Výhra nad Švýcarskem v prodloužení. Ale jinak žádná hitparáda…

AKTUALIZOVÁNO

Žádná sláva. Takový byl víkend na Švédských hokejových hrách. Po včerejším výprasku od Finů dnes svěřenci Kariho Jalonena sice slavili výhru nad Švýcarskem, ale rozhodně to nebyla nějaká hitparáda. Češi rozhodli až v prodloužení a připsali si druhou výhru za dva body na turnaji. V Malmö nakonec skončili třetí, o čemž rozhodlo odpolední vítězství domácí reprezentace nad Finskem 3:1. Tři korunky ovládli domácí podnik, tým Suomi skončil druhý.

Češi přitom ve svém závěrečném duelu na turnaji, který loni vyhráli, začali výborně. Ve druhé minutě trefil Jašek tyčku, ovšem za další čtyři minuty už vedli. Po fantastické Musilově přihrávce se s notnou dávkou štěstí a s přispěním brankáře Aeschlimanna trefil Jakub Flek.

Strážce švýcarské svatyně už žádnou takovou chybu v dalším průběhu utkání neudělal, ale je potřeba také dodat, že na něj příliš střel nešlo. Důkazem, že to dnes v Malmö nebyly žádné ofenzivnéé manévry byl poměr střel po 40 minutách, který činil 13:10 ve prospěch reprezentantů ze země Helvétského kříže. Navíc v polovině hry Aeschlimanna nahradil Nyffeler.

Ve třetí třetině se o dramatičtější dění postaraly hlavně přesilovky na obou stranách. A také přišel dvojí smutek na české straně. V 50. minutě sklepl Smejkal Chlapíkovo nahození za Nyfflerova záda, ovšem video radost národního týmu zmrazilo – sudí viděli vysokou hůl.

A místo vedení 2:0 to záhy bylo 1:1. V 56. minutě využil přesilovou hru Švýcarů Mike Künzle a pokazil tak nejen premiérové čisté konto v reprezentaci brankáři Aleši Stezkovi, ale také jubilejní 150. zápas v dresu se lvíčkem na prsou kapitánu Janu Kovářovi.

Rozhodující gól přišel rovněž z přesilovky, ale z té české – a v proldloužení. V čase 61:33 se mezi střelce zapsal Filip Chlapík a rozhodl o tom, že Jalonenův tým neskončil poslední, což by se v případě výhry soupeře stalo…

»Poučili jsme se z duelu proti Finsku, kdy jsme soupeři darovali čtyři branky. Všechno jsme si rozebrali a po stránce týmové to byl dobrý výkon. Jen nám chyběla šťáva. Jako bychom neměli dobité baterky. Máme za sebou tři náročné zápasy ve čtyřech dnech,« zhodnotil duel kouč Jalonen. A kapitán Kovář k tomu dodal: »Nebyl to moc pohledný hokej, ale jsem rád, že jsme dokázali vyhrát. I kvůli té mé stopadesátce. Přemýšlel jsem nad tím docela dost. Je to pěkné číslo. Vážím si, že jsem toho mohl za reprezentaci tolik odehrát…«

Česko – Švýcarsko 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Flek (A. Musil, Klok), 62. Chlapík (Kempný, H. Zohorna) – 56. Künzle (Thürkauf, Fora). Rozhodčí: Björk, Holm – Jonsson, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 1:3, navíc Klok (ČR) 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 2431.

ČR: Stezka – Zámorský, Jordán, Mozík, Kempný, Pýcha, Klok, L. Zábranský ml., Vála – Chlapík, Jan Kovář, Smejkal – Jašek, Sobotka, H. Zohorna – Flynn, A. Musil, M. Kovařčík – Hrabík, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Švýcarsko: Aeschlimann (29. M. Nyffeler) – Frick, Fora, Müller, Aebischer, Bichsel, Vouardoux, Geisser, Delémont – Zehnder, Thürkauf, Herzog – Knak, Jäger, Künzle – Bader, Schmid, Miranda – Riedi, Senteler, Meyer. Trenér: Patrick Fischer.

Švédsko – Finsko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Lennström (Pudas, Sörensen), 22. Häman Aktell (Brännström, Lindbohm), 30. A. Bengtsson (Rasmussen) – 60. Leino (Kossila, Aaltonen). Rozhodčí: Kohlmüller (Něm.), Borga (Švýc.) – Nyqvist, Lundgren (oba Švéd.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 9327.