Osmé místo pro Hrochovou

Aktuality
sobota 10. června 2023
Závěrečným soutěžním dnem vyvrcholilo mistrovství světa v horských bězích. V Tyrolsku proběhla disciplína Mountain Classic (nahoru-dolů). Tereza Hrochová v ní obstarala nejlepší umístění české výpravy na tomto šampionátu, když skončila osmá.

Hrochová v top 10, tým sedmý

V ženské kategorii bylo na startu 98 běžkyň včetně čtyř našich nadějí. Nejvíce se očekávalo od Terezy Hrochové, a ta si velmi dobře rozvrhla síly. V polovině trati byla průběžně 12. se ztrátou 2 minut a 25 vteřin na vedoucí Američanku Grayson Murphy. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka pak měla silný závěr a před několik soupeřek se ještě dokázala v závěrečné fázi závodu dostat. Nakonec dosáhla vůbec nejlepšího českého umístění na tomto šampionátu, když finišovala jako osmá v čase 1:08:37.

Další české běžkyně se svými časy vešly do necelé půl minuty a umístily se ve čtvrté desítce. Hana Švestková Stružková doběhla 33. za 1:13:44. Barbora Macurová byla 36. za 1:14:02 a Adéla Vetchá obsadila 38. příčku za 1:14:08. Po bronzu z Verticalu se radovala z kovu nejcennějšího Grayson Murphy ze Spojených států amerických, která závod opanovala v čase 1:04:29. Další obsazení stupňů vítězů obstaraly stříbrná Švédka Tove Alexandersson (1:05:26) a bronzová Keňanka Joyce Muthoni (1:06:40). České ženy skončily v soutěži týmů sedmé. Vyhrály Keňanky před Britkami a Francouzkami.

Kovář v top 20, tým osmý

Také do mužského závodu nastoupila čtveřice českých reprezentantů. Po celou dobu si vedl nejlépe Jáchym Kovář, jenž se na pátém kilometru pohyboval na průběžné 21. příčce. V ten moment vedl eritrejský rodák v německých barvách Filimon Abraham, na kterého se ovšem brzy dotáhli Uganďan Leonard Chemutai a Keňan Philemon Ombogo Kiriago . Právě tato trojice si to později rozdala i o cenné kovy.

Do cíle se nakonec nejrychleji dostal Leonard Chemutai, a to v čase 56:14. Stříbro vybojoval pro Keňu Philemon Ombogo Kiriago za 56:22 a Filimon Abraham si pověsil na krk bronz (56:27). Jáchym Kovář si udržel pozici nejlepšího českého závodníka v tomto klání, když si z Tyrolska odveze 19. místo. Trať zdolal v čase 1:01:07. Marek Chrascina dokončil jako 28. za 1:02:10. Do týmového hodnocení se pak počítal ještě výsledek 37. Matěje Zimy (1:03:16). Michal Šmahel skončil 44. (1:04:04). V soutěži družstev obsadili naši borci osmé místo. Vyhráli Keňané před Itálii a Španělskem.

Placatka sahal po top 10

Závod juniorů měl sedmdesát účastníků a Matěj Placatka se dlouho pohyboval v první desítce průběžného pořadí. Z té nakonec přeci jen vypadl, když doběhl na 12. místě v čase 29:36 s téměř dvouminutovou ztrátou na vítěze. Dva nejcennější kovy putují do Ugandy. Zlato bral James Kirwa v čase 27:37. Jeho krajan Hosea Chemutai byl pak jen o pět vteřin pomalejší (27:43). Bronz bral nejlepší z evropských běžců Švýcar Matthieu Bührer, jenž si s tratí poradil v čase 27:52.

V kategorii juniorek nás reprezentovala Petra Havlová, která se postavila dalším padesáti soupeřkám. Petra se v podstatě v celém průběhu závodu se pohybovala kolem dvacáté pozice a nezaznamenala žádný zásadní posun ani propad. Výsledkem bylo 22. místo v čase 37:22. Vítězná Britka Rebecca Flaherty byla o čtyři minuty rychlejší než naše reprezentantka. Pro titul si doběhla v čase 33:20 před Španělkou Ines Herault (33:27) a Italkou Luciou Arnoldo (33:42).