Dnes Středa - zatazeno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 23°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nový diagnostický přístroj dokáže rychle odhalit původce infekce v krvi
Obsluha nového diagnostického přístroje. Zdroj foto: Fakultní nemocnice v Motole

Nový diagnostický přístroj dokáže rychle odhalit původce infekce v krvi

Nový diagnostický přístroj, který mají od ledna k dispozici lékaři a laboranti v Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol, dokáže zkrátit dobu detekce infekce krve u pacienta až o dva dny. Výsledky na přítomnost šesti různých bakterií je možné stanovit už za zhruba 3,5 hodiny. Nová metoda je v odhalení infekce navíc dvakrát až třikrát úspěšnější, než tomu bylo dosud. Informovala o tom mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Výhodou je podle ní i menší množství vyšetřované krve, a tedy nižší zatížení pacienta.

Sepse (laicky otrava krve, pozn. aut.) je závažný stav, který se v těle vyvine z nepřiměřené reakce organismu na infekci. Doprovází ji většinou řada příznaků včetně horečky, vyšší srdeční a dechové frekvence, schvácenosti anebo poruchy vědomí. 

Pokud se sepse včas nerozpozná a není odpovídajícím způsobem léčená, může vést až k septickému šoku, selhání orgánů a následně ke smrti. „Uvádí se, že každá hodina prodlevy snižuje šanci na přežití o 7,5 procenta. U malých dětí, nebo těžce nemocných pacientů může k úmrtí dojít i během několika hodin,“ uvedl Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie.

Zjistit, že v těle probíhá sepse, je velmi komplexní záležitostí. Jednou z diagnostických možností a z velmi užitečných ukazatelů původce sepse je detekce bakterií v krvi, které ji způsobují. Jejich odhalení je stěžejní pro to, aby byla nasazena správná antibiotická léčba.

„Detekce bakterií se běžně provádí v mikrobiologické laboratoři s pomocí hemokultivačních systémů. Ty však mají dvě velké nevýhody. Dokážou odhalit zhruba jen 50 procent všech infekcí v krvi, a dále nenabízí rychlou diagnostiku, která je obzvlášť pro septické stavy tak důležitá,“ vysvětlil profesor Dřevínek. 

Přístroj byl v loňském roce testován exkluzivně ve FN Motol, nyní už pracuje v ostrém provozu. Jeho vysoká citlivost a krátká doba detekce bude mít velký význam a vliv na prognózu pacientů v těžkém (septickém) stavu, pro jejichž přežití je klíčové včas odhalit původce infekce a zahájit tak co nejdříve účinnou antibiotickou léčbu.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Další články
Nahoru