Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Čech, který byl u skoku v jaderné fúzi: zářila víc než Slunce. Elektrárna „do sítě“ může přijít do 20 let

Výzkumné zařízení v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Český fyzik Milan Holec byl u toho, když se před dvěma týdny psaly dějiny pravděpodobné energetické revoluce. Tým vědců v americkém centru uskutečnil jadernou fúzi, která vydala více energie, než spotřeboval systém laserů k jejímu vyvolání. „Fyzik Brian Spears řekl, že jsme vytvořili nejzářivější objekt v širokém vesmírném okolí, mnohem zářivější než Slunce,“ říká Holec v rozhovoru pro Lidovky.cz. Se silnějšími lasery je podle něj výraznější pokrok vedoucí k funkčnímu prototypu fúzní elektrárny jen otázkou času. A lidstvo od něj není daleko.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Začátkem prosince se v americkém centru NIF (National Ignition Facility neboli Národním zážehovém zařízení) povedlo pomocí laseru nastartovat v kuličce vyplněné vodíkem fúzní reakci. Vodíková jádra se během ní slučovala na helium ve stejné reakci, která pohání Slunce. Uvolnilo se při ní 3,15 megajoulu, tedy o polovinu více, než kolik energie spotřebovaly samotné lasery. Podle českého fyzika z NIF Milana Holce pokus otevřel cestu k funkční fúzní elektrárně.

Lidovky.cz: Zabýváte se matematickým modelováním plazmatu. Co plazma je?
Pokud je plazma ženského rodu, tak je krevní. Plazma středního rodu je čtvrté skupenství hmoty. Když se mě ptají kamarádi, říkám, že plazma je ta její nejliberálnější forma. Pevná látka je naopak nejkonzervativnější. Alespoň co se týče toho, jak se jednotliví účastníci hmoty, to znamená molekuly, atomy nebo menší částice, mohou pohybovat. Pevná látka odpovídá nízkým teplotám. Pohyb částic je v ní jen omezený. Když se teplota zvýší, jejich možnosti rostou. Jsou o něco volnější.

S ohřevem pevné látky dojde k roztání krystalické mřížky. Vznikne tekutina. Když teplota stoupne ještě víc, vytvoří se plyn, ve kterém jsou částice ještě svobodnější. Když teplota dál stoupá, začnou se z obalů atomů a molekul odlupovat elektrony. Jsou pak nezávislé na atomových jádrech. Vznikne plazma.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: