Bazény v kraji zdražují až o třicet procent, někde také snížili teplotu

  12:34
Lidé si za vstupenku do bazénu připlatí. Důvodem je nárůst cen energií i vody. Vyšší vstupné platí od Nového roku například návštěvníci plovárny v Hranicích, kde lístek podražil o 30 procent.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Dospělý na bazénu v Hranicích nově za hodinu plavání dá 145 korun. „Společnost Ekoltes každoročně zohledňuje celkové náklady na provoz do ceny vstupného, které ani zdaleka vstupné nepokryje, ale jako společnost to musíme reflektovat,“ uvedl ředitel firmy Jakub Horák.

Podle něho se návštěvníci plovárny nemusejí obávat omezování služeb. „Teploty držíme na předepsané normě a omezování provozní doby nebo služeb neplánujeme,“ dodal.

S příchodem nového roku si připlácí i návštěvníci městských lázní v Prostějově, a to zhruba o 20 procent.

„Zcela výrazně nám vzrostly náklady. Cena elektřiny se zvýšila o 122 procent, plyn o 54 procent a oproti loňskému roku dokonce o 115 procent,“ vysvětlil důvody zdražení jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša. Hodina plavání zde dospělého vyjde na 70 korun.

Městské lázně se podle Průši už loni snažily snížit náklady. Omezily vytápění chodeb a veřejných prostor budovy. „O zhruba jeden stupeň jsme také snížili teplotu vody a bazénové haly,“ informoval.

Podražil i krytý bazén v Přerově. Za hodinu plavání dospělý zaplatí 80 korun. „Zdražení je důsledkem zvýšení všech nákladů na provoz, minimálně mzdových, maximálně energetických,“ vysvětlil jednatel společnosti Sportoviště Přerov Petr Kouba, podle kterého nárůst cen vstupného stále ještě neodpovídá nárůstu cen energií, jejichž cena se zvedla více než dvojnásobně.

„Udržitelná míra zdražení je dána charakterem Sportovišť Přerov, která poskytují službu občanům a můžou být dotována,“ podotkl.

Ze zálohy 200 tisíc půl milionu

Naopak v Aquacentru v Šumperku zůstávají ceny počátkem roku stejné jako loni. Ale ne na dlouho.

„Od 16. ledna dojde k mírnému navýšení cen jak u vstupu na bazén, tak i do saunového světa, řádově o deset až dvanáct procent,“ potvrdil vedoucí provozu Aquacentrum a Bratrušovské koupaliště František Pohl.

Naposledy zařízení vstupné zdražilo v lednu loňského roku. „Po celý rok jsme ceny drželi. Ale za současné situace, která se nelepší, ba naopak zhoršuje, již nejsme tyto ceny schopni udržet,“ dodal.

Olomoucký akvapark se změnami ceníku počítá od poloviny roku. „Provoz těchto volnočasových zařízení je v současné době finančně velmi náročný. Nejvíce se spotřebovává elektrická energie, jejíž cena stoupla mnohde i o 300 procent. Provozovatelé bazénů, kteří obvykle platili měsíční zálohy 200 tisíc korun, nyní musejí skládat zálohu i půl milionu,“ objasnil prezident Asociace bazénů a saun ČR Pavel Košnar.

Zdražování a inflace se podle provozovatelů bazénů zatím na návštěvnosti nikterak zásadně nepodepisují. „Vzhledem k tomu, že většinu času si pronajímají sportovní plavci a plavecké školy, nezaznamenali jsme žádné zásadní snížení návštěvnosti, včetně veřejného plavání,“ řekl Průša.

Dražší i posilovny a haly

Více si od Nového roku připlatí sportovci v posilovně, také za tenis nebo badminton v olomouckém centru zdraví a sportu Omega. „Od nového roku jsme podražili v průměru o patnáct procent vstup na jednotlivá sportoviště. Wellness jsme nezdražovali vůbec,“ uvedl hlavní manažer Miroslav Dvořák. Aby zůstaly poskytované služby na stejné úrovni, nebylo podle manažera jiné řešení.

Naopak zákazníci olomouckého centra Fit Zone platí za vstup stejně jako loni.„Nezdražili jsme a zatím to ani neplánujeme. Budeme se snažit stávající ceny udržet tak dlouho, tak to jen bude možné. Nechceme lidi odradit od cvičení,“ konstatoval majitel Tomáš Hýna. Podle něj se stávající ceny daří udržet i díky tomu, že nemusí platit nájem. Podnik má v osobním vlastnictví.

Zdražování služeb se zatím vyhnulo i sportovnímu centru v Hranicích. Jeho zástupci ale nevylučují, že pokud budou ceny energií růst dál, zdražení bude nutné.