Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dominik Fajkus objevuje pro děti hudbu

Opava |

Dominik Fajkus se snaží popularizovat vážnou hudbu. Sám ji objevil až v dospělosti, když začal hrát na klavír. Dnes skládá hudbu, koncertuje i vyučuje. A v podstatě si tak plní své sny. Víc o sobě prozradí v rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: S hrou na klavír jste začal pozdě, až ve svých 18 letech. Do té doby jste byl hudbou nepolíbený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ne, nebyl. V té době jsem působil v různých kapelách jako zpěvák v žánru black metalové a death metalové hudby. Ale protože to byly takové „garážové kapely“, tak se většinou stalo, že nakonec se rozpadly. A zbyl jsem sám. A já jsem se chtěl naučit na hudební nástroj, který by mě osvobodil od toho, se spoléhat na ostatní lidi. A klavír je nejuniverzálnějším nástrojem, se kterým dokážete udělat show pro lidi a nepotřebujete k tomu zbytek dalších členů kapely.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pamatujete si na konkrétní impuls, který vás usadil k pianu? A plánoval jste si, že u něj tak dlouho vydržíte?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ten impuls byl komický. V době, kdy jsem hledal nějaký hudební nástroj, na který budu hrát, tak jsem se rozmýšlel nad kytarou, klávesami, příčnou flétnou.... atd. Bylo toho hodně. Ale neměl jsem moc peněz, tak jsem se rozhodoval podle ceny nástroje. V jednom bazaru na mne vykoukly staré yamaha klávesy za 1 500 Kč. Ty jsem si koupil a bylo rozhodnuto. Opravdu jsem nečekal, co to všechno spustí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Od té doby jste ušel kus cesty. Dnes se nevěnujete jen interpretování cizí hudby, ale také si píšete svou vlastní. To byla přirozená cesta?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „V době, kdy jsem začal hrát, ještě nebylo možné, že bych měl tablet a mohl si pouštět písničky, a pak je interpretovat. Takže buď jsem si to mohl naposlouchat z filmů, nebo ze seriálů nebo z rádia. Ta lepší možnost byla, že jsem si je mohl napsat sám. Takže první písničky, kromě lidových, jednoduchých věcí, jsem si sám komponoval. Samozřejmě, to byly triviální skladby. Ale já jsem měl z toho radost. Jednak proto, že jsem něco sám vymyslel a jednak proto, že jsem byl schopen to sám zahrát. Takže ano, jde to ruku v ruce celou moji klavírní kariérou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ještě další vaši profesi musím připomenout. Jste učitelem hudby a vydal jste vlastní notovou školu. Znamená to, že s tím, co bylo pro výuku dostupné jste nebyl spokojený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem se rozhodl psát výukové skladby tak, aby tam byly obsažené populární akordy a melodie, které děti ukotví ke klavíru a ony to budou dělat s láskou a radostí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Snažíte se znovu vnést do škol tzv. výchovné koncerty. Ve vašem podání, ještě spolu s violoncellistou Janem Hanouskem, ale jsou spíš zábavné. Co je jejich smyslem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Smyslem je navnadit děti k tomu, aby se o hudbu začaly zajímat. Nejen o klasickou hudbu, ale o veškerou hudbu kolem sebe. Aby dokázaly pochopit, co hudba vlastně je. Když jsem přemýšlel o tom, že bych napsal nějaký výukový program, tak jsem přemýšlel, co bylo špatně na hudebních programech, když jsem byl já na základní škole a navštěvoval je. To jsem si tedy řekl, že tam nebude. A pak jsem se dětí ptal, co by tam být mělo. Zkoušeli jsme různé verze programu pro malou skupinku dětí. A zjišťovali jsme, co se jim líbí a co ne. Nakonec z toho vyšlo, že na děti zapůsobíte, když znáte interprety z jejich prostředí, a dokážete je přehrát na piaáno a zakomponovat do starší hudby. Když jsem americké rappery propojoval s J. Brahmsem nebo L. van Beethowenem, tak byli v tichém úžasu. A říkali si: Cože? To jde? To musíme zkusit taky. A tady byl ten začátek, to propojení jejich hudební sféry se starou, aby si uvědomili, že všechno rezonuje mezi sebou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Koncertujete, vydáváte desky, máte vlastní hudební školu, vnášíte hudbu do škol mezi děti… Co vás dál čeká, co je vašim dalším snem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem za poslední dva roky vydal dvě knížky. Jednu ve spolupráci s básníkem Radkem Glabazňou. Tyto knihy se teď snažím dostávat mezi děti. Ta první je klavírní učebnice, ale jiná než běžná. K dispozici je tady živý učitel před QR kódy. Ta druhá je hudební encyklopedie – to jsou zhudebněné výukové předměty ze základní školy. Můj cíl, můj sen, je teď trochu zabřednout do literatury. Proto 5. října budeme v Opavě pořádat literární večer.
Kromě toho jsme s Janem Hanouskem dokončili práci na novém albu, takže pokud dovolíte, tak bych vám rád zahrál úryvek jedné z mých oblíbených skladeb.“


Nahlásit chybu


K tématu

Konalo se slavnostní udílení výročních cen na ZUŠ B. Smetany

3. února 2024 14:38 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Základní umělecká škola Bedřicha Smetany uděluje každoročně a dlouhodobě výroční ceny osobnostem a žákům. Nejinak tomu bylo i letos, tento slavnostní akt vám připomeneme v následujícím příspěvku.

Jubilejní koncert klavíristky z Karviné, letos slaví 95. narozeniny

27. dubna 2024 16:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Wanda Miech z Karviné je zřejmě nejstarší a nejdéle aktivní klavíristkou v České republice. Koncertuje od svých 15 let a letos oslaví 95. narozeniny. K jubileu uspořádala slavnostní koncert, na kterém sama účinkovala.

Klavíristka Wanda Miech oslavila 95. narozeniny svým koncertem. V hudebním světě je aktivní už 80 let

25. dubna 2024 16:13 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Wanda Miech z Karviné je zřejmě nejstarší a nejdéle aktivní klavíristkou v České republice. Koncertuje od svých 15 let a letos oslaví 95. narozeniny. K jubileu uspořádala slavnostní koncert, na kterém sama účinkovala.


Hasiči z několika zemí cvičili v Beskydech hašení lesních požárů s novými technologiemi

Moravskoslezští hasiči opět pořádali akci zaměřenou na nové technologie a postupy při hašení lesních požárů. Na projektu SILVANUS se podílí celkem 49 partnerů z dvaceti zemí světa. Praktická část se konala v Beskydech.

Série nehod cyklistů zaměstnala o víkendu záchranáře napříč celým krajem

Včera 14:12 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Během víkendu zasahovala zdravotnická záchranná služba v Moravskoslezském kraji u téměř třiceti zraněných cyklistů. Série nehod začala již v pátek 7. června, kdy záchranáři mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou vyjížděli k pěti případům.

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci

Město Frýdek-Místek proměnilo další veřejný prostor. Nároží na třídě TGM prošlo revitalizací, která vzešla z participativního projektu Zapoj F-M. Veřejnosti se místo plně zpřístupní, jakmile doroste vysazený trávník.

Zámek Nová Horka u Studénky opět zachvátila Květománie

V zámku Nová Horka u Studénky vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.

Josef Zimovčák na vysokém kole projel s pelotonem republiku

9. června 2024 19:34 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již popatnácté projel Josef Zimovčák a vysokém kole se svým pelotonem celou Českou republiku. Deset etap jeho cyklotour projelo ze středočeské obce Družec až do jihomoravského Hodonína. Hlavním cílem veřejné charitativní akce je podpora onkologicky nemocných dětí a jejich rodin.

Pokladem zněla Gershwinova málo známá Druhá rapsodie pro klavír a orchestr

Mimořádný zážitek nabídli pořadatelé letošního Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. V sále KD Poklad v Ostravě-Porubě zahrála filharmonie z polské Opole málo známou Druhou rapsodii pro klavír a orchestr.

Knihovnickou K2 vyhrála Markéta Kološová z Hukvald

Nejlepší knihovníci Moravskoslezského kraje se sešli v kapli Frýdeckého zámku, kde se slavnostně předávaly ceny a čestná uznání za loňský rok. Hlavní cenu letos převzala knihovnice Markéta Kološová z Hukvald.

