Princezna Hyacinta v Divadle F. X. Šaldy

Balet Divadla F. X. Šaldy v Liberci připravil na pátek 31. března a neděli 2. dubna premiéru celovečerního epického baletu z prostředí Českého ráje.

O znovuobjevení Princezny Hyacinty se zasadila dramaturgyně Kateřina Hanáčková a choreografka Marika Blahoutová. Autorské dílo Oskara Nedbala doplní skladby současného skladatele Zbyňka Matějů.

2.jpg

Původní balet Princezna Hyacinta měl světovou premiéru v roce 1911 v Národním divadle v Praze. Tři tvůrci – hudební skladatel Oskar Nedbal, libretista Ladislav Novák a choreograf Achille Viscusi – vytvořili groteskní baletní pantomimu s kontrastním spletitým pohádkovým dějem, ovšem s hlubokým obsahem upozorňujícím na důležité hodnoty, za které má smysl bojovat. Plakát k inscenaci vytvořil samotný Alfons Mucha. Jeho Princezna Hyacinta patří ke skutečným skvostům českého výtvarného umění. Její estetická krása, stejně jako taneční podoba díla ukrývají mnoho tajemných symbolů a prvků.

28_03_Princezna_Hyacinta_S.Gherciu-122.jpg

Nová adaptace Princezny Hyacinty z původního libreta ponechává zásadní postavy příběhu a prostředí, kde se pohádka odehrává. „Zvolily jsme ale daleko čistší a jednodušší dějovou linku. Balet nabízí vše, co má pohádka obsahovat – opravdovou lásku chuďase a princezny, nevhodné nápadníky, zlého čaroděje, snový obraz z jiného světa Království Hyacint a konec, kdy dobro a láska vítězí nad zlem,“ říká choreografka Marika Blahoutová.

3.jpg

Historické skladby Oskara Nedbala doplní hudební kompozice soudobého skladatele Zbyňka Matějů. „Původní plán byl inscenovat balet jen na Nedbalovu hudbu, jenže neexistuje nahrávka, jen partitura – a to dokonce i originální s rukopisnými Nedbalovými poznámkami,“ vysvětluje záměr inscenačního týmu Kateřina Hanáčková. „Nechtěly jsme ale rekonstruovat původní dílo, které navíc nebylo ani tehdy dobře přijato. Proto jsme oslovily hudebního skladatele Zbyňka Matějů, který již složil několik baletů, a s jeho pomocí vznikla nová partitura. Některé části uslyšíte jen v podání klavíru. Jiné pak zahraje komorní orchestr, včetně těch, které nově zkomponoval Zbyněk Matějů,“ dodává Kateřina.

28_03_Princezna_Hyacinta_S.Gherciu-5.jpg

Ručně malovanou pohádkovou scénu Princezny Hyacinty navrhla česká scénografka Lucie Loosová. Kostýmy jsou dílem výtvarníka Josefa Jelínka, který do inscenace vtiskl svůj jedinečný rukopis a nechal se při tom inspirovat secesí. Oceňovaná tanečnice a choreografka Marika Blahoutová ve své choreografii propojuje klasický, neoklasický a současný tanec. Kováře zatančí Máté Brünn, v alternaci Michal Kováč. V roli princezny Hyacinty uvidíte Johanu Březinovou a Nurii Cazolu Garcíu. Jaroslav Kolář zhmotňuje postavu čaroděje Aratrona.

IMG_0201.JPG

Korunu princezny Hyacinty navrhla designérka Preciosa Beauty Jitka Ryšavá ve spolupráci s kostýmním výtvarníkem Josefem Jelínkem. Umělecké dílo bylo vytvořeno šperkařskými mistryněmi z firmy Preciosa v Jablonci nad Nisou. Koruna princezny Hyacinty září více než 2500 křišťály Preciosa. Je zhotovena z deseti shodných segmentů, které jsou vyrobeny ze štrasového řetězu a kovových dílků. Štrasový řetěz je osázený strojně broušenými křišťálovými šatony. Kovové komponenty jsou ručně pospojovány k sobě technologií pájení, jež se využívá při výrobě bižuterie.

koruna_celek3.jpg

Pro zvýraznění detailů je korunka doplněna tvarovými kameny v barvě světlého siamu. Na korunce je použito přes 2500 kusů broušených kamenů a současně i ručně mačkaný křišťálový kámen. Ten vznikl tradiční sklářskou technologií, staletí starou, kdy se mačkají skleněné kameny ručně v kleštích nad kahanem. Ke zdůraznění výsledného zářivého efektu je celá korunka pokovena zlatou bižuterní galvanizací.

Foto: Serghei Gherciu, Natálie Ryšavá

Podcast