Sparťanský Lukáš Haraslín si přivodil zranění, které ho vyřadilo ze zápasu s...

Sparťanský Lukáš Haraslín si přivodil zranění, které ho vyřadilo ze zápasu s Libercem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Fotbalový program houstne a zranění přibývá. Hodně trpí mladí hráči

  • 26
Vzhledem k náročnosti posledních let ty výsledky moc nepřekvapí, ale měly by ve fotbalovém světě rezonovat: počet zraněných hráčů v pěti největších evropských ligách narostl v minulé sezoně o 20 procent. A to vskutku není málo.

Čerstvě zveřejněná studie pojišťovací společnosti Howden jen potvrzuje, na co si minimálně od covidových pauz a s nimi souvisejícího nahuštěnějšího programu stěžují mnozí trenéři. Stále častěji jsou slyšet i sami fotbalisté.

Zatímco zranění narostla o dvacet procent, náklady s nimi spojené dokonce o téměř třicet. Kluby ze zmíněných soutěží za absentující hráče zaplatily půl miliardy liber (13,8 miliardy korun), přičemž pomyslný žebříček jednotlivých týmů v tomto ohledu „vede“ Paris St. Germain.

Celek, jehož kádr zdobí mimo jiné ofenzivní trio Kylian Mbappé, Lionel Messi a Neymar, vynaložil na zraněné 34,2 milionu liber (téměř miliardu korun). Tyto sumy firma vypočítala tak, že vynásobila denní náklady na hráče počtem dnů, kdy nebyl k dispozici, a započítala inflaci.

Ital Federico Chiesa musel po zranění na konci druhého poločasu finále Eura...
Utrápený záložník Kevin De Bruyne kvůli zranění kotníku nemůže pokračovat v...
DÁL TO NEPŮJE. Giorgio Chiellini (Itálie) opouští hřiště v zápase proti...

„Za poslední dvě sezony narušené covidem je jasně vidět, jak zhuštěný program a přetížení hráčů ovlivnily výskyt zranění,“ citovala agentura Reuters vedoucího sportovního oddělení Howdenu Jamese Burrowse.

Prostor pro další konkrétní čísla.

Nejvíc zranění - 1 231 - zaznamenaly kluby v anglické Premier League. Na druhém místě skončila německá bundesliga (1 205) a třetí příčku obsadila španělská nejvyšší soutěž (848).

Z klubů nasčítali nejvíc absencí v Realu Madrid (114) před Bayernem Mnichov a Chelsea (oba 97).

Podle Burrowse k nim přispěl fakt, že anglické a německé celky hrávají ve velké intenzitě, navíc se jim dařilo v evropských pohárech, kde došly daleko ve vyřazovací fázi.

Nárůst zápasů a stále menší prostor na odpočinek je ve fotbalovém světě velké téma. „Pokud mě chcete rozčílit, zeptejte se mě na něj,“ říkává Jürgen Klopp, trenér Liverpoolu, který patří k nejhlasitějším kritikům.

„Už je na čase, aby došlo k nějaké schůzce nejvyšších představitelů, zástupců FIFA, UEFA, jednotlivých lig. A jediným předmětem debaty by měli být hráči, ta nejdůležitější součást fotbalu. Zatím se to nestalo,“ stěžoval si Klopp.

Jürgen Klopp

Pep Guardiola

Podobná slova tu a tam zazněla i od jeho kolegy Pepa Guardioly z Manchesteru City čili ze dvou nejúspěšnějších a nejlepších anglických mužstev posledních let.

V Česku se kvůli později dohrávané „covidové“ sezoně (2019/20) krátilo volno během léta, ročník 2020/21 virus na podzim opět přerušil, a fotbalisté tak měli rekordně krátkou zimní přípravu, trvala jen necelý měsíc.

O blahobyt (nejen) vlastních hráčů měl starost třeba slávistický kouč Jindřich Trpišovský. „Pro hráče je samozřejmě dobré hrát, ale když jedete dva tři měsíce v režimu zápas, regenerační trénink, předzápasový trénink a zápas, tělu pak chybí energie,“ přemítal.

„Hráč potřebuje aspoň jednou dvakrát za sezonu pět šest týdnů volno, aby si svaly, klouby a celé tělo odpočinuly,“ pokračoval.

Nejenom český ligový kalendář se loni musel přizpůsobit odloženému Euru, které proběhlo v červnu a červenci. Po něm krátká pauza a zpátky do práce, někteří fotbalisté v maximálním tempu, nasazení a pod obřím tlakem odkopali přes padesát, šedesát utkání za rok.

Kdy máme odpočívat? Fotbalové hvězdy se bouří a kritizují Ligu národů

Aby toho nebylo málo, uplynulou sezonu uzavíraly hned čtyři červnové zápasy Ligy národů. To už někteří hráči opustili od diplomatických frází a otevřeně si postěžovali.

„Úplně zbytečná soutěž. Musíme tyhle zápasy odehrát, přitom v nich vlastně o nic nejde. Můžeme si stěžovat, mluvit o tom, že taky někdy potřebujeme dovolenou, ale je mi jasné, že je to zbytečná snaha. Nic se nezmění,“ odplivl si jeden z nejlepších světových záložníků Kevin De Bruyne z Belgie.

„Nejsme roboti! Zápasů pořád přibývá a kdy si asi tak máme odpočinout?“ zlobil se jeho krajan Thibaut Courtois. „Hrajeme až do půlky června, v listopadu máme mistrovství světa. Samozřejmě, že jsme pak náchylnější ke zranění. UEFA se o zdraví hráčů vůbec nezajímá, chce si jen namastit kapsu.“

Extrémní zátěž dopadá především na mladé fotbalisty do jedenadvaceti let, jejichž počet zranění narostl proti minulosti desetinásobně!

„Z celé analýzy nás tohle praštilo do očí nejvíc,“ přiznal Burrows. „Je zřejmé, že v uplynulých dvou sezonách i kvůli dopadům pandemie a úpravám kalendáře kluby přišly o několik starších fotbalistů a byly nuceny častěji využívat mladíky.“

Zatímco v této kategorii hráčů napočítala společnost Howden v ročníku 2018/19 „jen“ 30 zranění, v sezoně 2021/22 už 326.

Pro představu, takový Pedri, nadějný španělský středopolař Barcelony, absolvoval za sezonu s mistrovstvím Evropy a olympijským turnajem 75 zápasů. V další byl stínem sebe sama a opakované potíže s třísly jej vyřadily z třiatřiceti duelů. Je mu devatenáct let.

I lékařské materiály dokládají, že neustále bobtnající fotbalový kalendář má na zdraví hráčů neblahý vliv. Kromě zranění jde také o duševní potíže. Hráčská unie FIFPro zveřejnila studii, desetiletý výzkum, do kterého zahrnula přes tři tisíce současných či bývalých hráčů. Odhalil, že každý čtvrtý fotbalista trpí či trpěl psychickými poruchami: depresí či úzkostmi.

Zatím jediným krokem pro zlepšení stávající situace bylo zavedení až pěti střídání v jednom utkání. Jinak ale dál mají hlavní slovo peníze - například v Lize mistrů naroste počet týmů, a tím pádem i zápasů od ročníku 2024/25, ten současný přeruší v listopadu a prosinci mistrovství světa v Kataru.

„To znamená vítaný odpočinek pro některé fotbalisty,“ pravil Burrows. „Ale co ti, kterých se šampionát týká?“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko