Před 70 lety komunisté ve vykonstruovaném procesu se Slánským odsoudili k trestu smrti 11 svých soudruhů

Před 70 lety, na konci listopadu roku 1952, proběhl vykonstruovaný monstrproces s několika představiteli komunistické strany, který je v úředních záznamech označován jako „proces s vedením protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským“. Jeho příprava trvala více než rok, vyústil na začátku prosince 1952 jedenácti popravami a třemi doživotními tresty. Z hlediska uděleného počtu nejvyšších trestů se jednalo o nejkrutější politický proces za hranicemi Sovětského svazu.

Vykonstruované politické procesy probíhaly v komunistických zemích na popud Sovětského svazu. Stalin si nařízením takovýchto akcí hodlal upevnit vliv v podřízených státech východního bloku. Neváhal při tom ani páchat čistky mezi členy komunistické strany na vysokých pozicích. Šlo o velice promyšlený záměr. V těchto kruzích se mělo varování všem odpůrcům režimu ukázat nejvýrazněji.

Tak vznikl i tzv. proces se Slánským. Již na podzim roku 1949 byl zatčen první soudruh, a to náměstek ministra zahraničního obchodu jménem Eugen Löbl. O rok později putoval k výslechu brněnský tajemník Komunistické strany Otto Šling. Velká vlna zatýkání probíhala od začátku roku 1951, kdy byl zadržen ministr zahraničních věcí Vladimír Clementis i se svým náměstkem Arturem Londonem nebo náměstek ministra národní bezpečnosti Karel Šváb. Samotný Rudolf Slánský, po němž je celý monstrproces nazván, skončil ve vězení až na konci listopadu 1951. Pokyn k jeho zatčení vydal sám Stalin, ten se také podílel na vybírání jiných konkrétních osob „vhodných“ do zapojení do vykonstruovaného procesu.

Soud s obžalovanými, kteří se měli dopustit přípravy „protistátního spiknutí“, probíhal od 20. do 27. listopadu 1952. Před ním museli „zločinci“ absolvovat dlouhé měsíce krutých výslechů i fyzického násilí. U soudu pak nemohli vypovídat ze své vlastní vůle, ale dostali přesný text, který hovořil jasně proti nim, a museli se ho naučit. Před výpovědí v soudní síni byli z doslovného znění těchto lživých řádků přezkoušeni. Výsledkem soudního procesu se stalo jedenáct verdiktů trestu smrti a tři doživotní žaláře. Poprava byla vykonána v noci z 2. na 3. prosince 1952 v areálu Pankrácké věznice. 

Proces nese pojmenování po Rudolfu Slánském, generálním tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany. Ten byl zatčen v noci 23. listopadu 1951, poté následovala série výslechů. Celá situace dohnala zoufalého Slánského k pokusům o sebevraždu. Počátkem roku 1952 se hodlal oběsit, později si rozbil hlavu o radiátor ve snaze se zabít. Těžké úrazy utrpěl také při mučení během vyslýchání, kdy se pod vlivem násilí ke špionáži a velezradě přiznal. Slánský byl (stejně jako většina obviněných) židovského původu. Jeho rodiče, sourozenci, strýc i teta za druhé světové války zahynuli v koncentračním táboře. Sám Slánský přečkal druhou světovou válku již coby člen Komunistické strany v exilu v Moskvě. Zde působil v odboji, zažil zde i mnohé nepříjemnosti. Ztratil tu svou dceru Naděždu, kterou někdo unesl. Dostal se zde však také na samotný stranický vrchol, kde se pak udržel až do svého zatčení v roce 1951. Jeho slibnou kariéru přerušila zrada strany, které sám sloužil, a to včetně zapojení se do příprav předchozích vykonstruovaných procesů. Během svého věznění měl tedy poměrně jasnou představu o tom, co ho čeká.

Z reprezentantů vysoké politiky si u soudu vyslechl ortel smrti také ministr zahraničních věcí Vladimír Clemetis, zástupce generálního tajemníka Komunistické strany Josef Frank, přednosta národohospodářského výboru Kanceláře prezidenta republiky Ludvík Frejka, vedoucí mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Bedřich Geminder, brněnský tajemník Otto Šling nebo náměstci ministrů Otto Fischl, Karel Šváb, Vavro Hajdů, Eugen Löbl, Artur London, Rudolf Margolius nebo Bedřich Reicin, dále redaktor Rudého práva André Simone. Posledně jmenovaný muž byl nejstarší obětí vykonstruovaného procesu, zemřel ve věku 57 let. Rudolf Margolius nebo Karel Šváb kupříkladu přežili věznění v koncentračních táborech. Zatímco nacistům se nepodařilo je zavraždit, povedlo se to jejich spolusoudruhům z Komunistické strany. Karel Šváb straně přesto zůstal věrný do poslední chvíle. Před vykonáním popravy zazněla z jeho úst slova: „Ať žije Sovětský svaz, ať žije Komunistická strana Československa“. Všichni popravení muži byli v roce 1963 posmrtně rehabilitováni, někteří z nich obdrželi in memoriam státní ocenění. 

Související

Rudolf Slánský (třetí zleva) po boku Antonína Zápotockého a Klementa Gottwalda. Komentář

Před 70 lety byl zatčen Slánský. Pomáhal rozpoutat komunistický teror, aby se stal jeho obětí, skončil na popravišti

Pomáhal rozpoutat komunistický teror, aby se později stal sám jeho obětí. Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský byl přesně před 70 lety, 23. listopadu 1951, zatčen v pozdních hodinách, když se vracel z večírku, který tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký pořádal pro sovětské poradce. Sovětský vůdce Josif Stalin se nesmířil se skutečností, že Izrael změnil svoji politiku, nešel levicovou cestou a místo toho se přeorientoval na Západ. Slánský, který byl židovského původu, se jako člen KSČ stal dokonalou obětí. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k trestu smrti a 3. prosince 1952 skončil na popravišti. Jeho příběh inspiroval i zahraniční filmaře.
Knihovna, ilustrační foto

Tahanice o proces se Slánským skončila, záznamy převzal Národní archiv

Praha - Audiovizuální záznamy z procesu s Rudolfem Slánským nebude spravovat Národní filmový archiv (NFA), nýbrž Národní archiv (NA). V roce 1952 bylo vyneseno 11 rozsudků smrti a tři doživotní tresty. Bývalý generální tajemník komunistické strany Slánský byl popraven. Soud patřil k tzv. monstrprocesům, které byly řízené z Moskvy. O vině a trestech bylo rozhodnuto předem.

Více souvisejících

Rudolf Slánský komunisté Komunismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy