Problematické převody družstevních bytů v Olomouci dál jitří emoce

  13:34
Převody družstevních bytů v Olomouci, které lidé dávno splatili, sice pokračují, i kvůli zdražování je ale situace napjatá. Tentokrát byly na zasedání zastupitelstva spory kvůli otázce nevypořádaného nájemného a také osobním útokům právního zástupce nájemníků.

Lidé částečně financovali výstavbu družstevních bytů v Olomouci a dále platili nájem, kterým podle smluv byty spláceli. Ulice Topolová. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zastupitelé pokračovali ve schvalování převodu městských podílů obyvatelům bytů, na tento krok čekala ještě zhruba třetina z nájemníků přibližně tři sta padesáti bytů.

Diskuse se vzhledem k současné ekonomické situaci dostala i k rostoucím cenám a otázce dostupného bydlení.

„Trápí nás nájmy, které dál platíme. Chceme, aby se narovnaly,“ uvedl Miloslav Pávek z bytového domu ve Sladkovského ulici, jenž byl součástí druhé vlny převodů.

Proč to došlo tak daleko? Proč to řešení, které tu pro Olomouc bylo, bylo pro nás tak drahé, tak bolestné?“ ptal se řečnicky

Domy za miliardu korun

Domy ohodnocené nyní na miliardu korun začaly vznikat před dvaceti lety a po uplynutí této doby se měly stát majetkem nájemníků. Kvůli pochybnostem o platnosti tehdejších smluv se ale celý proces natáhl už o dva roky.

Nájemníci nyní mohou získat dvě třetiny městského podílu, u zbývající třetiny však ještě musejí počkat, než bude kvůli dodržení zákona dokončena změna družstev na akciové společnosti. Potom jejich majetek přejde na město a lidé ho mohou odkoupit.

Obyvatelé bytů tak v době prudkého zdražování ve svých splacených bytech dál platí nájem. „Dvacetileté období uplynulo, v některých případech je tomu už dva a čtvrt roku. Už to mohlo být vyřešeno,“ vyčetl městu právní zástupce nájemníků Zdeněk Joukl.

„Materiál mohl být připraven ve formě vzorce. Předsedové společenství vlastníků jednotek za mnou chodí a ptají se, co mají dělat. Jak platit nájem, jak bude vyúčtovaný, jak platit energie. Nevíme nic,“ shrnul.

I on zmínil nepříjemnou ekonomickou perspektivu a dodal, že město obyvatele bytů poškozuje i tím, že pro ně nemá odpovědi, jak a kdy se ke svým penězům, tedy přeplaceným nájmům, dostanou.

„Kolik je přeplaceno? Nedozvěděli jsme se. Zhruba milion do každého bytového domu? Modlím se, aby tam nebyla žádná havárie. Na účtech SVJ totiž žádné peníze nejsou. A jsou domy vůbec pojištěné?“ dotazoval se Joukl.

Primátor: Morální závazek i prohřešek města vnímám

Náměstek primátora pro majetkoprávní záležitosti Matouš Pelikán (KDU-ČSL) na to reagoval, že jednoduchá řešení většinou navrhuje ten, kdo nemá žádnou zodpovědnost.

„Nájem můžeme promíjet, až když známe přesnou částku. Může být i deklarace či vzorec, ale to nebylo odborníky doporučeno,“ vysvětlil.

Podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) by měly částky skončit na účtech nedávno založených společenství vlastníků jednotek.

„Uvědomujeme si, že máte SVJ, nemáte peníze, potřebujete investovat do domů. Morální závazek i prohřešek města z doby před dvaceti lety vnímám,“ uvedl s tím, že výpočet by v budoucnu neměl být složitý.

Opoziční zastupitelka Andrea Hanáčková (Piráti a STAN) navrhla schválit deklaraci pro nové zastupitelstvo, jež vzejde z nadcházejících komunálních voleb. Koalici se ale takový závazek nelíbil, podle ní by nerespektoval výsledek voleb.

Lidé nevěří samosprávě

Hanáčková podle svých slov bytové domy obešla. „Od řady lidí zazněla hluboká nedůvěra k samosprávě a rozhodování města, jsou rozhodnutí nejít k volbám,“ řekla.

„Panuje nedůvěra, nejistota, snaha si převody pohlídat. Zároveň tu byla dost nešťastná komunikace v letech 2019 až 2021 a do té doby to nikdo neřešil,“ podotkla..

Nynější vládnoucí koalice má být ve funkci do druhé poloviny října, noví zastupitelé se mají sejít v prosinci. Ve stejném měsíci má být dokončena transformace družstev, v lednu by pak město mohlo začít řešit, jak s navíc vybraným nájemným naložit.

Vše gradovalo ve chvíli, kdy Joukl na zasedání zastupitelstva začal vyzývat náměstky Matouše Pelikána a Martina Majora (ODS), kteří se opakovaně zdrželi hlasování, aby se vyslovili pro návrh.

Jinak by podle něj měli zvážit setrvání na kandidátkách pro volby, neboť jim nejde o blaho Olomoučanů. Tajemník magistrátu Jan Večer následně se slovy „to přeci není normální“ opustil jednání. Vzápětí od řečnického pultu zareagoval Major.

Náměstek primátora obvinil Joukla

„Kdyby nebylo vašich projevů v únoru loňského roku, lidé měli své byty za 26 milionů, a celé!“ obrátil se zvýšeným hlasem na Joukla.

Narážel tím na to, že advokát loni požadoval další podklady a během jejich přípravy pokračoval rapidní růst cen nemovitostí. Za několik měsíců se tak požadované částky při přepočtu doplatků zhruba zdvojnásobily.

Za městskou třetinu bytu je nyní domluvený doplatek ve výši 2 421 nebo 3 246 korun za metr čtvereční, lidé tudíž doplácejí zhruba padesát až sto tisíc korun v závislosti na velikosti bytu.

Doplatky měly být původně ještě vyšší, ale zastupitelé se na konci minulého roku rozhodli částku už znovu nezvyšovat.