V Plzni začal 16. ročník veletrhu cestovního ruchu ITEP

V Plzni dnes po dvouleté pauze začal 16. ročník veletrhu cestovního ruchu ITEP. Své nabídky na něm do soboty představí ve dvou sportovních halách TJ Lokomotiva sto vystavovatelů z ČR i zahraničí. Plzeňský kraj, jeden z největších mezinárodních veletrhů cestovního ruchu v Česku pořádá od roku 2005, například prezentuje stále populárnější poutní stezky, řekl vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Josef Kuželka.

»Máme zde hosty z Německa, Slovenska, ale i Rumunska. Nechybí naši tradiční čeští vystavovatelé, velké zastoupení má Ústecký a Jihočeský kraj, přijeli i vinaři z Moravy. Sobotní odpoledne bude patřit sousednímu Bavorsku,« uvedl Kuželka.

Na všechny tři dny je připraven program i v druhé hale, kde bude například interaktivní zábava převážně pro děti nebo gastroshow plzeňské hotelové školy. Gastronomie se budou týkat také besedy s hosty. »V oblíbeném křesle pro hosta usednou letos herec Lukáš Hejlík, který je známý svým blogem a představí zde svůj projekt Gastromapa o českých restauracích, kavárnách a bistrech. Herečka a moderátorka kulinářského pořadu Peče celá země Tereza Bebarová přiveze svoji novou knihu Čas na pečení, kterou vydala společně s pekařským guru Josefem Maršálkem,« doplnil krajský radní pro oblast kultury, památek a cestovního ruchu Libor Picka.

Kraj si letos jako jedno z témat pro veletrh vybral stezky. »Poutní stezky zažívají obrovský boom. Je to například Vintířova stezka, Zlatá stezka, Husova cesta, Křižíkova cesta nebo Svatojakubská poutní cesta. Speciální prezentaci na veletrhu bude mít i Stezka Českem, která je mezi Čechy velmi oblíbená. My jsme připravili i speciální soutěž na téma putování o ceny z limitované edice pouze pro tento veletrh,« uvedla vedoucí oddělení cestovního ruchu krajského úřadu Ilona Šnebergerová.

Zájem turistů o Plzeňský kraj po dvou letech letos opět stoupl, ale na úroveň předcovidového roku 2019 se zatím nedostal. V letošním prvním pololetí se v kraji ubytovalo 338 039 turistů, z toho bylo 70 procent domácích. Loni přijelo za první pololetí 92 571 turistů, před pandemií coronaviru v roce 2019 to bylo 377 155 turistů.

Plzeňský kraj na veletrhu prezentuje Šumavu, Český les, hrady a zámky, barokní památky, rozhledny, kostely či naučné stezky, pěší trasy a cyklotrasy. Připravil například materiály k jedné z největších pěších dálkových tras ve střední Evropě, tedy Zlaté stezce, která krajem prochází z Chodové Plané přes Český les a Šumavu, kde navazuje na jihočeskou Zlatou stezku. »Ke Zlaté stezce jsme vydali přehledovou mapu, mapy jednotlivých etap a etapového průvodce, kde jsou popsány jednotlivé etapy včetně mapek a popisu jednotlivých turistických cílů po trase,« řekl Picka. Kraj nechal nedávno také vyznačit nové výletní okruhy česko-bavorské Vintířovy stezky, která je dlouhá 162 kilometrů.

Kraj přivezl na ITEP i další své novinky, jako brožuru Zahrady a parky, nabídku agroturistiky, farem a domácích produktů, mapu tajemných míst nebo katalog tradičních pokrmů kraje. Brožura Terénní cyklistika ukazuje singltraily, pumptracky, bikeparky, mtb tratě i in-line stezky.

Veletrh ITEP připravil pro děti velkou interaktivní halu s překvapeními, vědomostními soutěžemi, pohybovými aktivitami, tvořivými dílnami a podobně. Vstup na veletrh je zdarma. Zítra se veletrh návštěvníků otevře od 10 hodin do 18 hodin a v sobotu bude přístupný do 17 hodin.

»Na veletrhu se prezentuje rumunská Asociace Dunaj Nová Moldava, přijeli i zástupci sklářského muzea ve Fraenau, velmi rozsáhlou a zajímavou expozici má i sousední Ústecký kraj,« uzavřel Kuželka.

(mac, čtk)

FOTO – itep-plzen.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy