Hokejisté Kanady porazili USA 6:2 a jsou ve finále juniorského MS

foto Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Halifaxu - semifinále: Kanada - USA. Logan Stankoven (vlevo) z Kanady se raduje z gólu, vpravo jeho spoluhráč Connor Bedard.

Halifax (Kanada) - Čeští hokejisté se ve finále juniorského mistrovství světa v Halifaxu utkají s domácí Kanadou, která ve druhém semifinále porazila USA 6:2. Američany čeká již dnes od 20:30 SEČ utkání o bronz se Švédskem, závěrečné utkání turnaje je na programu v pátek v 0:30 SEČ.

Američané začali reprízu finále z roku 2021 ve velkém stylu. Již po 89 sekundách otevřel skóre Logan Cooley a v polovině první třetiny zvyšoval na 2:0 z pohledu USA Kenny Connors. Pak už se ale prosazovali jen Kanaďané, ještě v první části snížil nejproduktivnější hráč turnaje Connor Bedard a ve druhé třetině domácí domácí utkání opanovali.

Čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence se pod výhru Kanady podepsal útočník Joshua Roy. Američané byli sice střelecky aktivnější, gólman Thomas Milic ale zlikvidoval 43 z 45 střel soupeře.

Kanada se tak udržela ve hře o obhajobu titulu ze srpna loňského roku, kdy ve finále v Edmontonu porazila Finsko. S Českem se už na turnaji utkala, na úvod základní skupiny se z překvapivého vítězství 5:2 radovali svěřenci trenéra Radima Rulíka.

Lotyšsko porazilo Rakousko a udrželo se mezi elitou

Hokejisté Lotyšska porazili ve druhém zápase o udržení na juniorském mistrovství světa v Halifaxu Rakousko 4:2 a udrželi se mezi elitou. Lotyši vyhráli i první duel, v pondělí soupeře porazili 5:2. Rakousko skončilo poslední potřetí za sebou, na předešlých dvou šampionátech ale žádný tým nesestupoval.

Na dnešní lotyšské výhře se gólem a asistencí podílel obránce Bogdans Hodass, dobrý výkon podal i brankář Patriks Berzinš. Rakušané byli výrazně střelecky aktivnější, prosadili se ale až za stavu 0:4 ve třetí třetině, kdy vstřelili dva góly při power play.

MS hokejistů do 20 let v Halifaxu - semifinále:

Kanada - USA 6:2 (1:2, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Bedard (Del Mastro, Roy), 21. Stankoven (Roy, Clarke), 26. Fantilli (Dean, Zellweger), 33. Roy (Stankoven, Bedard), 50. Clarke (Fantilli, Beck), 57. Roy - 2. Cooley (Ufko, Snuggerud), 11. Connors (Stramel, Brindley) . Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Salonen - Hautamäki (oba Fin.), Laguzov (Něm.). Vyloučení: 5:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.636.

O udržení - 2. zápas:

Rakousko - Lotyšsko 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 56. Auer (Rohrer, Reinbacher), 58. Van Ee (Scherzer, Reinbacher) - 7. Hodass (Bukarts, Purmalis), 37. Silkalns (Simanovičs), 38. Ločmelis (Ravinskis), 45. Vilmanis (Lavinš, Hodass). Rozhodčí: Harnebring (Švéd.), Menniti - Goncalves (oba Kan.), Persson (Švéd.). Vyloučení: 1:1. Bez využití: Diváci: 3456. První zápas: 2:5, sestupuje Rakousko.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 15.05.2024 ČTK