Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Česko má zaplatit 15,5 miliardy! Neuspělo v arbitráži s Diag Human, vláda se odvolá

Aktualizováno -
15. června 2022
20:28
Autor: ČTK - 
15. června 2022
12:19

Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy 15,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá. Společnost Diag Human požadovala od státu 52 miliard korun, výsledek považuje za porážku České republiky. Na výsledek arbitráže upozornil server HlidaciPes. Počátky vleklého sporu sahají do roku 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.

Na výsledek arbitráže upozornil server HlídacíPes. Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně podle ministerstva financí všechny ostatní nároky Diag Human za 36,5 miliardy korun zamítl. Tribunál zároveň stanovil firmě povinnost vzdát se jakýchkoliv dalších nároků vůči ČR.

„Výsledek je porážkou České republiky ne pro výši odškodnění, ale pro odsouzení praktik z hlediska zásad právního státu a očima mezinárodního práva,“ sdělil České televizi advokát Jan Kalvoda, jehož kancelář Diag Human zastupuje. Potvrdil, že společnost v souladu s rozhodnutím tribunálu stáhne ostatní žaloby na ČR a v příštích dnech vydá podrobnější stanovisko.

„Ministerstvo financí nález v rozsahu přes 330 stran pečlivě analyzovalo a s jednomyslným souhlasem vlády podává dnes návrh na zrušení nálezu k vrchnímu soudu v Londýně,“ uvedlo MF. Částku, kterou by mělo MF zaplatit, tvoří 8,3 miliardy korun přiznané v roce 2008 v předchozí obchodní arbitráži a úroky 7,2 mld. Kč k 19. květnu.

Arbitráž je provázána s obchodní arbitráží, kterou vedla Diag Human proti ministerstvu zdravotnictví od 90. let a v roce 2008 v ní rozhodčí tribunál přiznal Diag Human náhradu škody zhruba osm miliard korun. Česko s výsledkem nesouhlasilo a přezkumný rozhodčí senát v roce 2014 rozhodl, že nález z roku 2008 postrádal právní účinky. Následně v roce 2017 Diag Human zahájil proti ČR arbitráž na základě česko-švýcarské smlouvy o ochraně investic.

Nyní v arbitráži soudní tribunál uznal, že ČR porušila dohodu o ochraně investic, a to dopisem tehdejšího ministra zdravotnictví z roku 1992. Ten měl neoprávněně zasáhnout do obchodního vztahu společnosti Conneco (předchůdce Diag Human SE) s dánskou společností Novo Nordisk. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar varoval Dány, že firma podnikatele Josefa Šťávy je nedůvěryhodná.

Dále ČR porušila dohodu o ochraně investic podle tribunálu i následným jednáním různých státních orgánů v průběhu obchodní arbitráže. „Tribunál konstatoval, že rozhodčí nález z roku 2008 nebyl z pohledu mezinárodního práva zrušen a Česká republika je povinna nárok v něm přiznaný uhradit,“ uvedlo MF.

Na druhou stranu rozhodci zamítli podle MF tvrzení Diag Human, že se ČR dopustila poškození jejich investice tím, že ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice a transfúzní centra ke spolupráci pouze se zpracovateli krevní plazmy vzešlými z výběrových řízení.

„Tribunál shledal, že ČR v tomto ohledu jednala v dobré víře a v zájmu veřejného zdraví. Tribunál uznal, že ministerstvo zdravotnictví mělo důležité a oprávněné obavy ze spolupráce se společností Conneco s ohledem na její obchodní model a její reputaci a rovněž že společnosti Conneco nikdy nebyl Českou republikou zaručen monopol na spolupráci s českými nemocnicemi v oblasti zpracování krevní plazmy,“ uvedlo dále MF. Arbitráž také podle úřadu zamítla tvrzení o údajně protiprávně vedených trestních řízeních proti společnosti Conneco před zahájením komerční arbitráže a o údajné poškozující mediální kampani.

ČR aktuálně čelí pěti mezinárodním arbitrážím, včetně arbitráže s Diag Human. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 58 miliard korun, z toho 52 miliard požadovala společnost Diag Human.

„Za naší vlády jsme řešili jenom záležitost odměn advokátů, to bylo v režii ministerstva zdravotnictví. Je to skandální příběh, který chce Česko připravit o 15 miliard a vláda tomu musí zabránit. Za našeho období došlo k tomu, že v Lucemburku ta arbitráž nedopadla, takže jsme stahovali aktiva a bránili jsme naše zájmy. Je to výmysl, je to skandál a je to zlodějna. Nechápu, jak soudy mohou rozhodnout na základě nějakého pitomého dopisu,“ uvedl v reakci pro Blesk expremiér Andrej Babiš (ANO).

Video  Rozhovor s Tomášem Cikrtem, bývalým mluvčím ministerstva zdravotnictví  - Blesk - Vladimír Barák
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 17. června 2022 13:45 )

mají pandemický zákon

Jirik-ta ( 15. června 2022 21:22 )

Česko nestíhá
"Konkrétně je na webu ČEZu uvedeno, že největší počet soukromých akcionářů podle geografického rozdělení pochází ze Severní Ameriky, a to přesně 46,2% a potom dlouho a dlouho nikdo. Teprve na druhém místě s velkým odstupem jsou akcionáři z Polska, kteří drží 15,2% akcií. Třetí místo připadá na investory ze zemí Kontinentální Evropy, bez započtení ČR a Polska. Občané ČR drží v ČEZu celkem 6,1% akcií. "

venusema ( 15. června 2022 21:14 )

Za našeho období došlo k tomu, že v Lucemburku ta arbitráž nedopadla, takže jsme stahovali aktiva a bránili jsme naše zájmy. Je to výmysl, je to skandál a je to zlodějna. Nechápu, jak soudy mohou rozhodnout na základě nějakého pitomého dopisu,“ uvedl v reakci pro Blesk expremiér Andrej Babiš (ANO).

lilyalily ( 15. června 2022 14:48 )

To je hlavně bitva právníků. Doufám, že si Česká vláda najme a zaplatí někoho fikanějšího než je Kalvoda.

jajas ( 15. června 2022 14:41 )

Zcela netradičně!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa