Domácí chov slepic je v kurzu, prodejci kuřic mají i desetkrát víc objednávek

  15:26
Stále víc lidí chce chovat vlastní slepice. V předchozích letech během pandemie koronaviru byla důvodem obava, že nebude dostatek vajec na trhu, letos k tomu lidi vedou vysoké ceny v obchodech.

S prodejem a rozvozem drůbeže začínají distributoři obvykle na přelomu února a března. Vrchol prodeje pak zažívají v dubnu a květnu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Aktuálně máme o třicet procent větší počet objednaných zvířat než ve stejném období loňského roku,“ potvrzuje zájem o snáškové slepice Libor Barák, spolumajitel společnosti Gallus Extra z Hubenova na Jihlavsku. Jeho firma se zabývá distribucí drůbeže na Vysočině, Znojemsku a Jindřichohradecku.

Extrémně vysokou poptávku po kuřicích pozoruje také Pavel Dobrovolný, jednatel společnosti Líheň Studenec. „Zatímco v lednu loňského roku, kdy se obvykle kuřičky kvůli zimě moc neprodávají, jsme prodali 400 kusů, letos to je už šest tisíc,“ porovnává.

Cena vajec jen tak neklesne. Tlačí ji nahoru ptačí chřipka i budoucí zákaz klecí

Pokud nadměrná sháňka potrvá i v dalších měsících, jeho společnost pravděpodobně nebude schopna tak vysoký zájem pokrýt.

„Máme určitou kapacitu odchoven. Když se stane takový rok, že lidé projeví enormní poptávku, nejsme schopni tak rychle zareagovat. Kuřičku k prodeji odchováváme po dobu čtyř měsíců,“ připomíná Dobrovolný.

Cena od šesti korun výš

Za růst cen vajec mohou vysoké náklady na energie i krmiva. Stejně tak i ptačí chřipka, kvůli níž musely být vyhubeny celé velkochovy. Jedno vejce nyní v obchodech koupíte za více než šest korun.

Radek Havel, spolumajitel drůbežárny Mírovka na Havlíčkobrodsku, předpovídá, že cena vajec vzroste ještě před Velikonoci. „Obvykle tomu tak bývá,“ připomněl.

Jakmile se vejce objeví ve slevových akcích supermarketů, jsou často záhy vykoupeny.

„Lidé to tady o víkendu brali po pěti platech. Teď tu není nic. Kdybych nebydlel v paneláku, tak si slepice snad taky pořídím,“ rozhazuje rukama před prázdným regálem v supermarketu jihlavský senior.

Náklady zvedla cena energií a krmiv

Trend vyššího shonu po drůbeži na domácí dvorky trvá poslední dva roky. Začalo to nástupem pandemie. „Lidé začali víc přemýšlet o tom, že si pořídí slepice na vajíčka, případně výkrmovou drůbež na maso, jako jsou kačeny, krůty či husy,“ popsal Libor Barák.

Distributoři drůbeže také pozorují, že se více než dříve objevují noví zákazníci a prvochovatelé. Ještě více však jde o rozšiřování původních chovů.

„Ti, kteří měli na dvorku pět slepic, si jich teď berou patnáct. Chtějí se zabezpečit na horší časy. Mít vajíčka pro rodinu, známé a okolí,“ přidává poznatek Pavel Dobrovolný z Líhně Studenec.

Tisíc tun slepic, miliony vajec. Největší ohnisko ptačí chřipky mýtili 12 dní

S prodejem a rozvozem drůbeže začínají distributoři obvykle na přelomu února a března. Vrchol prodeje pak zažívají v dubnu a květnu.

I oni ale museli zdražit. Náklady se jim zvedly kvůli vysokým cenám energií a krmiv. „Na krmivu máme 110procentní nárůst, na elektrice navýšení 130 procent. Museli jsme zvýšit cenu vajec i odchovaných kuřiček,“ líčí Dobrovolný.

Zdražení se nevyhnul ani Radek Havel, spolumajitel drůbežárny Mírovka na Havlíčkobrodsku. „Ještě to nemáme přesně spočítané, ale starší kuřice budeme prodávat kolem 250 korun,“ naznačil.

Stoprocentní bio vajíčka

O tom, že není nad vlastní vajíčka z domácího chovu, ví například Ludmila Nováková z Dudína na Jihlavsku. Na svém dvorku chová slepice už hezkou řádku let. Od kvočen má i vlastní kuřátka.

„Nasazuji tak deset vajíček. Z toho se vylíhne půlka slepiček pro další chov. Zbytek jsou kohoutci. Poctivě za kuřátky pětkrát denně chodím a starám se. Rodina se diví, proč si kuřata nekoupím už odrostlá, ale mně to dělá radost,“ vypráví.

Vajíčka využije ve své domácnosti a poslouží i její široké rodině. „Jsem s tím takhle spokojená. Vím, že mám stoprocentní bio vajíčka,“ usmívá se.

Umí hospodařit i s přebytky vajec. „Když jich je hodně, naložím je v láhvi do vápna. Hodí se v zimě, kdy slepice tolik nenesou,“ radí seniorka.

Třicet kusů slepic chová doma i soukromý zemědělec Karel Vrzáček z Jihlavska. „Slepice máme doma odjakživa. Nepamatuji si, že bych kdy vajíčka v obchodě kupoval,“ směje se farmář.

Má je hlavně pro svou potřebu. „Když jsou přebytky, prodávám vajíčka známým,“ líčí s tím, že o rozšíření hejna nepřemýšlí.

Lidem, kteří chtějí s chovem slepic začít, doporučuje, aby si vše řádně promysleli. „Není to nic jednoduchého. Musí se k nim pravidelně chodit a starat se,“ zdůrazňuje.