Zlomky antické červenofigurové keramiky z 5. století před naším letopočtem,...

Zlomky antické červenofigurové keramiky z 5. století před naším letopočtem, které nalezli archeologové v trase budoucí dálnice D35 u obce Milovice u Hořic na Jičínsku. | foto: ČTK

Na Jičínsku archeologové vykopali části unikátního antického poháru

  • 5
Mimořádný nález objevili archeologové v trase budoucí dálnice D35 u obce Milovice u Hořic na Jičínsku. Našli tam pozůstatky antické nádoby z 5. století před naším letopočtem s figurálními motivy.

Zbytky nádoby našli vědci na nově objeveném sídlišti z časné doby laténské, tedy z období Keltů. Představuje import ze Středomoří, řekl archeolog Daniel Stolz ze společnosti Archaia. Podle něj jde o první takto početný nález keramických zlomků z jedné antické nádoby na území Česka.

„Mezi hmotnou kulturou objevenou na sídlišti u Milovic, která se skládá z tisíců keramických střepů, z tisíců zvířecích kostí, zlomků mazanice, několika zlomků železných nástrojů, kamenných mlýnů a brousků, je nejzajímavější nález zhruba 40 zlomků jedné nádoby červenofigurové keramiky, která pochází z dílen antického Středomoří. Co se týče počtu nalezených zlomků této keramiky, tak nemá nález v České republice obdoby,“ řekl Stolz.

Zdůraznil, že jde o sedmý nález tzv. červenofigurové keramiky na území České republiky.

Nádoba pochází z Řecka

„Jde o velmi kvalitní práci, nádoba –⁠ kylix (pohár) zřejmě pochází přímo z Řecka z Athén a okolí. Uvidíme, jestli se nám podaří alespoň část nádoby zrekonstruovat. Na keramických zlomcích jsou patrné lidské postavy, které nám ukazují mytologické scény nebo výjevy z každodenního života. Je dost pravděpodobné, že motiv půjde zrekonstruovat,“ uvedl Stolz.

Červenofigurový styl

Tento styl starověké řecké keramiky je charakteristický malbou červenou minerální barvou na černém podkladě. Vznikl zřejmě v Athénách koncem 6. století před naším letopočtem a postupně se rozšířil po Středomoří.

Zkoumané sídliště z časné doby laténské u obce Milovice u Hořic, datované do 5. století před naším letopočtem, se skládá ze stovek kulových jam, které představují poslední pozůstatky nadzemních obytných a hospodářských staveb. Archeologové tam objevili také několik objektů, takzvaných polozemnic, zhruba jednu desítku zásobních jam a několik hliníků k těžbě hlíny na stavbu domů a pecí.

Archeologický průzkum u Milovic je součástí vykopávek na trase budoucí dálnice D35 v úseku mezi Hořicemi a Sadovou. Kromě archeologů ze společnosti Archaia se na výzkumu podílejí také jejich kolegové z Univerzity Hradec Králové (UHK), Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové, Regionálního muzea a galerie Jičín, Archeologického centra Olomouc a archeologové ze Slovinska.

Každá instituce má přidělen konkrétní úsek. Výzkum mezi Sadovou a Hořicemi začal v září 2022 a má trvat asi rok.

,