Domů     Únos Adolfa Eichmanna z Argentiny: Smělá operace dostala nacistu do oprátky
Únos Adolfa Eichmanna z Argentiny: Smělá operace dostala nacistu do oprátky
22.8.2022

15. prosince 1961 skončilo v Jeruzalémě soudní přelíčení s nenápadným, napůl plešatým, obrýleným mužem. Na první pohled byste asi řekli, že to je nějaký tuctový účetní zapletený v podvodu. Ale chyba lávky.

Je to Adolf Eichmann, jeden z hlavních organizátorů masového vraždění Židů za druhé světové války.

On byl organizátorem toho všeho. S nadsázkou řečeno, to on natáhl koleje do plynových komor v koncentračních táborech. To, že byl po tolika letech vypátrán a zatčen, je jedna věc.

Ale to, jak se z Argentiny, kde se skrýval, dostal do Izraele, je snad ještě neuvěřitelnější. Celému soudu předcházela pečlivě naplánovaná operace, během které Izraelci Eichmanna doslova a do písmene unesli, aniž by o tom Argentina měla sebemenší tušení.

ORGANIZÁTOR MASOVÉHO VRAŽDĚNÍ

Protože nacisté dobývali na začátku války území s početnými menšinami lidí, které považovali za méněcenné a nehodné existence, řešili velice vážně otázku, co s nimi.

Nejprve je deportovali do dobytého Polska, kde živořili v otřesných podmínkách v městských ghettech a čekali, co s nimi bude dál. Podle Eichmannova poněkud fantasmagorického prvního plánu měli být deportováni na Madagaskar, ale z toho brzy sešlo.

V lednu 1942 však Hitler, Heydrich a Himmler přišli se strašlivým plánem na hromadné vyvraždění Židů. Eichmann dostal toto „konečné řešení židovské otázky“ za úkol zorganizovat. A pustil se do toho ze všech sil.

Eichmann v roce 1942. Právě tuto fotografii použili Izraelci jako výchozí pro zjištění, jestli skutečně našli Eichmanna. FOTO: Author and location unknown. Public domain, via Wikimedia Commons
Eichmann v roce 1942. Právě tuto fotografii použili Izraelci jako výchozí pro zjištění, jestli skutečně našli Eichmanna. FOTO: Author and location unknown. Public domain, via Wikimedia Commons

V Maďarsku se mu podařilo za pouhé dva měsíce roku 1944 dopravit do vyhlazovacích táborů až půl milionu Židů. Čtyři vlaky s pětadvaceti vagony na dobytek denně… Jenže s koncem války se karta obrátila, Maďarsko dobyla Rudá armáda a Eichmann se ocitl na útěku.

Zamířil do Hamburku, kde byl zajat Američany, ale vydával se za řadového člena SS pod jménem Otto Eckmann a ze zajetí uprchl. Následně pracoval jako lesník a dokonce provozoval farmu.

Záhy se však zkontaktoval s organizací pomáhající bývalým nacistům, která mu obstarala uprchlický pas Červeného kříže na jméno Ricardo Klement.

Pod tímto jménem v roce 1950 odplul do Argentiny, která se stala oblíbeným cílem uprchlých nacistů, protože jí vládl diktátor Juan Peron, který neměl s vítěznými státy Dohody kladné vztahy.

V Jižní Americe se tak nad Eichmannem, jeho manželkou a třemi dětmi, podobně jako nad lékařem z Osvětimi Josefem Mengelem, na dlouhé roky zavřela voda.

Eichmannův falešný pas, který použil pro útěk do Argentiny. FOTO: The photographer who took Eichmann's photo used in the passport is unknown., Public domain, via Wikimedia Commons
Eichmannův falešný pas, který použil pro útěk do Argentiny. FOTO: The photographer who took Eichmann’s photo used in the passport is unknown., Public domain, via Wikimedia Commons

ODVÁŽNÝ PLÁN NA ÚNOS

Jenže na to, co nacisté způsobili, se nezapomnělo. Po stopách uprchlých zločinců se po letech vydali lovci nacistů z Izraele, kteří byli odhodláni je dopadnout za každou cenu.

Jeden z nich, Simon Wiesenthal, který zasvětil pátrání po nacistech skoro celý zbytek života, obdrží v polovině 50. let informace, že někdo spatřil Eichmanna v Buenos Aires.

