Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Pražský komorní balet na turné v Maďarsku a Turecku

Pražský komorní balet, největší české nezávislé taneční těleso, se v dubnu chystá na dva zájezdy, které soubor představí na mezinárodní úrovni. Na turné v Maďarsku a Turecku zatančí svůj nejnovější komponovaný program Mraky důvěrné. Představení se skládá ze dvou částí, které připravila dvojice choreografů s velmi zajímavou a bohatou profesní kariérou – první patří dílu Listy důvěrné světově uznávaného choreografa Petra Zusky, druhá inscenaci Černý mraky nepláčou Jiřího Pokorného. V jednom večeru se tak představují detailně promyšlená a strukturovaná díla plná silných emocí a vizuálních vjemů. Na turné tanečníky doprovodí Zemlinského kvarteto.

První zastávkou na dubnových cestách bude Maďarsko, kde se Pražský komorní balet představí na 10. ročníku divadelního festivalu Theatre Olympics 2023. V rámci spolupráce se Székesfehervári Ballet Színház soubor v živém hudebním doprovodu Zemlinského kvarteta vystoupí 4. dubna 2023 v divadle Vörösmarty Theatre v Szekesfeherváru. Další představení tanečníky čeká 6. dubna 2023 v Kulturním domě Eötvös 10 v Budapešti. Obě vystoupení se uskuteční ve spolupráci s Českým centrem v Budapešti a za finanční podpory Ministerstva kultury.

V polovině měsíce pak Pražský komorní balet odletí do Turecka, kde 18. dubna 2023 – opět společně s hudebníky ze Zemlinského kvarteta – vystoupí v rámci hlavního programu 37. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Ankaře. Den předtím zatančí soubor na matiné v prostorách české ambasády v tureckém hlavním městě. Další vystoupení proběhne 20. dubna 2023 v Mersinském kulturním centru Mezitli. Všechna představení se uskuteční ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Turecku a za finanční podpory Národního plánu obnovy.

„Jsem velmi ráda, že se nám daří opět navázat na původní kontakty v zahraničí a prezentovat české taneční umění v Maďarsku a Turecku. Do maďarské Budapešti se soubor vrací po více než třiceti letech díky pozvání Attily Egerháziho, uměleckého vedoucího Fehervári Ballet. Do turecké Ankary v posledních třech letech jezdíme každoročně v rámci Solo International Dance Festivalu,“ uvádí Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „V letošním roce se mimo to podařilo zařadit náš nejnovější program Mraky důvěrné i do programu Mezinárodního hudebního festivalu v Ankaře. Těšíme se, že jej na zájezdě uvedeme se živým hudebním doprovodem Zemlinského kvarteta. Pro zahraniční diváky bude turné jedinečnou příležitostí vidět výjimečné taneční výkony a poznat tak blíž českou kulturu a umění.“

LISTY DŮVĚRNÉ
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Leoš Janáček, smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“
Scénografie a světelný design: Petr Zuska
Kostýmy: Pavel Knolle
Asistent choreografie: Lenka Šustová Hrabovská
Hudební nastudování: Zemlinského kvarteto
Délka: 25 minut

ČERNÝ MRAKY NEPLÁČOU
Choreografie: Jiří Pokorný
Hudba: Yukari Sawaki
Scéna a kostýmy: Jan Nečas
Světelný design: Loes Schakenbos
Nastudování: Jaroslava Janečková
Asistent choreografie: Igor Vejsada
Délka: 22 minut

Pražský komorní balet je největší český nezávislý profesionální taneční soubor. Jeho počátky sahají do roku 1964, kdy Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut založili původní Studio Balet Praha. V roce 1975 pak choreograf Pavel Šmok založil Pražský komorní balet, což způsobilo velký zlom ve vývoji československého baletu. Na repertoáru souboru byly zejména choreografie Pavla Šmoka, zároveň však hostujících českých i zahraničních choreografů. Soubor prošel cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění ČR a hl. města Prahy v zahraničí, získal řadu významných ocenění.

Současná tvář PKB – to je deset stálých tanečníků a šest stážistů, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance až po tanec současný, vlastní technický tým a management. Uměleckou vedoucí je Linda Svidró, která pokračuje v tradici s jasným zřetelem na uchování původní tvorby Pavla Šmoka. Spolupracuje se sólistkou a pedagožkou Kateřinou Dedkovou-Frankovou a baletním mistrem Igorem Vejsadou. Rezidenčním choreografem souboru je Petr Zuska, bývalý umělecký šéf Baletu ND a tvůrce evropského formátu. Pro PKB vytvořil divácky velmi úspěšné představení Kytice (sólista Dominik Vodička získal roku 2019 Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo, Petr Zuska cenu za nejlepší choreografii, Ondřej Brousek čestné uznání za původní hudbu a Jan Dušek čestné uznání za výtvarné řešení v rámci celostátní přehlídky Balet 2019).

Pražský komorní balet získal v posledních letech také dvě širší nominace na Thálii – Tereza Hloušková (2020) za nejlepší ženský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Fo(u)r One) a Ondřej Vinklát (2022) za nejlepší mužský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Epitaf).

 Zdroj a foto: Pražský komorní balet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *