Češi poslali na pomoc Turecku a Sýrii 86 milionů

Teplé jídlo, zimní oblečení, přikrývky nebo peníze na nákup základních potřeb poskytují české humanitární organizace prostřednictvím svých pracovníků nebo spolupracujících organizací lidem, které v Turecku a Sýrii zasáhlo minulé pondělí ničivé zemětřesení. V Sýrii, která je zasažena i občanskou válkou, nebyla podle organizace Člověk v tísni humanitární situace nikdy horší a jen na severozápadě země je na pomoci závislých 4,1 milionu lidí. Tuzemské organizace na pomoc zemím po zemětřesení vyhlásily sbírky, na kterých se podle zjištění ČTK sešlo na 86 milionů korun.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně si v Turecku vyžádalo přes 35.000 obětí. V Sýrii jsou počty nejisté, agentura Reuters informovala o 5800 mrtvých. Přírodní katastrofa zasáhla především jih Turecka a severozápad Sýrie, vedle tisíce zemřelých a zraněných statisíce obyvatel zůstaly bez přístřeší a základních životních potřeb.

Člověk v tísni může financovat pomoc v Turecku a Sýrii i díky své sbírce SOS zemětřesení Sýrie a Turecko, na kterou lidé dosud zaslali na 64 milionů korun. V Turecku má organizace šedesátičlenný tým zaměstnanců a v severozápadní Sýrii 450 zaměstnanců. Vedle jídla, oblečení a dalších základních věcí dali stovkám rodin peníze na zakoupení základních potřeb a topiva, stovkám dobrovolníků zaplatili za odklízení sutin, distribuovali nádrže na pitnou vodu a generátory do provizorních táborů pro ty, kteří přišli při zemětřesení o domov, nebo místním samosprávám darovali benzin a naftu. Dodávají také plachty, hřebíky a lana na stavbu provizorních přístřeší.

"V nadcházejících týdnech chceme v Sýrii poskytnout finanční pomoc na nákup základních potravin a zazimování dalším minimálně 30.000 rodinám. Plánujeme poskytovat finanční podporu na opravu zničených domů. Budeme obnovovat školy, které podporujeme dlouhodobě. Náš agrární tým bude i nadále pomáhat místním zemědělcům, aby mohli i přes katastrofu, která zemi zastihla, znovu zasít," uvedl v tiskové zprávě ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

Sbírku na pomoc Turecku a Sýrii vyhlásila také Charita ČR, které se na ní k dnešku shromáždilo podle mluvčího Jana Oulíka 11,2 milionu korun. Organizace krátce po zemětřesení na svém webu uvedla, že na místě pomáhá Charita Turecko. V koordinaci s místními zajišťuje pro lidi, kteří přišli o své domovy, bezpečná shromaždiště, rozdává teplé jídlo a oblečení a organizuje pro ně sbírku potravin, oblečení a dalších potřeb.

Nouzová přístřeší, přikrývky, základní životní potřeby i psychosociální pomoc poskytují postiženým také pracovníci Tureckého a Syrského červeného půlměsíce, kteří zároveň vyprošťovali a ošetřovali raněné. Na podporu uvedených organizací Český červený kříž (ČČK) vyhlásil sbírku a lidé na ni do dneška zaslali podle Miroslavy Jirůtkové z ČČK 3,4 milionu korun. ČČK do Turecka vypravuje i 500 traumasetů, což je 17.000 kusů zdravotnického materiálu. "Jsme v kontaktu s mezinárodním ústředím Červeného kříže a Červeného půlměsíce a Tureckým a Syrským červeným půlměsícem a zvažujeme další vhodné způsoby pomoci," sdělila ČTK Jirůtková.

Diakonie ČCE k dnešku vybrala pro Sýrii 1,223 milionu korun, uvedla její PR manažerka Anna Janská. Diakonie na webu již dříve uvedla, že finanční pomoc nabídla své partnerské organizaci v Sýrii a bude směřovat k pokrytí nákladů na potravinovou a materiální pomoc postiženým.

Na místě pomáhá také mezinárodní organizace ADRA, která se podle informací na webu v první fázi pomoci zaměřila na zajišťování přístřeší a distribuci potravin, vody, přikrývek, zimního oblečení a základních hygienických potřeb lidem, kteří přišli o domov. Lidé v Česku prostřednictvím sbírky, kterou vyhlásila ADRA, dosud přispěli na uvedenou pomoc 6,2 milionu korun. ČTK to za organizaci řekla Ema Klementová.

Na sbírku Člověka v tísni na pomoc Turecku a Sýrii mohou lidé nadále přispívat přes účet 51945194/0300. Charita ČR vybírá peníze na účtu 55660022/0800 s variabilním symbolem 118 a ADRA na účtu číslo 66888866/0300, variabilní symbol 389. Český červený kříž má Fond humanity s číslem 333999/2700, do kterého mohou lidé poslat peníze speciálně na pomoc zemím po zemětřesení přes variabilní symbol 2301. Diakonie vybírá na sbírkový účet s číslem 292949292/0300 s variabilním symbolem 2023.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Sýrie Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy