Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme ke světové špičce. Řeč je o podzemních kolektorech v délce téměř sto kilometrů, svou výjimečností se považují za vzor kolektorizace moderních metropolí. To platí i o kolektoru Hlávkův most.

Do podzemí v kolektorech se ukládají všechny životně důležité inženýrské sítě: vodovody, teplovody, plynovody, kanalizace, energetické kabely i telefonní a optické kabely. Jde o nejmodernější způsob zajištění technické vybavenosti města. Jejich výstavba byla v Praze zahájena v roce 1969, velký nárůst proběhl v devadesátých letech minulého století.

Příprava na uložení kabeláže

Výhody kolektorů jsou jasné: snadný přístup k sítím, a tím jednoduchá údržba, žádné rozkopané chodníky a silnice, které omezují dopravu i chodce. To se velmi pozitivně promítá do snížení nákladů, omezuje se hluk i prašnost ve městě. A samozřejmě zařízení uložená v kolektorech mají mnohem delší životnost ta uložená v zemi, odhaduje se na 80 let.

Prostory jsou trvale monitorovány díky 16 tisícům čidel, která snímají teplotu, koncentraci plynů, stav čerpadel a další důležité provozní informace. Jakoukoli poruchu tak lze okamžitě lokalizovat a následně velmi rychle opravit.

Kolektor Hlávkův most, který spojil oba břehy Vltavy, má nejen délku 530 metrů, ale bez něj by se město nemohlo pustit do oprav mostu. A kdo přes most jezdí pravidelně, jasně vidí a také při „drncání“ cítí, že je už nejvyšší čas. Základní funkcí kolektoru tak bylo převedení stávajících inženýrských sítí vedených v tělese mostu do podzemí, aby následně mohlo dojít k jeho rekonstrukci.

30 nejlepších

Kolektor Hlávkův most byl vybrán ČKAIT – Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě – do přehledu 30 nejvýznamnějších realizací posledních 30 let.

Velmi náročné podmínky, které museli autoři zvládnout, vedly k navržení řady unikátních řešení, která ještě nebyla jinde použitá. I díky nim mohou kolektorem vést rozvody plynu, pitné vody, optické kabely, silnoproudé kabely nízkého i vysokého napětí a případně i potrubní pošta. Obsahuje i autonomní protipožární systém a má vlastní systém čerpadel, vzduchotechniky a protipovodňových opatření, takže bez problémů zvládne i 500letou povodeň.

Jedenáct let příprav, tři roky na realizaci

Byť měli autoři už řadu zkušeností s jinými obdobnými stavbami, kolektor Hlávkův most byl velmi složitý. Prochází totiž složitými a poměrně variabilními geologickými podmínkami pod Vltavou, hned přes dva geologické zlomy, na Těšnově navíc narušené lidskou činností. A nejen to, projekt se musel upravovat podle toho, jak se v průběhu let měnily některé normy či legislativa. Své autory však přežije, odhadovaná životnost je u něj 60 až 100 let.

Unikátní premiéra: most při rekonstrukci obraceli jako rybu na rožni

Poprvé v historii pražských kolektorů zde byly použity zejména dvě metody: zhotovení definitivního železobetonového ostění trasy pomocí posuvné ocelové formy a kontinuální betonáž tří šachet (tažení zavěšené plošiny s bedněním po celé výšce šachty za pomoci hydraulických pístů a táhel) a použití mezilehlé fóliové izolace v nemalém rozsahu. Navíc výstavbu velmi významně komplikovaly přítoky vody (5 až 15 l/s).

Výstavba hlubinného kolektoru II. kategorie byla zahájena 15. září 2016. Práce na ražbách probíhaly 24 hodin denně sedm dní v týdnu (proč tomu tak není při opravách silnic a dálnic, asi si posteskne většina z nás). Průměrná rychlost ražby na pracoviště byla přibližně 1,5 m za den v kalotě a 3 m za den ve dně.

Šachty odvedly obrovský kus práce

Šachty mají hloubku 26,6 až 35,5 metru.

V trase kolektoru byla vytvořeny čtyři šachty (J101, J102, J103 a J104). Šachty J101 a J104 jsou šachty koncové a souběžně s osou Hlávkova mostu propojují oba břehy Vltavy. V první fázi všechny šachty sloužily jako těžební. Šachty při hloubení byly primárně zajištěny převrtávanými pilotami, šachta J104 pilíři tryskové injektáže.

V konečné fázi získaly šachty poměrně široké využití. Byly doplněny provozními prvky nezbytnými pro zajištění bezpečného provozu kolektoru, ocelovými konstrukcemi, umístily se zde první inženýrské sítě (plynové potrubí DN 400), v šachtě J102 byl instalován šplhavý výtah o nosnosti 1 200 kg, který vyjíždí z úrovně kolektoru až na povrch do části parkoviště na ostrově Štvanice před bývalým zimním stadionem, ale i hlavní větrání kolektoru.

Od poloviny roku 2018 byly v kolektoru instalovány ocelové konstrukce pro uložení inženýrských sítí a technologie potřebné pro jeho provoz: kolejová trať s lehkým montážním vozíkem, osvětlení, provozní telefon, šplhavý výtah, požární snímače atd. Vzhledem k umístění nesměla chybět ani protipovodňová opatření (počítaná na pětisetletou vodu), systém čerpání se dvěma výkonnými čerpadly a systém ventilace vzduchu s dvojicí masivních ventilátorů.

Kolektory II. kategorie jsou výškově situovány zpravidla 25 až 29m pod terénem, kolektory III. kategorie naopak průměrně v hloubce 6 až 11 m pod terénem, někdy i mělčeji.

Technické informace

Autoři návrhu: Ing. Jaromír Zlámal; Ing. Václav Ráček, Ph.D., Ing. Jiří Kolda; Ing. Daniel Švec; Ing. Jan Sochůrek; Ing. František Dvořák Hlavní projektant: INGUTIS (zpracovatel i předchozích stupňů PD)

Investor: Hl. m. Praha, Kolektory Praha

Technický dozor stavebníka: ZAVOS

Hlavní dodavatel: Subterra a HOCHTIEF CZ

Stavbyvedoucí: Radek Kozubík

Náklady: 558,85 milionu Kč

Ocenění:

  • Nominace na titul v soutěži Stavba roku 2019
  • Cena ČKAIT v soutěži Stavba roku 2019
  • Cena inženýrské komory 2019

Témata: Bydlení, chodba, Vltava
  • Nejčtenější

U milované přehrady si postavili vysněný srub. Udělali jen jednu chybu

5. června 2024

Mário a Anna žijí se dvěma syny v Bánské Bystrici na úpatí Nízkých Tater v moderním atypickém domě....

Populární herec Karel Zima ze seriálu Slunečná bydlí v pražské vile

2. června 2024

Karel Zima bydlel řadu let v centru Prahy. Teď ale zakotvil v okrajové a o poznání klidnější...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Architektka Douděrová má tři děti. Pro rodinu přestavěla dům po babičce

6. června 2024

Architektka z pořadu Jak se staví sen Kamila Douděrová si sama jeden velký sen splnila. Přestavěla...

Eldorado proslulo zlatem i vraždami. Podívejte se, co z města zbylo

3. června 2024

Města duchů jsou dnes symbolem západní části Spojených státu. Hornické tábory a městečka kopáčů...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Proměna bytu přišla na 275 tisíc, stačilo namíchat koktejl nového se starým

31. května 2024

Mladý pár se rozhodl proměnit pronajatý byt podle svého životního stylu. Provedli úpravy, zejména...

Český sklářský mistr se díky svému umu stal francouzským rytířem

7. června 2024

O takové poctě mnozí umělci či designéři sní. Pro českého sklářského mistra Zdeňka Drobného je to...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

7. června 2024

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový...

Střecha pražské Masaryčky je nádhernou loukou. Veřejnost ji uvidí z kavárny

6. června 2024

Budova pražské Masaryčky od studia Zaha Hadid Architects je rozdělená schodištěm na objekt A a B....

Architektka Douděrová má tři děti. Pro rodinu přestavěla dům po babičce

6. června 2024

Architektka z pořadu Jak se staví sen Kamila Douděrová si sama jeden velký sen splnila. Přestavěla...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...