Čím přispěli Ukrajinci vědě? Slavní ukrajinští odborníci napříč obory i historií

Medicína, technika, chemie, matematika nebo třeba archeologie. To všechno jsou vědní obory, ve kterých vynikaly osobnosti ukrajinské národnosti. Někteří z těchto odborníků také působili u nás, v Praze.

Již v období středověku se formovala skupina ukrajinských učenců. Z nich vynikal v 15. století například Jurij Drohobyč, který se do dějin zapsal i pod italským jménem Giorgio da Leopoli. Jeho odborný zájem byl široký jako u renesančních polyhistorů. Vystudoval filozofii, medicínu a astronomii. Tu posléze přednášel na univerzitě v Bologni, zde jeden rok působil jako rektor školy, právě pod zmíněným italským jménem. Vyučoval rovněž na Jagellonské univerzitě v Krakově, kde roku 1494 zemřel. Do historie vědy vstoupil především jako autor nejstarší dochované tištěné odborné knihy psané osobou ukrajinské národnosti. V tomto díle Drohobyč zaznamenal své poznatky z oborů geografie, filozofie nebo meteorologie. Dále je významný tím, že učil další slavnou generaci oboru astronomie, třeba Mikuláše Koperníka, objevitele heliocentrismu. 

Z moderních astrofyziků lze zmínit například rodáka z ukrajinské Oděsy jménem Georgij Antonovič Gamov. Ten (jako celá řada ukrajinských odborníků) působil v Americe, kde se stal jedním z nejvýznamnějších kosmologů 20. století. Věnoval se kvantové mechanice, atomové i jaderné fyzice a astrofyzice. Již na konci 40. let minulého století naznačil teorii vzniku vesmíru, kterou jeho vědecký sok Fred Hoyle ironicky nazval jako „velký třesk“. V 60. letech se však Gamovův názor ukázal jako pravdivý. 

V oboru biologie, konkrétně v evoluční biologii, se proslavil především Theodosius Dobzhansky. Již v dětství prý věděl, že jednou bude biologem. V roce 1921 skutečně úspěšně zakončil studium tohoto oboru na Kyjevské univerzitě. Po studiích krátce pracoval na univerzitě v Petrohradu, kde se zabýval pokusy s octomilkami. Brzy však emigroval do Ameriky, tam se stal odborníkem na Kolumbijské univerzitě a definoval nové metody v oblasti genetiky, čímž spolu s dalšími kolegy vytvořil moderní evoluční syntézu. Svým nadčasovým myšlením odmítal rasovou teorii.

Za jednu z nejvýznamnějších osobností svých dějin zvolili Ukrajinci lékaře a vynálezce Mykolu Amosova. Ten se specializoval zejména na obor chirurgie, stál u zrodu plicní a srdeční chirurgie. Za svou výbornou práci obdržel několik vyznamenání. K oblasti zdravotnictví „přičuchl“ již jako dítě, jeho matka byla porodní asistentka. První odborné zkušenosti získal během druhé světové války v polní nemocnici. Poté působil jako primář chirurgie nemocnice v Brjansku, později vedl kliniku hrudní chirurgie v Kyjevě, kde realizoval mnoho náročných operací srdce a plic. Navrhl některé inovativní chirurgické zákroky a byl vůbec prvním sovětským lékařem, který pacientovi úspěšně vyměnil srdeční chlopeň. Během svého profesního působení vykonal stovky operací srdce, na operačním sále pracoval ještě ve svých 79 letech! Projevil se rovněž jako vynálezce v medicínském odvětví, navrhl přístroj umělého krevního oběhu. 

Ukrajinský vědec Ivan Pavlovič Puluj nějaký čas pracoval v Praze. Prosadil se jako fyzik, elektrotechnik, vynálezce nebo překladatel. Vystudoval teologii, matematiku a fyziku na univerzitě ve Vídni, tam po studiích i profesně působil. Od roku 1884 byl vedoucím katedry fyziky na německé Vysoké škole technické v Praze, přední instituci svého druhu na území tehdejší Evropy. Zde se Puluj stal i rektorem a založil tu katedru elektrotechniky. V Praze zůstal a pracoval až do své smrti v roce 1918, je zde i pohřben.

V Praze zakotvil také archeolog ukrajinského původu Ivan Borkovský (Borkovskyj) a zasadil se o rozvoj archeologie středověku u nás. Do Prahy emigroval v roce 1918, archeologii zde vystudoval na univerzitě. Zprvu se zabýval obdobím pravěku, od 1925 se však podílel na výzkumu v areálu Pražského hradu a našel zalíbení v archeologii středověku. Na Pražském hradě nakonec prováděl výzkumy až do roku 1974, v roce 1952 zde nalezl pozůstatky kostela Panny Marie. 

Obor ukrajinské archeologie se naopak formoval za českého přispění. Za jeho zakladatele je uváděn Čeněk Chvojka, rodák z východočeského Semína. Po ukončení střední školy odešel se svou přítelkyní, ruskou šlechtičnou, za její rodinou. Jeho láska však náhle zemřela a Chvojka se v roce 1876 přesunul do Kyjeva, kde vyučoval. Někdy v 90. letech 19. století začal naplno rozvíjet svůj velký zájem, archeologii. V roce 1898 již vystoupil na odborné konferenci s příspěvkem o neolitické tripolské kultuře, která existovala v období mladší doby kamenné na území Ukrajiny. Později o této kultuře napsal knihu, a tak se zapsal do dějin archeologie jako její objevitel. Rozpoznal také další ukrajinské pravěké kultury, své poznatky konzultoval s předními českými kolegy zabývajícími se rovněž slovanskou archeologií. Roku 1899 založil Kyjevské muzeum, dnešní ukrajinské Národní muzeum. V Kyjevě archeolog v roce 1914 zemřel a zdejší hřbitov je místem jeho posledního odpočinku. Na význam Čeňka Chvojky se nezapomnělo ani po jeho smrti. V Kyjevě nese jeho jméno ulice, na domě, který obýval, se nachází pamětní deska. V roce 2000, kdy uplynulo 150 let od jeho narození, nechala ukrajinská Národní banka vydat pamětní minci.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda historie Ukrajina

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 43 minutami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy