Třetina populace je deviantní, většinou je to neškodné, říká sexuolog

Rozstřel   11:00
Kolik je pohlaví? Jak velká část české populace má ve skutečnosti deviantní chování? Proč je v ČR pro změnu pohlaví nutná kastrace? A v čem paří česká sexuologie ke světové špičce? Nejen na tyto otázky odpovídal v Rozstřelu primář Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Libor Zámečník.

„Jsem sexuolog, ale původní specializací i urolog a tento obor stále vykonávám. Proto mohu říct, že morfologická nebo anatomická pohlaví jsou dvě. Je to skutečně odvozeno od pohlavních orgánů,“ konstatuje Libor Zámečník. „Druhou záležitostí je, jak se kdo cítí. Tedy, že má někdo nějaké biologické tělo, ale cítí se v něm odlišně.“

Je tedy třeba rozlišit lidskou anatomii a lidské pocity, konkrétní identitu každého člověka. A těch může být mnoho. „Neřeknu vám, zda jich je 40 nebo 70, ale mohu říct, že s tím moderní sexuologie pracuje. Pracuje s biosociálním prostředím, psychologickými aspekty.“

„Na sexuologickém ústavu jsme nově zřídili Psychosexuologickou poradnu a jsme otevřeni individuální i skupinové terapii všech, kteří se budou cítit diskriminováni ve vlastním těle, vlastními myšlenkami a pocity,“ říká Zámečník.

Proč je nutná kastrace?

Sám se v minulosti na tranzici, přeměně pohlaví, podílel. „Měl jsem tu čest spolupracovat s panem docentem Jarolímem ještě v začátcích, přímo na urologické klinice. Chirurgickou změnu pohlaví v praxi provádí urolog, gynekolog, eventuálně plastický chirurg.“

Tomu podle něj předchází poměrně komplikovaný proces. „Jsou kolegové, kteří mají rozhodující slovo v oficiální komisi na ministerstvu zdravotnictví. A pak jsou tu psychologové a sexuologové, kteří dávají konečný souhlas pro chirurgickou změnu pohlaví.“

Zámečník se v této souvislosti v Rozstřelu vyjádřil i k aktuálnímu tématu, které řeší komunita trans lidí. Česko je totiž jednou z posledních zemí Evropské unie, například společně s Lotyšskem a Rumunskem, které pro úřední změnu pohlaví vyžadují sterilizaci.

Nedávno od této podmínky odstoupilo už i Slovensko. Dlouhou dobu přitom platilo, že většina českých sexuologů odmítala novelu zákona, která by měla umožnit změnu matričního zápisu i v případě, kdy dotyčný nepodstoupí operativní změnu pohlaví.

„Zatím ke změně nedošlo, ale vývoj jednoznačně spěje k tomu, že dojde k legislativní úpravě. Souhlasím s tím, ale měla by být zároveň uspořádána všechna pravidla, která s tím souvisejí. Jedna věc je omezit chirurgickou kastraci, to znamená odnětí pohlavních žláz, a druhá věc je uspořádat všechny podmínky pro to, aby se takto legalizovaným trans lidem žilo dobře a bez zbytečných byrokratických překážek. Je to veliká výzva,“ míní sexuolog.

Konzervativní sexuologové

A proč se této změně čeští sexuologové tak dlouho bránili? „Je to kvůli konzervativnosti středoevropské sexuologie. Ale nebránili tomu jen sexuologové. Je k tomu zapotřebí postupovat komplexně, zapojit do toho právníky, aby bylo vše čisté po stránce legislativní, a v neposlední řadě je do diskuse třeba zapojit také pacientské organizace. Ale doufejme, že změna brzy nastane.“

Podle Záměčníka je v tomto ohledu racionální nepodléhat rychle světovým trendům, diskusím na sociálních sítích. „Je třeba rozlišovat, co představují módní trendy a kam se ubírají vědecké poznatky. Dalším důležitým fenoménem je společenský vývoj a rozvoj zdravotnictví. Samozřejmě nemohu hovořit za celou sexuologickou komunitu, ale myslím si, že v tuto chvíli je změnám nakloněna.“

Sexuologický ústav Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je nejstarším ústavem svého druhu na světě. Funguje už 100 let a v praxi prosadil metody, které se běžně používají dodnes.

Falometrícký přístroj z 50. let 20. století.

„Příkladem může být naše vyšetřovací metoda, která se jmenuje falopletysmografie. Při ní se objektivizuje parafilie. Tedy zjišťuje se stav, kdy si člověk není jist svým zaměřením,“ vysvětluje Zámečník.

Falopletysmografie umí zjistit, zda člověka vzrušují muži, ženy či obojí, upozorní na sexuální odchylky a rozpozná, zda nejsou problémy s erekcí spíše psychického původu. Kromě toho napomohla dekriminalizaci homosexuality. Metoda falometrie vznikla v 50. letech právě v Československu a jejím otcem je Kurt Freund.

Spirála sleduje změny objemu penisu.

V roce 1957 Freund poprvé použil falometrický přístroj, který prostřednictvím vzduchotěsného válce s nafukovací manžetou u kořene pohlavního údu měřil a zaznamenával změny objemu penisu, zatímco byl pacient zásobován sexuálními podněty. Zvětšil-li jeho pohlavní úd při prohlížení předloženého erotického obrázku objem, dával tak vědět, že podnět jeho majitele vzrušuje.

Třetina lidí trpí nějakou deviací

„Zjistí se, zda jde o homosexuála nebo heterosexuála, eventuálně zda jde o jinou parafilii, třeba že trpí sadismem nebo něčím podobným,“ pokračuje Zámečník.

A kolik procent populace dnes podle něj trpí různými úchylkami a deviacemi? „Jen bych k tomu řekl, že termíny úchylky a deviace sice nejsou urážlivé, ale terminologie se dnes vyvíjí. Hovoříme teď buď o parafiliích nebo o sexuální preferenci.“

„A ukazuje se, že to není až tak vzácné. Nejen v české populaci, ale po celém světě má dnes různé odlišné sexuální preference až třetina lidí, dokazují to různé průzkumy,“ uvádí sexuolog. „Ale to není porucha sexuální identity.“

Až třetina lidí si ráda zpestří sexuální hrátky. Která preference se vám zamlouvá nejvíce?

celkem hlasů: 1069
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 12. května 2023. Anketa je uzavřena.

„A těchto poruch sexuální preference je veliké množství. Třeba když preferujete pro svoje vzrušení nějaký objekt, to je fetišismus. Nebo je tu známý exhibicionismus. Nebo vám dělá dobře, když sledujete něčí pohlavní styk, to je voyeurismus. Nebo jestli se o někoho budete otírat v hromadném dopravním prostředku, to je frotérství,“ popisuje Zámečník.

Jak je na tom dnešní populace s impotencí? Roste počet sexuálně přenosných chorob? A proč bylo Československo průkopníkem ve výzkumu orgasmu? I na to odpovídal primář Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Libor Zámečník v Rozstřelu.

  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 6. do 12. května

6. května 2024  8:17

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Třiašedesátiletá babička zvedá těžkou váhu, ke své zálibě přišla náhodou

6. května 2024  7:58

Martine Baronsová z Velké Británie zvedá těžkou váhu jen pár měsíců a už uspěla na evropském...

Bolest zad dokáže potrápit. Kdy pomůže fyzioterapeut a kdy masér?

6. května 2024

Za bolestmi zad může stát chvilkové přetížení, akutní blokáda, úraz i vleklé chronické potíže....

Příběh Jindřišky: Manžel je cholerik, na veřejnosti se chová agresivně

6. května 2024

S manželem jsem se seznámila na rockovém koncertě, je hudebník a hodně emocionální člověk. Hrozně...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...