Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jmelí hubí stromy ve Zlínském kraji, ohrožuje i známou Podzámeckou zahradu

  15:20
Keříky, které obsypávají větve stromů, jsou vidět téměř všude. Přesto se podle odborníků parazitickému jmelí nevěnuje dostatečná pozornost. Hubí přitom dřeviny ve velkém v parcích i zahradách. Zlínský kraj je jedním z nejpostiženějších.
Už léta ohrožuje vzácné stromy a aleje ve Zlínském kraji jmelí. Situace se...

Už léta ohrožuje vzácné stromy a aleje ve Zlínském kraji jmelí. Situace se nezlepšila ani po nejrůznějších speciálních ošetřeních a aplikaci chemických přípravků. (květen 2023) | foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

Do památkově chráněné Podzámecké zahrady v Kroměříži jezdí návštěvníci především kvůli procházkám a relaxaci mezi nádhernými dřevinami. V posledních letech se však v korunách stromů čím dál častěji objevuje nechtěná ozdoba. Keříky jmelí tu napadly stovky dřevin a řada z nich pravděpodobně bude muset jít k zemi.

„Jen za posledních deset let se tu situace dramaticky změnila. Vyšší desítky stromů se budou muset pokácet,“ potvrdila Lenka Křesadlová z Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži. „Přitom před dvanácti lety byla zahrada kompletně arboristicky ošetřena a byla téměř bez jmelí,“ poukázala.

Jmelí bílé je poloparazitický organismus, který ze stromů odebírá vodu a minerální látky. Napadené dřeviny tak postupně chřadnou. Jmelí navíc zatěžuje a láme větve.

Situace v Podzámecké zahradě ukazuje, jak je boj s touto rostlinou obtížný. I kvůli klimatické změně se totiž podmínky pro jmelí zásadně vylepšily. „Dnes to není jen o tom, že vyřešíte situaci v parku. Zdroj semen, která ptáci roznášejí, je v okolní krajině,“ nastínila Křesadlová. Podle ní je ale složité situaci se jmelím regulovat plošně.

„Vyžaduje to jednání s desítkami vlastníků pozemků, je to náročné na administrativu i finance,“ upozornila. Podle Jiřího Rozsypálka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti při Mendlově univerzitě, který aktuálně provádí v Podzámecké zahradě odborný průzkum, je stav zdejších stromů alarmující.

„V řadě případů najdete na stromech větší objem jmelí, než je objem koruny. U těchto dřevin už prakticky není pomoci,“ vysvětlil. „Pokud bychom tu provedli ořezy, ze stromů zbydou jen torza. A chemická likvidace není u takto napadených stromů účinná.“

Trpí lípy a javory, úplně nahradit je ale nelze

Problém je i v tom, že značnou část zahrady tvoří lípy a javory, což jsou velmi náchylné druhy na napadení jmelím. Celý prostor se tak podle odborníků nejspíš nevyhne částečné proměně. Po nutném kácení tu správci zahrady opět vysadí nové dřeviny a dá se tušit, že se druhová skladba trochu promění.

„Je možné, že tu bude menší podíl lip,“ naznačila Křesadlová. „Ale těch stromů, co netrpí jmelím, je poměrně málo. Nelze mít v zahradě jen duby a habry, které jsou odolnější.“

VIDEO: Ořešák starý 230 let zbavili arboristé jmelí, zase je krásný

Problémy s poloparazitickými keříky však nemají jen zahrady a parky, ale také veřejná zeleň ve městech a obcích. Zlínský kraj patří v tomto ohledu k nejpostiženějším částem republiky. Radnice větších měst v kraji hlásí míru napadení od deseti do patnácti procent všech dřevin a situace se neustále zhoršuje. „V posledních letech se stává čím dál větším problémem,“ potvrdil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Nejvíce postiženy jsou dřeviny v takzvaných „leteckých koridorech“ ptáků. Mimo lípy a javory ve Zlíně trpí jmelím také například topoly či jabloně.

V Kroměříži napadá jmelí také mladší výsadby. „Většina jmelí byla v dřívější době situována spíše mimo město – v topolových větrolamech, na hřbitově, v Podzámecké zahradě a podobně. Nyní, zřejmě i vlivem srážkových deficitů, jmelí více napadá také stromy ve městě,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Postřiky v dubnu? Jmelí jen víc poroste

Ve Vsetíně je nejhorší situace v okolí řeky Bečvy, v parcích a na sídlištích. V Uherském Hradišti hlásí největší koncentraci postižených dřevin ve Štěpnicích, podél toku Olšávky, na ulici J. E. Purkyně a v areálu Uherskohradišťské nemocnice.

Radnice používají v boji proti jmelí více nástrojů. Od monitoringu přes ořezy či chemické postřiky až po kácení hodně napadených stromů. „Dá se říct, že město proti výskytu jmelí bojuje i nepřímou metodou, a to vysazováním těch druhů dřevin, které nejsou tak náchylné k napadení jmelím,“ sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Lípy zdobí náměstí přes sto let, život jim prodlouží injekce do půdy

Odborníci potvrzují, že nejúčinnější je kombinace těchto metod. Záleží na klimatických podmínkách, ročním období i míře napadení. „Na zpomalení šíření velmi dobře funguje prevence,“ upozornil Rozsypálek.

„Pokud se objeví jeden až dva keříky někde na tenčích větvičkách stromu, je možné je mechanicky odstranit, udělat ořez včetně větve. Když už je na každém stromě patnáct až dvacet koulí i na kosterních větvích, pak už to mechanicky řešit nejde.“

Rozsypálek se v minulých letech podílel na vývoji látky nového druhu postřiku. Ten povzbuzuje jmelí k růstu v době vegetačního klidu dřevin. V té době totiž parazitický keřík nedostane ze stromů potřebnou vodu ani živiny a postupně se rozpadne.

„Mnohde však tuto metodu nedokázali aplikovat správně,“ poznamenal. „Měl jsem například informace z několika měst, že odborná firma tam stromy stříkala v polovině dubna. To je kontraproduktivní a jmelí nakonec jen víc poroste.“

Může to být ničivější než kůrovec, říká odborník

Podle odborníka na jmelí Jiřího Rozsypálka z Mendelovy univerzity je v současnosti jmelí fatálním problémem, který můžeme porovnávat s kůrovcovou kalamitou. „Jenomže zatímco brouk napadá pár druhů především jehličnatých stromů, jmelí ničí mnohem širší spektrum stromů,“ říká.

Jak postižený je Zlínský kraj?
V rámci republiky spolu s Moravskoslezským a Jihomoravským asi nejvíc. Šíří se to od východu na západ, hranice je někde před Brnem. V Čechách je situace zatím poměrně dobrá. Problém je, že zpočátku, když se kuličky jmelí občas objeví na jednotlivých stromech, to nevypadá nijak dramaticky. Jenomže ve chvíli, kdy se tento stav zanedbá, se je schopno expanzivně velmi rychle rozšiřovat.

Čím to je, že se situace v poslední době tak zhoršila?
Je pravda, že jmelí je původní evropský druh a lidé jej dříve brali spíše jako vzácnost, která jim udělala radost v období Vánoc. Jenomže dnes jsou pravděpodobně v důsledku změny klimatu stromy oslabené. Pokud by byly vitální, jsou schopny si pod kůrou vytvořit látky, které budou toxické pro první kořínky jmelí a to se tak na větvi neuchytí. Jenomže slabé stromy nemají energii, aby tyto látky vytvářely.

Ve kterých oblastech je situace nejhorší?
Velmi trpí například lužní lesy. Okolí Zlína, Kroměříže, Olomouce v oblastech do 300 metrů nad mořem. Potíž je i v tom, že druhy stromů, které tu rostou, už v minulosti trpěly zásadními chorobami. Jmelí tu hodně likviduje ořešáky, topoly a vrby. Dub je rezistentní, ale kdyby se tu vysazoval jen dub, vyskytne se nějaký patogen, což by nakonec mohlo vést k totálnímu rozpadu lužních porostů.

Jak jsou na tom Beskydy?
Tam je to lepší. Pozorujeme, že od 400 metrů nad mořem není jmelí tak silné. Beskydy jsou navíc postavené na buku, což je odolná dřevina. Mimochodem, jmelí neparazituje jen na listnatých stromech, existují i varianty, které rostou na borovicích. Viděl jsem jmelí i na jedlích, to je ale dost vzácné.

Mají radnice či správci parků a lesů vůbec účinnou variantu, jak se jmelím bojovat? Nebo se moc dělat nedá?
Mají, zejména dobrou prevencí. Ale obtížně se k tomu přesvědčují. Zeleň není oblast, kam šlo z rozpočtů nejvíce peněz. Je těžké přesvědčovat starosty, aby dali peníze na odstranění pár trsů jmelí na stromech. Přitom ekonomicky to pro ně bude v konečném důsledku výhodnější. Pokud stromolezec ořeže několik málo keříků, vyjde to řádově na stokoruny za strom. Další ošetření by bylo mnohem nákladnější. Stejně tak kácení a nová výsadba. Navíc takovou preventivní prohlídku a ořezání stromů by stačilo provést třeba jen jednou za pět let.

  • Nejčtenější

Dostavbu části D49 silničáři zřejmě musí přerušit. Vyhodíme desítky milionů, tvrdí

17. května 2024  9:16,  aktualizováno  15:16

Právní bitva o stavební povolení pro dálnici D49 v rozestavěném úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském...

Jdi do pr.... Za to ti snad zaplatili, měl říct Svědík sudímu. Letos asi dotrénoval

14. května 2024  15:47

I když má před sebou poslední tři, možná čtyři zápasy během svého šestiletého angažmá ve Slovácku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmnáct kusů za tři hodiny. Odborná firma začala s odchytem nutrií ve Zlíně

17. května 2024  11:51

Zlín se pustil do boje s přemnoženými nutriemi. Pozval si specializovanou firmu, která je v těchto...

Vítězství z Krumlova je pro mě cennější. Titul je ještě daleko, říká Stříteský

21. května 2024  17:24

Osm desetin sekundy. Časový úsek, během něhož sotva škytnete, si může 24letý soutěžní jezdec...

Distributor smrtícího alkoholu z metanolové kauzy byl podmínečně propuštěn

21. května 2024  16:36,  aktualizováno  17:05

Jiří Vacula, který v roce 2012 distribuoval otrávený metanol, byl podmíněně propuštěn na svobodu. Z...

Lidovečtí senátoři znají soupeře z ANO. Vyzve je včelař a místostarostka

21. května 2024  17:01

Hnutí ANO vybralo kandidáty, kteří půjdou do podzimních senátních voleb. V nich obhajují pozice...

Domácí dialýza ženě zachránila život. V Otrokovicích vzniklo speciální centrum

21. května 2024  13:58

Na poliklinice v Otrokovicích se otevírá první Centrum domácí dialýzy v Česku. Bude přijímat...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...