Jihlavské Březinky se mění, prestižní restauraci nahradí výšková bytovka

  8:40
Okna už nemají výplně, na zemi leží vybourané zdivo, hlučí bourací kladiva a na kusu drátu se houpá kdysi podsvětlená tabulka s nápisem Krupiér. Dělníci na okraji jihlavského sídliště Březinky bourají hernu, která kdysi bývala prestižní restaurací. Vyrůst tu má nový výškový bytový dům.

V prachu na zemi jsou rozházené desítky rudých vizitek s názvem Club Bonver. A s tváří herce Marka Vašuta lákajícího do hazardní hry.

Jenže Vašut už nikoho do těchto míst nezláká. Nebude kam. Herna Club Bonver v někdejší restauraci u bývalého Hotelu Jihlava u Okružní ulice právě prodělává finální demolici po relativně krátké dvaačtyřicetileté existenci.

Jihlavané - a zvláště obyvatelé sídliště Březinky - říkali oné restauraci krátce „hotel“. Byla to jejich prestižní stolní základna: na největším jihlavském panelákovém sídlišti vyjma bufetu po řadu desetiletí jiná skutečná restaurace nebyla. A „hotel“ měl svou úroveň. Po roce 1989 hostil politické elity, konaly se zde svatby užívající si prostornou terasu.

I když podnik vždy trpěl i jistými posměšky, protože onen vlastní hotel, přiléhající k nyní bourané restauraci, je vlastně jenom lépe vybavený sedmipatrový panelák.

Zatímco z fádního bývalého hotelu je už řadu let běžný bytový dům, architektonicky zajímavá restaurace „hotel“ jde k zemi.

Poslední roky prázdná budova jen chátrala

Konečnou ránu jí zasadila neúdržba. Restauraci později nahradila herna Club Bonver, jenže ta ukončila provoz poté, co město na svém území od roku 2015 zakázalo provoz hazardu. Od té doby se hotelová restaurace měnila v ruinu. Postupně zmizely reklamní panely s Vašutovou tváří, okna pozbyla skel, z terasy opadávaly kachličky.

Současnost „hotelu“ je tedy neslavná, ve své nejlepší době však byl oblíbenou solidní restaurací s příjemným interiérem. Lidé začali na Facebooku nostalgicky vzpomínat. „Restauraci neměli rušit. Na Březu není kam jít na jídlo, tady to bylo top a po obídku pěkně kulábr a v neděli jsem tam chodil pro knedlík,“ psal uživatel David Pokorný.

Místo „hotelu“ na místě vyroste výškový bytový dům. „Měl by mít osm nadzemních podlaží a jedno podzemní a plochou střechu,“ řekl Michal Jarco z jihlavského stavebního úřadu.

Investorem je před rokem založená brněnská s. r. o. Byty Okružní, jejímž vlastníkem je podnikatel Jiří Virvan. „Předpokládám, že po demolici začne vlastní stavba letos v květnu,“ řekla projektantka Nikola Kučerová z kuřimského ateliéru 2F projekt. Stavba by měla být hotova do konce roku 2025.

Monumentální obraz od Míly Doležalové

Původní Hotel Jihlava je dílem architekta Zdeňka Baueršímy. Stavěl se po tříletých přípravách v letech 1979 až 1981 jako součást sídliště Březinovy sady, které komplet vznikalo v letech 1970 až 1985.

„O bourání nevím, samozřejmě mě to mrzí,“ reagoval devětaosmdesátiletý Baueršíma.

„Navrhoval jsem tam i specifická madla a kliky. Součástí restaurace byla kavárna a salonek pro třicet lidí, kde visel monumentální obraz Třešňová slavnost od Míly Doleželové. Obraz měl být původně v mateřské škole v Třebíči, jenže nějakému funkcionáři vadilo, že jsou na něm děti naboso,“ vybavil si Baueršíma.

Skleněné doplňky interiéru dělal umělecký sklář Svatopluk Kasalý. To už je minulostí. Dny restaurace jsou sečteny.