Religionista: Do české politické kultury se čím dál víc dostávají témata úzce spjatá s náboženstvím

Manželství pro všechny – slova, která v sobě skrývají problém léta probublávající pod povrchem. Téma konečně doklopýtalo do Sněmovny, ale nad jeho dalším osudem zůstává i tak velký otazník. Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry má totiž své příznivce i odpůrce doslova napříč politickým spektrem. Jak se k němu staví zdejší církev?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud se něco nezměnilo, tak katolíci jsou samozřejmě výraznými odpůrci stejnopohlavního manželství a myslím si, že v českém prostředí je to prostě ukázka jisté konzervativnosti církevní větve, protože v některých katolických zemích, jako je Španělsko nebo Irsko, už stejnopohlavní manželství funguje,“ hodnotí Lukáš Jelínek, politický analytik a pedagog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou debatu o manželství pro všechny v pořadu Vertikála

Na nedávném synodu ale čeští evangelíci umožnili svým kněžím, aby dávali stejnopohlavním svazkům požehnání. „Je to v našem církevním prostředí určitá rozbuška, první vlaštovka, na kterou se můžou nabalovat i některé další,“ podotýká analytik.

„Hodně to souvisí i s tím, že česká veřejnost je přece jen liberálnější než v ostatních srovnatelných zemích střední a východní Evropy,“ dodává.

Religionista a vysokoškolský pedagog David Václavík dlouhodobě odborně sleduje vztah náboženství a moderní společnosti. Podle něj se ukazuje, že téma manželství pro všechny je pro církevní kruhy do jisté míry zástupné.

Manželství je smlouva. Není důvod, aby ji uzavírali jen muž a žena, tvrdí poslankyně Šebelová

Číst článek

„Pomocí něj se snaží vymezovat vůči nějakému typu moderny, můžeme ji zjednodušeně nazvat liberálně-sekulární moderna,“ vysvětluje s tím, že zkouší, do jaké verze moderny budou ochotny se přizpůsobit a ustoupit.

Politické téma

„Tady evidentně vidíme i u organizací typu Aliance pro rodinu a dalších, že je to taková ta snaha postupně posouvat hranice, kam až nebo jakým způsobem budeme třeba nově definovat nebo redefinovat vztah mezi politikou a náboženstvím,“ dodává Václavík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si první část Vertikály. Moderuje Naděžda Hávová

Podle něj je celá záležitost zajímavá i v tom, že ukazuje posun, jak se české poltické kultury dostávají témata úzce spjatá s náboženstvím. „Ještě třeba před 10 až 15 lety byla tato témata úzce spojována s jedinou politickou stranou, lidovci. Nyní ale vidíme, že začínají ovlivňovat politickou diskusi napříč spektrem,“ upozorňuje religionista.

S tím souhlasí i Jelínek. „My jsme si už několikrát mohli všimnout, že téma manželství stejnopohlavních párů je často používáno jako téma zástupné pro to, aby se některé politické strany alespoň částí nebo nějakým svým křídlem přiblížily, dejme tomu, k mladším voličům nebo k nějaké voličské kategorii,“ říká.

Poslechněte si celou debatu Vertikály v audiozáznamu

Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme