Domů     Kateřina Medicejská: Režírovala chladnokrevně bartolomějskou noc?
Kateřina Medicejská: Režírovala chladnokrevně bartolomějskou noc?

Po jediné legitimní dědičce Medicejských chce papež, aby se vzdala Florencie. Dívka souhlasí, když jí strýc slíbí bohaté věno. „Bude vyplaceno v den tvého sňatku,“ prohlásí Klement VII.

Nápadníci kolem krásky Kateřiny Medicejské (1519–1589) krouží. Ve hře jsou synové francouzského krále Františka I. (1494–1547), který se o dívenku zajímal už v jejích pěti letech.

„Ve snaze vyvážit mocenský vzestup Karla V. (římského císaře – pozn. red.) se pokusil o sblížení s hlavou církve a vzájemné spojenectví mělo být zpečetěno sňatkem papežovy neteře se členem rodu Valois,“ vysvětluje pozadí Františkova zájmu současný francouzský historik Jean-François Solnon.

Plán provdat Kateřinu za Františkova druhorozeného syna Jindřicha, vévodu orleánského a budoucího francouzského krále Jindřicha II. (1519–1559), tak získává konkrétní obrysy. Probíhají horečná jednání, a to jak oficiální, tak tajná.

Vyvrcholí tím, že se Kateřina 1. října 1533 vydává z Florencie na dlouhou cestu do Francie a 28. října si vezme Jindřicha za muže.

Klement VII. sjedná Kateřině výhodný sňatek. FOTO: Sebastiano del Piombo/Creative Commons/Public domain
Klement VII. sjedná Kateřině výhodný sňatek. FOTO: Sebastiano del Piombo/Creative Commons/Public domain

Zbytečný sňatek

Zvyklostem ve svém novém působišti se novomanželka přizpůsobuje snadno. „Je milá, dokonce okouzlující a rozhodně prohnaná,“ hodnotí ji dvorští současníci. Jenže už o rok později umírá papež Klement VII. (1478–1534).

Nově vytvořené spojenectví mezi francouzským dvorem a Svatým stolcem končí. Nový Kristův zástupce na zemi Pavel III. (1468–1549) se netají svým nepřátelstvím vůči Francii.

Kateřině pak dávají na pařížském dvoře okázale najevo, že její sňatek s Jindřichem je nerovný. Navíc stále nemůže otěhotnět. Všichni to dávají za vinu jí, protože Jindřich už zplodil nemanželskou dceru, takže o jeho plodnosti není pochyb.

Situaci příliš nezmění ani smrt Jindřichova staršího bratra Františka (1518–1536), která pár postaví do nové role. Jindřich se stává následníkem trůnu. Manželství má k idylce daleko – navzdory tomu, že Kateřina svého muže upřímně miluje…

Za ženicha je vybrán druhorozený syn francouzského krále Jindřich II. FOTO: Královská sbírka – Londýn/Creative Commons/Public Domain
Za ženicha je vybrán druhorozený syn francouzského krále Jindřich II. FOTO: Královská sbírka – Londýn/Creative Commons/Public Domain

Milenka triumfuje

Nakonec i Kateřina slaví úspěch. V květnu 1543 konečně otěhotní. Král František pláče radostí. „Nechybí vám nic?“ ptá se Diana a neváhá svoji sokyni v lásce obskakovat. 19. ledna 1544 všichni oslavují.

V královské kolébce poprvé zakřičí chlapec, budoucí panovník František II. (†1560). Pak postupně přicházejí na svět další děti, celkem jich Kateřina s Jindřichem zplodí deset.

V březnu 1547 umírá František I. a Jindřich s Kateřinou usedají na trůn. Korunovace páru se ovšem stává triumfem Jindřichovy o 20 let starší milenky Diany z Poitiers (1499–1566).

 Ač o tolik starší, přesto se vedle Jindřicha II. vyjímá více než Kateřina. Navíc nechce být jenom pouhou milenkou a příležitostnou rádkyní. Touží po politické moci a obratně ji získává. Král jí nic neodepře.

Diana tak bude po jeho boku Francii vládnout přes deset let, jenže pak přichází konec…

Faktickou vládkyní Francie se stává králova milenka Diana z Poitiers. FOTO: Workshop of François Clouet/Creative Commons/Public domain
Faktickou vládkyní Francie se stává králova milenka Diana z Poitiers. FOTO: Workshop of François Clouet/Creative Commons/Public domain

Učí se vládnout

Jindřichova náhlá smrt po zranění na turnaji postaví Kateřinu do nečekané situace. Do této chvíle si užívala radovánek královského dvora, svůj čas věnovala potomkům, ale politické rozmíšky ji většinou míjely.

Teď se Kateřina musí problémům postavit tváří v tvář. Její syn a dědic trůnu, 15letý František, je sice oficiálně plnoletý, ale vládne s pomocí matky. Medicejka se snaží být opatrná a diplomatická.

Využívá zbraně, které ovládá už od dětství – přetvářku, lest a intriky. Doba není jednoduchá. Ve Francii se rozhořely války mezi katolíky, reprezentované především rodinou Guisů, a protestanty. Kateřina se snaží krotit vzájemné vášně a nastolit mír. Marně.

Na Gasparda de Colignyho nechá najmout vrahy. FOTO: François Clouet/Creative Commons/Public domain
Na Gasparda de Colignyho nechá najmout vrahy. FOTO: François Clouet/Creative Commons/Public domain

Prostě je pobijte!

Syn František umírá roku 1560. Teď regentka upírá všechnu svoji pozornost na svého druhorozeného syna, tehdy desetiletého Karla IX. (1550–1574). Za nezletilého potomka vládne sama.

Je na vrcholu moci a právem považována za nejvlivnější ženu své doby. Obezřetně podporuje katolické Guisy, syn ale začíná stále více inklinovat k hugenotům, francouzským protestantům, v čele s admirálem Gaspardem de Colignym (1519–1572).

Vymyká se z matčina vlivu. Rozzuřená Kateřina proto dokonce najme na Colignyho vrahy, kterým se ale jejich práce nezdaří. Admirál přežije. Matka svého syna potom přesvědčí, že jde o bitvu, kdo s koho. Buď zvítězí katolíci, nebo protestanti.

Musí to být ti první. Proto je potřeba dát hugenotům za vyučenou. Karel IX. nakonec souhlasí.

„Prostě je tedy pobijte,“ pokrčí nakonec rameny na matčino chladnokrevné naléhání.  Nepřátelské vztahy mezi táborem protestantů a katolíků měla na oko uklidnit svatba Kateřininy dcery Markéty (1553–1615) s protestantským princem Jindřichem Navarrským (1553–1610).

Jenže týden po obřadu vypuká 24. srpna 1572 z Kateřinina popudu hromadné vraždění protestantů, které se do dějin zapíše jako bartolomějská noc. Jen v pařížských ulicích zůstane po masakru přes 3000 obětí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Patrick/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Související články
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,