Výstava Viktora Freša a ostravském Domě umění zaujme výtvarnou všestranností i multimediální tvorbou

9. června 2024 19:28 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Velmi netradiční a zajímavou výstavu s názvem „Budoucí vzpomínky“ připravila ostravská Galerie výtvarných umění. Slovenský výtvarník Viktor Frešo je všestranným umělcem, zabývajícím se fotografií, malbou i sochařstvím. Ve své tvorbě využívá také multimediální nástroje a dodává svým objektům další rozměry.

Královna Beskyd Lysá hora se lidem v sobotu pokoušela o život, pěti museli pomoci záchranáři

9. června 2024 13:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Sobotní počasí dalo zabrat několika lidem, kteří se pokoušeli zdolat Lysou horu. Pomoc záchranářů odpoledne potřebovali turisté i závodníci, kteří přecenili své síly.

Těrlickému slunku letos počasí přálo, lidé se bavili až do noci

9. června 2024 12:51 | Těrlicko | Libor Běčák | Těrlický miniexpres

Na náměstí v centru obce se v sobotu 8. června konala tradiční slavnost Těrlické slunko. Obec připravila program pro děti i dospělé. Mezi prvními vystupujícími byli místní školáci.

Opava nechala vysadit nové stromy v Městských sadech

Opava nechala vysadit nové stromy v Městských sadech. Nahradily stromy napadené jmelím, které byly pokáceny v minulých letech. Poškozeny byly natolik, že ohrožovaly bezpečnost kolemjdoucích.

Opava si připomíná 150 let od narození Davida Weinsteina unikátní výstavou před Bredou

8. června 2024 11:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

David Weinstein by letos oslavil 150 let. Toto výročí připomíná výstava na náměstí před Bredou, jejíž dominantou jsou stará demontovaná okna obchodního domu Breda, který prochází celkovou rekonstrukcí.

Opava přispěje klubům na provoz a údržbu sportovišť. Z rozpočtu vyčlenila 2 miliony

8. června 2024 11:18 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava zavedla novinku pro sportovní kluby. Schválila pravidla na přidělování finančních prostředků pro sportovní infrastrukturu. Za peníze města si tak mohou pořídit zařízení na údržbu a provoz sportovišť.

Městské sady v Opavě se rozrostly o nové stromy. Nahradily poškozené stromy napadené jmelím

8. června 2024 10:55 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava nechala vysadit nové stromy v Městských sadech. Nahradily stromy napadené jmelím, které byly pokáceny v minulých letech. Poškozeny byly natolik, že ohrožovaly bezpečnost kolemjdoucích.

Opava přispěje klubům na provoz a údržbu hřišť díky změně pravidel na přidělování finančních prostředků

7. června 2024 11:36 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opava zavedla novinku pro sportovní kluby. Schválila pravidla na přidělování finančních prostředků pro sportovní infrastrukturu. Za peníze města si tak mohou pořídit zařízení na údržbu a provoz sportovišť.

V Arboretu Nový Dvůr jsou k vidění živí tropičtí motýli. Kroužit vám budou přímo nad hlavami

6. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Arboretum Nový Dvůr u Stěbořic na Opavsku zaplnili živí tropičtí motýli. Obdivovat jejich krásu můžete v tamních sklenících plných tropických rostlin. S trochou štěstí uvidíte i jak se líhnou z kukel.

Dominik Fajkus objevuje pro děti hudbu
Vydáno 27. července 2022 16:37, Opava, Katka Geryková
Dominik Fajkus se snaží popularizovat vážnou hudbu. Sám ji objevil až v dospělosti, když začal hrát na klavír. Dnes skládá hudbu, koncertuje i vyučuje. A v podstatě si tak plní své sny. Víc o sobě prozradí v rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: S hrou na klavír jste začal pozdě, až ve svých 18 letech. Do té doby jste byl hudbou nepolíbený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ne, nebyl. V té době jsem působil v různých kapelách jako zpěvák v žánru black metalové a death metalové hudby. Ale protože to byly takové „garážové kapely“, tak se většinou stalo, že nakonec se rozpadly. A zbyl jsem sám. A já jsem se chtěl naučit na hudební nástroj, který by mě osvobodil od toho, se spoléhat na ostatní lidi. A klavír je nejuniverzálnějším nástrojem, se kterým dokážete udělat show pro lidi a nepotřebujete k tomu zbytek dalších členů kapely.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pamatujete si na konkrétní impuls, který vás usadil k pianu? A plánoval jste si, že u něj tak dlouho vydržíte?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ten impuls byl komický. V době, kdy jsem hledal nějaký hudební nástroj, na který budu hrát, tak jsem se rozmýšlel nad kytarou, klávesami, příčnou flétnou.... atd. Bylo toho hodně. Ale neměl jsem moc peněz, tak jsem se rozhodoval podle ceny nástroje. V jednom bazaru na mne vykoukly staré yamaha klávesy za 1 500 Kč. Ty jsem si koupil a bylo rozhodnuto. Opravdu jsem nečekal, co to všechno spustí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Od té doby jste ušel kus cesty. Dnes se nevěnujete jen interpretování cizí hudby, ale také si píšete svou vlastní. To byla přirozená cesta?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „V době, kdy jsem začal hrát, ještě nebylo možné, že bych měl tablet a mohl si pouštět písničky, a pak je interpretovat. Takže buď jsem si to mohl naposlouchat z filmů, nebo ze seriálů nebo z rádia. Ta lepší možnost byla, že jsem si je mohl napsat sám. Takže první písničky, kromě lidových, jednoduchých věcí, jsem si sám komponoval. Samozřejmě, to byly triviální skladby. Ale já jsem měl z toho radost. Jednak proto, že jsem něco sám vymyslel a jednak proto, že jsem byl schopen to sám zahrát. Takže ano, jde to ruku v ruce celou moji klavírní kariérou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ještě další vaši profesi musím připomenout. Jste učitelem hudby a vydal jste vlastní notovou školu. Znamená to, že s tím, co bylo pro výuku dostupné jste nebyl spokojený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem se rozhodl psát výukové skladby tak, aby tam byly obsažené populární akordy a melodie, které děti ukotví ke klavíru a ony to budou dělat s láskou a radostí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Snažíte se znovu vnést do škol tzv. výchovné koncerty. Ve vašem podání, ještě spolu s violoncellistou Janem Hanouskem, ale jsou spíš zábavné. Co je jejich smyslem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Smyslem je navnadit děti k tomu, aby se o hudbu začaly zajímat. Nejen o klasickou hudbu, ale o veškerou hudbu kolem sebe. Aby dokázaly pochopit, co hudba vlastně je. Když jsem přemýšlel o tom, že bych napsal nějaký výukový program, tak jsem přemýšlel, co bylo špatně na hudebních programech, když jsem byl já na základní škole a navštěvoval je. To jsem si tedy řekl, že tam nebude. A pak jsem se dětí ptal, co by tam být mělo. Zkoušeli jsme různé verze programu pro malou skupinku dětí. A zjišťovali jsme, co se jim líbí a co ne. Nakonec z toho vyšlo, že na děti zapůsobíte, když znáte interprety z jejich prostředí, a dokážete je přehrát na piaáno a zakomponovat do starší hudby. Když jsem americké rappery propojoval s J. Brahmsem nebo L. van Beethowenem, tak byli v tichém úžasu. A říkali si: Cože? To jde? To musíme zkusit taky. A tady byl ten začátek, to propojení jejich hudební sféry se starou, aby si uvědomili, že všechno rezonuje mezi sebou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Koncertujete, vydáváte desky, máte vlastní hudební školu, vnášíte hudbu do škol mezi děti… Co vás dál čeká, co je vašim dalším snem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem za poslední dva roky vydal dvě knížky. Jednu ve spolupráci s básníkem Radkem Glabazňou. Tyto knihy se teď snažím dostávat mezi děti. Ta první je klavírní učebnice, ale jiná než běžná. K dispozici je tady živý učitel před QR kódy. Ta druhá je hudební encyklopedie – to jsou zhudebněné výukové předměty ze základní školy. Můj cíl, můj sen, je teď trochu zabřednout do literatury. Proto 5. října budeme v Opavě pořádat literární večer.
Kromě toho jsme s Janem Hanouskem dokončili práci na novém albu, takže pokud dovolíte, tak bych vám rád zahrál úryvek jedné z mých oblíbených skladeb.“


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032205/dominik-fajkus-objevuje-pro-deti-hudbu