litevci, Poláci nebo Hitler? Baltské mocnosti se přetahovaly o Memel

v diskusi jsou 3 příspěvky

5. května 2024

Květen 1924 přinesl diplomatické vítězství Litevců nad Poláky. Svět jim přiklepl původně německý...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...