Jako EU prohráváme. Sankce Rusku skoro neškodí. V Maďarsku mají jasno

22.07.2022 8:45

Šéf zahraničního výboru maďarského parlamentu Zsolt Németh prohlásil, že ruská válka na Ukrajině má už teď jednoho poraženého. Evropskou unii. Tu podle něj sužuje stále vyšší inflace, prudký růst cen energií i chaos v mezinárodních vztazích. Poukazoval především na pošramocené maďarsko-polské vztahy. Vedoucí kanceláře maďarského premiéra Orbána Gergely Gulyás v této souvislosti ostře kritizoval zesilování protiruských sankcí.

Jako EU prohráváme. Sankce Rusku skoro neškodí. V Maďarsku mají jasno
Foto: Repro Youtube
Popisek: Premiér Viktor Orbán po vítěztsví v parlamentních volbách 2022

Anketa

Komu více důvěřujete?

hlasovalo: 9639 lidí
Ve středečním projevu na 31. letní univerzitě Bálványos v Băile Tusnad (Tusnádfürdő) ve středním Rumunsku, kde vystoupil na panelové diskusi o válce v kontextu střední a východní Evropy, Németh konstatoval, že Evropská unie je v důsledku války na Ukrajině „extrémně velkým poraženým".

„V této situaci jsou středoevropské země - včetně maďarsko-polských vztahů - vystaveny velmi vážné zkoušce své síly,“ řekl Németh a dodal, že země regionu zůstanou silné pouze tehdy, pokud budou spolupracovat a zastupovat své zájmy společně.

Németh hovořil také o roli médií při udržování jednoty střední Evropy, dodávkách zbraní na Ukrajinu a sankcích proti Rusku v kontextu maďarsko-polských vztahů. „Dnes média podnikla útok na maďarsko-polské přátelství v rámci hybridní války," řekl Németh.

Trval na tom, že Polsko je v maďarských médiích vykreslováno jako „přítel Ameriky", zatímco Maďarsko je v Polsku popisováno jako „přítel Ruska". „Média jsou však v obou zemích svobodná, svobodnější než v mnoha západoevropských zemích," dodal.

Konstatoval, že Maďarsko usiluje o návrat k míru, zatímco Polsko poskytuje Ukrajině zbraně. Podotkl též, že názory Polska a Maďarska se rozchází v oblasti využití sankcí. Zatímco podle Polska je využití sankcí na místě co nejrychleji a ve velké míře, maďarští politici mají za to, že se efekty sankcí projeví až za několik let, zatímco válka probíhá teď.

Ale jednu věc prý mají Maďaři a Poláci společnou.

„Naším společným cílem je vytvoření nezávislé Ukrajiny, která je součástí Evropské unie a je integrována do regionu. K dosažení tohoto cíle je třeba co nejdříve zprostředkovat mír a dosáhnout příměří.“

Vedoucí kanceláře maďarského premiéra Orbána Gergely Gulyás v této souvislosti ostře kritizoval zesilování protiruských sankcí. Postoj maďarské vlády je takový, že zachování jednoty Evropské unie je důležité, ale rozšíření sankcí proti Rusku na dovoz energie bylo „nerozumným rozhodnutím“.

V panelové diskusi na 31. letní univerzitě Bálványos v rumunském Băile Tusnad varoval, že Evropa může kvůli dopadům války ztratit svou konkurenční výhodu. Maďarská vláda podle něj stojí za suverenitou Ukrajiny, jak je stanoveno v Budapešťské dohodě z roku 1994, že maďarská strategie národní bezpečnosti vyžaduje, „aby mezi Maďarskem a Ruskem existoval další stát".

„V těchto těžkých časech je třeba zachovat politickou jednotu Evropy,“ řekl Gulyás, ale vyzval ke „správnému druhu jednoty“, která usnadňuje udržitelnou ekonomiku. Energetické sankce podle něj „neškodí nebo téměř neškodí" Rusku, ale mohou ohrozit evropskou ekonomiku. Upozornil, že pokud si EU takto zničí vlastní ekonomiku, nebude mít dost prostředků na pomoc Ukrajině při její obnově.

Bývalý rumunský premiér Ludovic Orban na panelové diskusi kritizoval snahy o vybudování federální Evropy a uvedl, že společenství nemůže být jednotné, pokud z něj nebude mít prospěch každý člen. Řekl také, že nežádoucí většinová rozhodnutí by neměla být členům vnucována zrušením jejich práva veta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …