Krátká trať v Norsku

29.4.2023 Petr Klimpl

Krátkou trať Světového poháru v Norsku vyhrál opět Nor Kasper Fosser, v ženách byla nejlepší Švédka Sara Hagström. Tomáš Křivda a Denisa Kosová skončili v druhé desítce.

Závod měl stejné centrum jako klasická trať ve Valer (motokárový areál). Tratě vedly v pestrém terénu s rovinatějšími partiemi a poměrně strmými svahy. V terénu byl na vrcholcích kopců převážně otevřený borový les a v nižších partiích hustší smrkový a smíšený porost. Některé části terénu byly zvlněné a detailní, s malými výškovými rozdíly. Většinou tam byla dobrá průběžnost a střední viditelnost.

Tratě (ženy měly 4,8 km, 17 kontrol, 295 m stoupání, muži 5,8 km, 20 kontrol, 335 m stoupání) byly opět orientačně velmi pěkné, znovu byly boje velmi dramatické.

V mužích to byl opět souboj loňského vítěze Světového poháru Kaspera Harlema Fossera (NOR)se zbytkem světa. A stejně jako ve čtvrtek na klasice z tohoto souboje vyšel vítězně domácí Nor. Na všech mezičasech byl těsně první a v cíli měl náskok před druhým Švýcarem Matthiasem Kyburzem v podstatě stejný jako na všech mezičasech - 10 sekund. Pro třetí místo si doběhl Švéd Gustav Bergman s odstupem 30 sekund na vítěze. Čtvrtý skončil se ztrátou 102 sekund Švéd Emil Svensk, těsně za ním skončili pátý Fin Olli Ojanaho a Francouz Lucas Basset. Z našich byl opět nejlepší Tomáš Křivda, který se po vyrovnaném výkonu prosadil do TOP 20, na 16. místě měl ztrátu na vítěze 2:48 min. Za umístění ve čtvrté desítce získali body další tři naši závodníci, kteří ztratili na vítězného Nora přes čtyři minuty - 32. Daniel Vandas, 36. Miloš Nykodým, 38. Jonáš Hubáček. Jakub Glonek skončil na 56. místě, Martin Roudný po obrovské chybě na jedničku se musel spokojit se 64. příčkou (Vojta Král kvůli zranění neběžel).

64 Martin Roudný           Czech Republic  41:28    +7:33

V ženách to byl stejně jako na klasice souboj dvou Švédek, vítězství si tentokrát díky rychlému závěru odnesla Sara Hagström, loňská vítězka Světového poháru Tove Alexandersson za ní zaostala 10 sekund. Pro třetí místo si se ztrátou 51 sekund doběhla ve švýcarském dresu Natalia Gemperle. Další tři místa obsadily Hanna Lundberg (SWE), Simona Aebersold (SUI) a Marika Teini (FIN). Z našich si nejlépe vedla Denisa Kosová, která se postupně zlepšovala až na konečné 20. místo (ztráta 4:13 min.). Body do SP ještě získaly Tereza Janošíková (32.) a Vendula Horčičková (38.), další naše pak skončily ve druhé polovině výsledkové listiny - 54. Tereza Čechová, 60. Eliška Sieglová, 65. Michaela Dittrichová, 102. Barbora Matějková.

1 Sara Hagstrom           Sweden          34:58
 2 Tove Alexandersson      Sweden          35:08    +0:10
 3 Natalia Gemperle        Switzerland     35:49    +0:51
 4 Hanna Lundberg          Sweden          35:55    +0:57
 5 Simona Aebersold        Switzerland     36:29    +1:31
 6 Marika Teini            Finland         36:43    +1:45
 7 Venla Harju             Finland         37:01    +2:03
 8 Karolin Ohlsson         Sweden          37:03    +2:05