Konkrétní stopu získá, když dostane zprávu od rodičů jedné argentinské židovské dívky, která začne chodit s mladým mužem jménem Klaus Eichmann.

Wiesenthal má podezření, že jeho otec by mohl být hledaný nacista, a do Argentiny zamíří agenti izraelské tajné služby Mosad, kteří vytipovaného muže sledují bez přestání. Eichmann tou dobou pracuje v automobilce a domů jezdí každý den večerním autobusem.

Jeden z agentů se přestrojí za realitního makléře, v tašce má však fotoaparát a pořídí fotografie sledovaného muže. Po přezkoumání těchto fotek se známými válečnými fotkami Eichmanna dojdou k závěru, že mají, koho hledali.

Eichmann před soudem v Jeruzalémě. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons
Eichmann před soudem v Jeruzalémě. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Jenže tady nastává háček. Eichmann musí skončit před soudem, ale Argentina ho Izraelcům nevydá. Proto je vypracován odvážný plán. 11. května 1960 si agenti počkají na autobus, kterým každý den Eichmann jezdí domů, jenže v něm nikdo není.

Eichmann vůbec poprvé za celé týdny, po které ho sledují, přijede až dalším autobusem. Po krátké potyčce je zpacifikován a odvezen do předem připraveného domu, kde se přizná ke své totožnosti.

První část plánu vyšla, ale ještě je tu jeden dost velký problém. Jak Eichmanna nepozorovaně dostat z Argentiny do Izraele. Přímé letecké spojení mezi těmito dvěma zeměmi neexistuje, a tak je rozhodnuto, že do Argentiny musí letět speciál.

Jako zástěrka je využito výročí vzniku Argentiny, na které Izrael vyšle svoji oficiální delegaci. Pouze cestou zpět bude v letadle o něco více pasažérů.

20. května se všichni agenti převléknou za letecký personál, Eichmanna nadopují sedativy a propašují na palubu. Nikdo kromě pilotů o tom nemá tušení, dokonce ani vyslaní delegáti ne.

Nakonec se všechno zdaří a druhý den nadejde jeden z největších paradoxů historie. Člověk, který plánoval vyvraždit Židy, stane na půdě jejich státu.

JEDINÝ ROZSUDEK SMRTI V HISTORII IZRAELE

Taková operace pochopitelně nezůstala bez odezvy. Argentina si stěžovala u OSN, Izrael se za porušení její územní integrity oficiálně omluvil, ale Eichmanna odmítl vrátit a nepřiznal ani, že za jeho únosem stojí tajná služba.

Poté, co Eichmannova rodina zjistila, že zmizel, obrátili se její členové na jeho bývalé kolegy z NSDAP. Ti se pokoušeli získat informace o pohybech osob v přístavech a na letišti, ale Eichmanna se jim najít nepodařilo.

Všichni od začátku tušili, že byl unesen Izraelci. Mnozí z nich přerušili s Eichmannovou rodinou veškeré styky a uprchli z Argentiny do okolních států.

Soud začal o devět měsíců později a tehdy se mu říkalo Proces století. S Eichmannovou obhajobou pomáhal právník Robert Servacius, který hájil i několik nacistů před Norimberským tribunálem. Eichmann čelil obvinění z patnácti zločinů. Hájil se jednoduše:

„Nikoho jsem osobně nezabil, nikoho jsem osobně nenařídil zabít a organizováním holokaustu jsem jen plnil rozkazy.“ Takto se bude hájit celých 63 dní, než 15. prosince 1961 padne rozsudek.

Trojice soudců pověřená procesem s Adolfem Eichmannem. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons
Trojice soudců pověřená procesem s Adolfem Eichmannem. FOTO: Israel Government Press Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Eichmann je uznán nevinným z toho, že by osobně někoho zabil, ale v hlavním bodě obžaloby je jasno. Je přímo zodpovědný za vyvraždění více než šesti milionů lidí. Rozsudek izraelského soudu zřejmě ani nemohl být jiný.

Eichmann je odsouzen k trestu smrti oběšením a 1. června 1962 je popraven. Dodnes je to jediný rozsudek smrti vynesený civilním soudem v dějinách státu Izrael. Po popravě bylo jeho tělo spáleno a popel rozptýlen nad mezinárodními vodami Rudého moře.

Foto: Creative Commons
Související články
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Svět zločinu
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky