V Praze na Letné odpočítávají Klimatické hodiny kolik času zbývá na záchranu planety

Nad Prahou se v úterý 29. listopadu v 18:00 rozsvítí Klimatické hodiny. Osm metrů vysoké a třicet pět metrů široké digitální ciferníky po boku kyvadla budou odměřovat čas, který zbývá k zamezení nezvratných změn klimatu. Hodiny na Letnou umístí Festival svobody v návaznosti na nedávné výročí 17. listopadu. Podle občanských iniciativ, které Festival svobody zastřešuje, klimatická krize představuje jednu z nejvýraznějších hrozeb pro svobodu, mír a demokracii v ČR. V petici 3 kroky za 3 roky vyzývají poslance a poslankyně, aby otázku klimatu řešili.

Méně než sedm let. Tolik času podle nejnovějších vědeckých výpočtů a konsenzu dělí svět od momentu, kdy dojde k nezvratným změnám klimatu, pokud se výrazně nesníží celosvětová produkce skleníkových plynů. Zbývající čas do oteplení planety o 1,5 °C bude pro Pražany odpočítávat sada osm metrů vysokých a dva metry širokých svítících číslic. Levý “ciferník” bude ukazovat zbývající roky a dny, pravý pak bude odečítat hodiny, minuty a vteřiny.

Praha je prvním evropským městem na východ od Berlína, kde se klimatické hodiny objeví. Nacházejí se například v New Yorku, Římě, Soulu či Glasgow. Instalaci Klimatických hodin na Letné svým souhlasem podpořil Magistrát Hlavního města Prahy a MČ Praha 7 se záštitou radní Hany Třeštíkové. V provozu budou dva týdny, tedy do 12. prosince. Pak se instalace odstraní a prostranství kolem kyvadla se vrátí do původního stavu.

Za podobou pražských Klimatických hodin stojí studio Multiverse. To dokázalo vytvořit vizuálně silnou instalaci i za cenu co nejnižší ekologické zátěže. Klimatické hodiny na Letné tak mají obdobnou spotřebu elektrické energie, jako jeden domácí sporák.


Bez stabilního klimatu nebude stabilní ani ČR

Festival svobody si každoročně připomíná odkaz sametové revoluce. O ten je ale nutné se starat průběžně, nejen 17. listopadu. Proto jsme se rozhodli v návaznosti na nedávné 33. výročí vedle kyvadla nainstalovat Klimatické hodiny. Chceme občanům, včetně politiků, nenásilnou, ale přesto velmi silnou formou připomínat, že změny klimatu jsou akutní hrozbou pro budoucnost České republiky, ve které panuje svoboda, mír a demokracie,” říká mluvčí Festivalu svobody Marek Cieslar.

Dodává, že potřebu řešit klimatickou krizi ve společnosti podtrhuje zářijový průzkum agentury STEM/MARK a Institutu 2050. Výrazná většina respondentů v něm uvedla, že klimatická změna už probíhá. Převládal také názor, že za ní stojí člověk a že je potřeba ihned či v následujícím desetiletí udělat zásadní kroky k její nápravě.

„První kroky by se měly uskutečnit již příští rok,” podotýká Cieslar. „Vyzýváme proto občany, aby se podepsali pod naši petici 3 kroky za 3 roky. Ta reaguje na potřeby občanské společnosti a dění posledních let a klimatická krize je jedním z nich,” říká Cieslar. Dodává, že cílem je nasbírat minimálně 10 000 podpisů, aby se peticí museli závazně zabývat poslanci a poslankyně petičního výboru Poslanecké sněmovny.

Podporu občanů začali organizátoři akcí zastřešených Festivalem svobody ve velkém sbírat 17. listopadu. Zřídili desítky petičních míst v Praze ale i dalších městech. Jejich seznam a celé znění petice, lze najít na webu Festivalu svobody, odkud je možné si ji také stáhnout, vytisknout, a kde se také nacházejí instrukce, jak podepsanou petici doručit organizátorům.

You may also like...