Nové vedení Chotěboře ukončí spolupráci s architektem, opozice zuří

  10:50
Nové vedení chotěbořské radnice ke konci roku rozváže spolupráci s městským architektem Mikulášem Medlíkem. Funkci v minulém volebním období prosadilo uskupení Pojďme to změnit v čele s tehdejším místostarostou Davidem Šafránkem. Nyní je v opozici a krok nové koalice vnímá kriticky.

Až do přelomu 60. a 70. let minulého století na této ploše býval obecní rybník. Architekt Mikuláš Medlík pracoval na proměně plochy v park, projekt byl však odložen na neurčito. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Bohužel, zvítězila po volbách varianta, která je spíše pro hledání cestiček zpátky než vpřed. No a jakým jiným krokem se vydat na cestu vzad, než likvidací postu městského architekta,“ štiplavě komentoval Šafránek na facebookovém profilu uskupení Pokračujme v tom společně.

Jedná se o stejné sdružení, které bylo v minulé vládnoucí koalici, pro komunální volby v roce 2022 jen změnilo název. Tvoří ho nezávislí kandidáti a členové TOP 09, Pirátů a STAN, v předchozích volbách mezi nimi byli i Zelení.

Že město spolupráci s architektem ukončuje, potvrdil i před nedávnem zvolený starosta Ondřej Kozub (ODS). „Pozice městského architekta zatím zrušena není, nicméně s panem Medlíkem jsme se dohodli na ukončení spolupráce k 31. prosinci,“ uvedl.

Mikuláš Medlík pro Chotěboř pracoval tři a půl roku, od června 2019. Tehdejší vedení pozici nově ustavilo, Medlík uspěl ve výběrovém řízení. Pro město pracoval na základě smlouvy, nebyl přímo jeho zaměstnancem.

Medlík takový vývoj očekával

„Mrzí mne, že to tak dopadlo, ale musím respektovat výsledky voleb. Zrušení postu městského architekta bylo v programech některých uskupení už před volbami, takže jsem tento vývoj očekával,“ podotkl Medlík. Zdůraznil, že odchází v dobrém a i s novým vedením města měl vztahy korektní.

Šestačtyřicetiletý architekt je chotěbořským rodákem, ve městě strávil dětství. „I když už bydlím jinde, k Chotěboři mám velmi vřelý vztah,“ prozradil. Kromě Chotěboře pracuje na obdobných pozicích i pro jiná města, například Poličku nebo Milovice.

Zřízení pozice městského architekta bylo od samého počátku v Chotěboři vnímáno značně rozporuplně. Velkou podporu mělo v uskupení Pojďme to změnit a mezi liberály, naopak tradičnější a konzervativnější strany a komunální politici to vnímali jako zbytečné vyhazování peněz.

Před třemi roky se dokonce objevily kritické hlasy, že místostarosta Šafránek zřídil post pro svého spolukandidáta. Medlík totiž v roce 2016 jako člen Strany zelených kandidoval v krajských volbách do zastupitelstva Pardubického kraje. Šafránek jakoukoliv kritiku na toto téma rázně odmítal.

O budoucnosti postu se teprve rozhodne

Naopak bývalý místostarosta se výrazně postavil proti nynějšímu ukončení spolupráce s architektem. „Takhle to vypadá, když nepřicházíte s žádnou pozitivní myšlenkou, ale chcete dělat čistky a vše zpolitizovat,“ napsal dále David Šafránek.

Podle starosty Kozuba však zatím není jasné, jak bude s pozicí městského architekta naloženo do budoucna. „Vyhodnotíme jeho dosavadní působení, zda se tento post městu vyplatil. Pak možná zvolíme jinou formu spolupráce, možná už pozici neobnovíme,“ nechává starosta tuto otázku zatím otevřenou.

„Děkujeme za svědomitou, nápaditou a hlavně potřebnou práci pro město,“ rozloučil se s Medlíkem David Šafránek. Podle jeho dřívějšího vyjádření město architekta nutně potřebovalo, protože architektura se v Chotěboři nikdy příliš neřešila. „Byla upozaďována před touhou něco postavit a pořídit,“ řekl.

Jak zmínil, patrné to bylo hlavně na městském mobiliáři, který neměl jednotnou podobu. A to je právě jednou z věcí, kterou se Medlíkovi podařilo částečně napravit. „Myslím, že koncepce městského mobiliáře se docela povedla,“ podotkl sám architekt.

Přeměna bývalého rybníka v park stojí

Vedle toho se za tři a půl roku působení v Chotěboři podílel na úpravách části hřbitova, drobnými nápady přispěl k několika menším projektům, účastnil se výběru architekta, který zpracovával projekt na vybudování nového muzea v budově bývalé pošty.

„Dost času jsem strávil přípravou architektonické soutěže na přeměnu bývalého obecního rybníka v městský park. Mrzí mě, že byl projekt kvůli penězům blokovaným ve Sberbank zastaven, na něj jsem se těšil,“ dodal Mikuláš Medlík.

Chotěboř má přibližně devět tisíc obyvatel. Že takto velká města mají post městského architekta, je výjimečné. Svého vlastního architekta mají na Vysočině pouze větší města jako Jihlava, Třebíč nebo Žďár nad Sázavou. Naopak třeba Havlíčkův Brod žádného nemá.