Rybníky na Vysočině prošly první prověrkou, výsledky budou známé ve čtvrtek

  • 0
Z mola na žďárské Pilské nádrži spouští laborant Martin Klouda do vody Secchiho desku. Podle viditelnosti tohoto černo-bíle zbarveného zařízení zjišťuje pracovník Zdravotního ústavu Ostrava, jaká je průhlednost vody. Změřit musí i její teplotu, stejně jako teplotu okolí, a do speciálních nádob odebrat vzorky, z nichž jihlavská laboratoř pozná, zda nejsou třeba infikovány nežádoucími bakteriemi.

Hodnotí se ale například i množství sinic a chlorofylu.

„V tomto období bývá voda na Vysočině ještě čistá. S oteplením během léta pak ale jde kvalita postupně dolů,“ uvedl při pondělních odběrech Klouda. V terénu nebyl sám, pravidelné hodnocení koupacích ploch zahájili hygienici v celém kraji.

Sledované koupací plochy

Havlíčkobrodsko
Břevnická nádrž, Kachlička, Ředkovec

Jihlavsko
Malý Pařezitý, Velký Pařezitý, koupací biotop Malvíny (Třešť)

Pelhřimovsko
lom Horní Cerekev, VN Sedlice, VN Trnávka (pláž Červená Řečice), VN Trnávka – Petračka

Třebíčsko
Dalešická přehrada, koupací biotop Jemnice, Stejskal

Žďársko
Domanínský, koupaliště Nové Město na Moravě, Medlov, Pilská nádrž, Sykovec, Velké Dářko, koupací biotop Šiklův mlýn

Zdroj: Krajská hygienická stanice

Monitoring má na starosti pět týmů, pro každý okres jeden. Obvykle jsou dvoučlenné – tvoří je pracovníci Krajské hygienické stanice (KHS) Kraje Vysočina v Jihlavě a právě Zdravotního ústavu Ostrava, jenž odběry pro hygieniky provádí. Laboratorní přezkoumání a vyhodnocení vzorků trvá tři až čtyři dny, výsledky pondělních odběrů tak lze očekávat ve čtvrtek. A na vybraná místa budou nyní týmy mířit co dva týdny po celé léto.

„Vodní plochy jsou vytipovány na základě zájmu lidí o koupání s tím, že seznam vyhlašuje ministerstvo zdravotnictví. To také stanovuje monitorovací kalendář. V republice totiž probíhají odběry různě, někde byly zahájeny již před měsícem. Ale tady na Vysočině koupací sezona začíná později,“ vysvětlila Jana Böhmová, mluvčí KHS v Jihlavě.

Další měřené místo
na Trnávce

Seznam sledovaných rybníků, nádrží či přírodních koupališť v kraji se podle ní za poslední roky výrazně nemění. „Letos nám ale přibyla koupací plocha u vodní nádrže Trnávka, takže tam máme aktuálně dvě místa pro odběry,“ podotkla Böhmová.

Mezi lokality, jež mívají tradičně dobré výsledky, patří například lom Horní Cerekev na Pelhřimovsku. Zhoršenou kvalitu vody naopak pravidelně vykazuje rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. V případě již zmíněné Pilské nádrže ke zhoršení dochází obvykle v půli sezony, kdy se projevuje zvýšený výskyt sinic a chlorofylu.

V pondělí odebrané vzorky měly sice dle vizuálního hodnocení hnědavé zbarvení, podle Martina Kloudy však nejde o žádné zásadní znečištění. „Zbarvení je totiž do velké míry dáno podložím,“ objasnil laborant. To se ostatně ukazuje i na další sledované ploše – rybníku Velké Dářko na Žďársku. Průhlednost je tam vzhledem k rašelinné půdě mnohem nižší, Dářko však patří tradičně spíše k místům, kde s kvalitou vody nejsou problémy.

Zákaz koupání loni hygienici vyhlásili v Kachličce a nádrži Sedlice. „Jeho dodržování ale nijak vymoci nemůžeme,“ konstatovala Böhmová. Koupat se ve vodě, jež je k tomuto účelu dle hodnocení hygieniků nevhodná či nebezpečná, se nedoporučuje hlavně dětem a také lidem oslabeným, s alergiemi či jinými potížemi. „Voda se zhoršenou jakostí jim může přinést zdravotní komplikace, a to střevní i kožní,“ dodala.