Zdenka Danková

27. 1. 2023

Holocaust je slovo, které podle Alexandra Tamanského pochází z názvu obětního oltáře v Jeruzalémě, v Prvním chrámu archy úmluvy. Mělo jít o „velký mosazný oltář pro zápalné oběti, na kterém byla obětována zvířata… Výraz Holocaust pochází odsud“.

27. leden je Světový den památky obětí holokaustu. Po druhé světové válce vyšlo najevo, jak nacisté záměrně vyvražďovali židovské obyvatelstvo a způsobili tak smrt milionům lidí a celým jejich rodinám.

78 let po osvobození Osvětimi si celý svět připomíná hrůzy nacistického režimu. Právě 27. ledna 1945 odpoledne dorazily do koncentračního tábora Osvětim jednotky sovětské armády. Vojáci na místě našli zhruba 7 tisíc vyčerpaných, vyhladovělých a umírajících vězňů převážně židovského původu.

Nacisté tábor opustili 10 dní předtím. Při odchodu se pokusili zničit důkazy o tom, že v táboře zavraždili přes 1,1 milionu lidí – vyhodili do povětří krematoria, vzali s sebou nakradený majetek a skoro 60 000 vězňů. Ty se snažili přesunout do jiných vyhlazovacích táborů. Pochody smrti, jak se jim dnes říká, nepřežilo téměř 15 000 z nich. Osvobození Osvětimi ale představovalo teprve začátek, který měl později odhalit hrůzné nacistické praktiky a obrovský počet obětí, které za sebou tento režim zanechal.

Česká republika z iniciativy České rady pro oběti nacismu, Federace židovských obcí v ČR a mnoha dalších organizací vyhlásila 27. leden významným dnem již v roce 2000. Během ustanovení Mezinárodního dne vzpomínky na oběti holocaustu na půdě OSN předseda valného shromáždění Jan Eliason mimo jiné prozíravě zmínil, že konec války a utrpení vězňů v koncentračních táborech neznamenají automaticky konec zločinů proti lidskosti.

A – jak zpívá David Koller ve své písni o středověku: „Středověk neskončil, středověk trvá“, dá se i v současné době říci, že „holocaust neskončil, holocaust trvá“.

Bez slitování, i dnes

Čína – web Minghui.org 27. ledna 2023 hlásí: „V roce 2022 bylo zaznamenáno 172 úmrtí praktikujících Falun Gongu v důsledku pronásledování jejich víry. Těchto 172 zesnulých praktikujících pocházelo z 23 provincií a obcí. Nejvíce úmrtí hlásil Liaoning, kde počet k smrti pronásledovaných praktikujících dosáhl 32. Následovalo 22 případů úmrtí v Heilongjiangu a 16 případů v Sichuanu. Hebei, Hunan a Hubei zaznamenali 14, 10 a 10 úmrtí. Zbývajících 17 oblastí hlásilo od 1 do 8 úmrtí. Mnozí ze zesnulých praktikujících pracovali jako státní zaměstnanci, inženýři, profesoři, novináři, učitelé, účetní a finanční manažeři.“

A to je pouze za jeden jediný rok a jen to, co se podařilo dosvědčit důkazy. V Číně není válka. V míru se tam odehrává holocaust.

„Pozorujeme, že mnozí Číňané nyní říkají, že komunistická strana napáchala už mnoho zla, v důsledku takzvané karmické odplaty popisované ve školách buddhismu se nyní podle některých lidí virus ´zaměřuje na členy komunistické strany´,“ říká komentátor Čchin Pcheng o účincích covidu-19 v Číně pro epochtimes.cz dne 25. ledna 2023.

Co se týče dnešní role OSN – ke 25. červnu 2018 správní rada organizace DAFOH oznámila ukončení své petice Vysokému komisaři OSN pro lidská práva. Petice vyzývá k ukončení nucených odběrů orgánů vězňům svědomí hnutí Falun Gong v Číně a dodává, že „během posledních pěti let navštívili zástupci DAFOH dvakrát OSN v Ženevě, aby předali více než 3 miliony podpisů a diskutovali o těchto zločinech proti lidskosti. Do června roku 2018 se nesetkali s ověřitelnými kroky, které by OSN podnikla v reakci na tuto petici reprezentující vůli lidí z celého světa“.

Londýnský tribunál složený ze sedmi expertů, jemuž předsedal sir Geoffrey Nice, v polovině června 2019 vynesl konečný rozsudek poté, co vyslechl více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších vězňů svědomí:

„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně je po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí…“, sdělil tribunál 17. června 2019 v rámci konečného rozsudku.

Jeden z výsledných závěrů tribunálu obsahuje prohlášení, že každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem.

Holocaust neskončil. Holocaust trvá.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech
„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech

Rozhovor s naší přední kapacitou v oblasti nátěrových hmot, paní profesorkou Kalendovou o ekologizaci barev a jejich funkčnosti, o boji s korozí, o trvanlivosti fasádních barev, ale i o tom, jak se lakuje čokoláda.

Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz
Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz

Prezident Trump vyzval k darům, které pošlou silný signál k tomu, co označil za „zmanipulovaný proces politického honu na čarodějnice“.

O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem
O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem

S europoslancem Ondřejem Knotkem jsme v rozhovoru rozebrali vzájemné osočování opozice a koalice a jeho pohled na „stranu jednoho muže“. Nevynechali jsme ani Green Deal, Euro 7 a další témata.

Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace
Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace

První menstruace u mladých dívek: Výzkum ukazuje narůstající počet případů začátku menstruace před 11 lety a související zdravotní rizika.

„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení  teenagerů
„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení teenagerů

„Cílem kognitivní války jsou lidé; bojištěm je celá lidská společnost,“ prohlásil vojenský mluvčí čínské komunistické strany.