Pohár žen FAČR 2023/2024

Clarey ve dvaačtyřiceti těsně pod vrcholem. V Kitzbühelu ho porazil jen zraněný Kilde

Z vítězství v sobotním sjezdu na slavném Hahnenkammu se raduje Nor Aleksander Aamodt Kilde. Ten i přes zranění ruky porazil dvaačtyřicetiletého francouzského sjezdaře Johana Clareyho. Třetí skončil Travis Ganong z USA. Legendární sjezd v Kitzbühelu byl posledním v kariéře Švýcara Beata Feuze. Ten při své derniéře dojel šestnáctý.

Vítězná jízda Aleksandera Aamodta Kildeho

Kilde si dojel pro dvacáté vítězství ve Světovém poháru dva dny poté, co si v závěrečném tréninku zlomil zápěstní kůstku. Spravil si chuť po pátečním závodu, v němž v závěru chyboval a obsadil až 16. místo. "Dneska jsem se cítil dobře a nic mě nebolelo. Je to jen trochu náročné na hlavu," uvedl třicetiletý Nor.

Navzdory noční sněhové nadílce se organizátorům povedlo upravit trať tak, že ji nemuseli zkrátit. Závod se jel za sněžení a zhoršené viditelnosti. "V tom počasí to bylo obtížné," připustil Kilde, který startoval s číslem 14.

S dvanáctkou jel Clarey a jen chvíli mohl živit naději na premiérový triumf ve Světovém poháru, který by vybojoval ve 42 letech a 14 dnech jako nejstarší lyžař v historii.

Náročný závod vynechal lídr celkového pořadí Světového poháru Marco Odermatt, který v pátek málem upadl. Švýcarský univerzál má stále před druhým Kildem komfortní náskok 225 bodů. V hodnocení sjezdu zvýšil Nor své vedení na 156 bodů před Kriechmayrem.

Krátce před Rakušanovým startem dnes upadl Američan Jared Goldberg a závod byl přerušen na několik minut, během kterých trať lehce zapadala sněhem. "Když sněží, není přestávka nikdy ideální, ale Aleks zajel neuvěřitelně. Samozřejmě bych si přál, aby to měl bez toho přerušení, ale to k tomu patří," řekl Kriechmayr agentuře APA.

Ve zbylých třech závodech bude Kilde útočit na rekord Světového poháru. Šest sjezdů v jednom ročníku dokázali vyhrát jen Rakušané Franz Klammer (1976/77) a Stefan Eberharter (2001/02).

Za vítězství v Kitzbühelu získal 100 000 eur (2,4 milionu korun), nejvyšší prémii, která se ve Světovém poháru uděluje. Lyžařský svátek sledovalo na místě 45 tisíc lidí.

SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Kilde (Nor.) 1:56,90, 2. Clarey (Fr.) -0,67, 3. Ganong (USA) -0,95, 4. Casse (It.) -0,99, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,30, 6. Alexander (Kan.) a Striedinger (Rak.) oba -1,50.

Průběžné pořadí sjezdu (po 8 z 11 závodů): 1. Kilde 620, 2. Kriechmayr 464, 3. Odermatt (Švýc.) 386, 4. Clarey 276, 5. Casse 233, 6. Crawford (Kan.) 227.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Odermatt 1186, 2. Kilde 961, 3. Kriechmayr 677, 4. Kristoffersen 665, 5. Braathen (Nor.) 525, 6. Meillard (Švýc.) 507.